Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Таємні товариства: міфи та реальність

Ми продовжуємо публікацію книжки Миколи Сенченка та Валерія Гастинщикова «Таємні товариства: міфи та реальність»

Теософічне товариство. Теософія означає «божественна мудрість». Це товариство було засновано в Нью-Йорку 1875 року містиком з Росії Оленою Петрівною Блавацькою. У 1870-х — 1880-х роках вона написала книги, якими зробила спробу поставити релігію на наукову основу, бо, як вона вважала, поширення наукових знань, зокрема поява теорії еволюції, призвело до появи нового покоління релігійних скептиків. 1878 року Блавацька і її головний послідовник — полковник американської армії Генрі Стіл Олкот перевели штаб-квартиру Теософічного товариства в Мадрас (Індія).

Шість років потому, 1884 року, Блавацька відкрила філію товариства в Німеччині. Ця філія — зокрема, її віра в контакти з неземною цивілізацією, реінкарнація, медіуми, що слугували каналом зв’язку з потойбічним світом, особливе становище білої раси — стала філософською основою нацистської партії.

Терористичні групи і Рухи опору. Тероризм визначено законодавством як «незаконне використання сили, насильство проти особистості чи власності, аби, залякавши уряд, населення чи будь-який його сегмент, змусити їх вирішувати політичні чи соціальні проблеми». Головна мета всіх терористичних операцій — викликати стан страху (англ. terror — страх, жах). Нижче приведено короткі характеристики закордонних терористичних груп:

Організація Абу-Нідала (ANO) — войовнича палестинська група, яка 1974 року відкололася від Організації звільнення Палестини (ООП). Здійснила терористичні акції в 20 країнах, зокрема в США, Великій Британію, Ізраїлі, у результаті яких загинуло 900 осіб.

Група Абу-Сайефа (ASG) — ісламська група, що бореться за створення держави на острові Мінданао на Філіппінах. Один з учасників вибуху 1993 року у Світовому торговому центрі в Нью-Йорку Рамзи Юсеф підозрюється в підготовці терористів для групи Абу-Сайєфа. У травні 2000 року ця група викрала з метою шантажу трьох американців, одного з яких згодом знайшли без голови. Хоча викрадачам виплатили викуп, бранців не звільнили, ще одного американця вбили у перестрілці під час операції зі звільнення, проведеною філіппінською армією.

Аль-Джихад — воєнізоване ісламське угруповання, що діє в Єгипті. Бореться проти єгипетського уряду, а також християн, ізраїльтян і представників Заходу на єгипетській землі. Діючи разом з Аль-Каїдою, це угруповання підозрюється в організації вибухів 1998 року в Посольстві США у Кенії й на американському авіаносці «Коул».

Аль-Каїда — терористична організація, причетна до терористичних атак на Пентагон у Вашингтоні і Світовий торговий центр у Нью-Йорку 11 вересня 2001 року. Арабською означає «основа». 1989 року Аль-Каїду заснували Усама бен Ладен і Мухаммед Атеф. В американському обвинувальному акті проти організації сказано, що Аль-Каїда є «міжнародною терористичною групою... покликаною протистояти немусульманським урядам силовими і насильницькими методами. Одна з головних цілей Аль-Каїди — насильницьке виселення американських військ за межі Аравійського півострова і з Сомалі. Структура управління і контролю Аль-Каїди включає «меджліс аль-ашура» (чи консультативна рада), що обговорює і схвалює основні операції, зокрема терористичні акти».

Заснували цю раду Усама бен Ладен і Мухаммед Атеф. В Аль-Каїди є зв’язки з іншими «терористичними організаціями, що діють під її прикриттям», серед них — група «Аль-Джихад», що базується в Єгипті, ісламська група, якою раніше керував шейх Умар Абель аль-рахман, інші групи джихаду в різних країнах.

У тому ж обвинувальному акті сказано: «Аль-Каїда також створила союз з Національним ісламським фронтом Судану, представниками уряду Ірану і пов’язаною з нею терористичною групою Хезболла, з метою спільної діяльності проти загального ворога — Заходу, передусім США». Інші члени Аль-Каїди таємно «об’єднувалися в союзи і погоджували свої дії з метою вбивства американських громадян». З цією метою Усама бен Ладен та інші «створили тренувальні табори і місця збору в різних частинах світу, зокрема, в Афганістані, Пакистані, Сомалі і Кенії для їхнього використання в інтересах групи». Бен Ладен та інші фінансували і поставляли озброєння членам Аль-Каїди і пов’язаним з нею терористичним групам у різних країнах у всьому світі.

