Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Пірати осідлали наші танки

На захопленому піратами біля берегів Африки судні 33 проданих Україною танка Т-72 та інше озброєння. Про це повідомив на брифінгу в п’ятницю міністр оборони Юрій Ехануров.

Біля берегів африканської країни Сомалі в четвер увечері пірати захопили українське судно «Фаїна», що перевозило військову техніку. На захопленому судні троє росіян, 17 громадян України і 1 — Латвії. Президент України Віктор Ющенко доручив компетентним міністерствам і відомствам терміново вжити заходи для звільнення екіпажа судна. Ехануров зазначив, що все це озброєння продавала державна компанія «Укрспецекспорт» відповідно до міжнародних угод. Водночас він не уточнив, якій країні продано танки. Глава тимчасової слідчої комісії парламенту з перевірки продажів Україною зброї в інші країни Валерій Коновалюк в п’ятницю повідомив, що корабель з озброєнням прямував до Кенії відповідно до контракту між Україною і цією країною.

За словами Еханурова, окрім танків, на борту судна були гранатомети, боєприпаси та інше озброєння. Він також повідомив, що відомі координати корабля. Капітан судна повідомив про наміри піратів у Морський консультаційний центр у Греції. Потім цю інформацію отримав Головний морський координаційний рятувальний центр в Одесі, а також Морське міжнародне бюро. Ехануров інформував, що «Фаїна» вийшла з порту «Октябрьск» у Миколаєві і тримала курс до порту Момбасу в Кенії. Морський шлях пролягав на значній відстані від кордонів Сомалі. У п’ятницю президент Латвійської профспілки моряків торговельного флоту Ігор Павлов повідомив, що екіпаж судна не мав колективного договору з ITF, тому був змушений плисти «небезпечним шляхом».

Пірати Сомалі змінили тактику нападів на іноземні судна. Про це заявив голова Центру інформації про піратство Міжнародного морського бюро Ноель Чунг. «Оскільки ми радимо судам ходити далі від берега, пірати почали робити те ж саме. Зараз вони атакують з двох фронтів», — цитує його слова агентство France Presse. За словами Чунга, у зв’язку з цим важко патрулювати територію, де діють пірати. Крім того, останнім часом пірати почали нападати на великі кораблі. Вони пересідають з головного корабля на невеликі човни лише перед нападом на судно. З січня 2008 року пірати Сомалі напали на 59 кораблів, 13 з них досі в полоні. Влада Сомалі, яка останні 17 років зайнята громадянською війною, не може впоратися з проблемою самостійно.

У червні ООН ухвалила резолюцію, що дає змогу іноземним військовим кораблям переслідувати піратів у водах Сомалі. Рада безпеки ООН схвалила цю резолюцію. За цей документ проголосували всі 15 членів СБ ООН. Згода була досягнута після того, як Франція, котра є одним із співавторів проекту, обмовилася Індонезії, що цей документ не створить прецеденту для інших частин світу. Дії піратів, які викрадають судна задля викупу, перетворили територіальні води Сомалі на найнебезпечніший район для мореплавання у світі. Атакується ледь не кожне судно, що прямує в Червоне море. Нагадаємо: нині в руках піратів Сомалі те, що належить нідерландській компанії Rieder Shipping — судно Amia Scan під панамським прапором. У його команді четверо росіян і п’ятеро філіппінців. Пірати захопили його в Аденській затоці 27 травня цього року і тепер тримають у порту Баргаль на півночі країни. Бандити погрожують убити моряків, якщо їх спробують звільнити силоміць. Тим часом саму країну Сомалі відвідує делегація ООН. Як заявив її членам президент Сомалі Абдуллахі Юсуф, виведення ефіопських військ можливе лише в разі доступу в країну миротворців з ООН.

Уряд Сомалі, підтримуваний ефіопськими вій­ськовиками, веде боротьбу проти бойовиків угруповання «Союз ісламських судів», виступаючи за запровадження суворих шаріатських норм у Сомалі. У 2006 році ісламісти захопили владу майже у всій країні, але відступили, коли на допомогу владі прийшли ефіопи. Проте повстанці не були розгромлені повністю і перейшли на партизанські методи боротьби, регулярно захоплюючи невеликі міста і вбиваючи солдатів. Незрідка в зіткненнях гинуть і мирні жителі.

За матеріалами інтернет-сайтів

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com