Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Архімедів важіль Олександра Михайлевського

Появі цієї людини на обріях мого життя передувала полеміка в редакційних коридорах про те, чого бракує нашому суспільству. «Солідарності!» — мовив один з учасників. А у відповідь: «З ким? І навколо чого?»

Ось тоді й переступив поріг чоловік, який назвався Олександром Михайлевським з Бережан: привіз до Києва зразки свого товару — кремневої води.

Аж через рік я дізналася, що вся та різнобічна бізнесова діяльність має конкретну мету: роздобути гроші на видання трьох томів «Енциклопедії народної медицини», матеріал для якої збирав протягом двадцяти років. Вже здійснив свій задум і навіть зумів реалізувати книжки, однак лишилося дуже багато матеріалу й не можна допустити, щоб він пропав. Вечорами він його систематизує.

Чесно кажучи, я сприйняла той намір за одну з прекрасних, однак нейздійсненних декларацій: перебувала в середовищі людей, які постійно з приводу того, що держава ними не займається, на їхні книжки гроші не виділяє, самі навіть не пробували дати раду тому чималому господарству, яке дістали в спадок від минулого. А тут одна людина замахнулася на такий обсяг роботи, ще й легко, з усмішкою, не боячись влізти в борги, втратити й те, що має. Замахнулася від щирого переконання, що це потрібно.

Останнє сумніву не підлягає. Алонатична медицина дедалі більше заходить у глухий кут, бо система захисту населення від бактеріальних інфекцій, грунтована на вакцинуванні й антибіотиках, втрачає свою ефективність через еволюційні зміни в мікросвіті. «Настав час повернутися до гуманної медицини», — пише, наприклад, швейцарець У.Берні. Француз Луї Брокер звявляє: «Йдеться про виживання людства. Будь-які ліки є потенційно небезпечними і можуть бути приписані хворому тільки в крайньому випадку після того, як були випробувані всі засоби і ліки природного походження».

А сформований на нашій землі досвід боротьби за людське здоров’я без перебільшення можна назвати унікальним. Ось тільки як впоратися із самим його упорядкуванням одній людині, не кажучи вже про чисто виробничі та фінансові проблеми, в наш час особливо болючі. Звісно, Архімед збирався перевернути Землю, але для цього йому потрібен був не тільки важіль, а й точка опертя десь за межами нашої планети.

Не обійшлося й без цього: видання фінансово підтримали Ярослава та Світлана Ковалишини з Бережан, син Олександра Михайлевського — Віктор та Мішель Сільвері з Чикаго, сприяв йому Данило Кулиняк, директор Всеукраїнського благодійного Фонду імені Петра Калнишевського. І все-таки це насамперед подвижницька робота укладача і відповідального редактора Олександра Михайлевського.

Взявши до рук перший том «Енциклопедії народної медицини» обсягом 2530 сторінок у гарній суперобкладинці, з покажчиком лікарських рослин наприкінці та посиланням на використану літературу, була вражена тим, на що спроможна одна людина, котра має перед собою чітку мету.

А що навколо Олександра Михайлевського виникло братство людей, об’єднаних прагненням самоутвердитися у процесі творення спільного, важливого для суспільства діла, то це закономірно: діє закон притягування подібним подібного — солідарність.

Яскрава особистість цього підприємця означена парадоксами. Одесит з притаманним мешканцями цієї області гумором та легкістю у стосунках, він одружився на галичанці Анничці й надійно вріс душею в її малу батьківщину. Чітко організовуючи кожен свій день, знаходить час для літератури та мистецтва його донька, обдарована художнім хистом. Не маючи наукових звань та й не збираючись їх здобувати, цей чоловік здійснив роботу, яка зробила б честь колективу цілого наукового інституту. Якщо спитати, хто його до цього спонукає, відповідає: «А так цікаво!»

Навіть труднощі долати йому цікаво. І починаєш розуміти, що сенс усіх тих непростих процесів, які відбуваються в нашому суспільстві, — у формуванні класу самодостатніх людей, для яких підприємництво — це творчість. Для них виявляти ініціативу, організовувати виробничий процес так само природно, як для птаха літати, і в тому, що такі люди з’являються на суспільній арені, не прагнучи привертати до себе увагу — джерело оптимізму для всіх.

«Україні, нації зі славним минулим та великим майбутнім, присвячується» — читаємо на титульній сторінці цього унікального видання, і це теж характерний штрих. Роблячи діло без гучних слів, Олександр Михайлевський змушує зайвий раз замислитися над крилатим висловом про те, що патріотизм — як білизна: достойна людина тримає її в чистоті, але цим не хизується.

Наталя ОКОЛІТЕНКО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com