Бен Ладен заснував штаб-квартиру Аль-Каїди в Хартумі (Судан) 1991 року і створив мережу бізнесів-структур, зокрема дві інвестиційні компанії, сільськогосподарську компанію, будівельний бізнес і транспортну компанію — усіх їх «призначено для забезпечення фінансової підтримки Аль-Каїди і прикриття для придбання вибухових речовин, озброєння і поїздок членів Аль-Каїди».

Бен Ладен видав цілу низку фетв (посібників до ісламських законів), де говорилося, що на збройні сили США в Саудовській Аравії, Ємені, Сомалі та ін. варто нападати. Члени Аль-Каїди «здійснювали бойову підготовку і допомагали сомалійським племенам, що виступали проти втручання ООН у Сомалі. 3 і 4 жовтня 1993 року в Могадішу (Сомалі) повстанці, навчені Аль-Каїдою (і інструктори, що пройшли підготовку в Аль-Каїді), зробили напад на військовий персонал США, що був частиною контингенту в Сомалі і брав участь в операції «Відродження надії». У результаті було убито 18 американських військовослужбовців».

Бен Ладен та інші спробували отримати доступ до компонентів ядерної і хімічної зброї. Це було до подій 11 вересня.

У відповідь на напади 11 вересня США залучили збройні сили, аби скинути режим Талібану, що був в Афганістані при владі. Владу Талібану було ліквідовано, але Бен Ладену вдалося сховатися.

Мережа Аль-Заркави — терористична група, що діє в Іраку, керована одноногим винахідливим Абу-Мусаб Аль-Заркаві. Він відповідальний за кілька вибухів, зроблених шахидами в Іраку. Відповідно до заяв, зроблених Аль-Заркаві 2004 року, його група замислила об’єднати зусилля з Аль-Каїдою для майбутніх нападів і убивств.

Ансар Аль-Іслам — курдська група, пов’язана з Аль-Каїдою і мережею Аль-Заркави. Ця група підозрюється в організації вибухів, здійснених самогубцями у двох штаб-квартирах курдської політичної партії в північному Іраку в лютому 2004 року. До вторгнення США в Ірак 2003 року цій групі належала фабрика на ірано-іракському кордоні, де вироблялася отруйна речовина рицин.

Збройна ісламська група (GIA) — ісламська екстремістська організація, що бореться за заміну нинішнього режиму в Алжирі на ісламську державу.

Аум Сінріке — японська релігійна секта. Назва перекладається як «Вища істина». 1995 року здійснила хімічні напади з використанням зарину в метро Токіо. У результаті нападу загинуло 12 і постраждали тисячі людей. Група також була пов’язана із серією інших убивств. Лідери групи проповідували прихід судного дня, а їхні послідовники намагалися довести, що пророцтва збуваються. Культ також розпочав безуспішні спроби використання біологічної зброї, зокрема «Антраксу» (чорна віспа) і ботулізму, для знищення людей. 16 лютого 2004 року японські спецслужби зробили рейд на ключові об’єкти групи — Алеф — з метою виявлення інформації про планування терористичних актів. У рейді брали участь більш як 200 поліцейських. Було обшукано штаб-квартиру в Токіо та інші місця. Поліція очікувала нападів, оскільки лідеру групи Шоко Асахара саме в цей час повинні були висунути обвинувачення за його роль у нападах, пов’язаних із загибеллю людей, що відбулися десятиліттям раніше. 26 лютого 2004 року його було засуджено до смерті.

Демократичний фронт звільнення Палестини: угруповання Хаватмех — марксистсько-ленінська група, що підтримує створення палестинської держави шляхом повстання народних мас.

Антифашистська група опору Першого жовтня (GRAPO) — воєнізоване крило іспанської Компартії, яка намагається скинути іспанський уряд і замінити його марксистсько-ленінським режимом. Цю антиамериканськи налаштовану групу створен 1975 року, на її рахунку більш як 80 чоловік убитих і більш як 200 поранених.

Джама’a аль-Исламія (ісламська група, IG) — войовнича ісламська група, яка насильницьким шляхом встановлювала ісламські закони в Єгипті. Лідера цієї групи шейха Умара Абд аль-Рахмана заарештовано 1993 року за вибух у Світовому торговому центрі. Хамас (ісламський рух опору) — слово «hamas» арабською мовою означає «запопадливість». Групу засновано 1987 року, вона є відгалуженням ісламського братства. Вірить у створення палестинської держави силою. Хамас відомий своїми хашидами (смертниками). В останні роки Іран збільшив цій палестинській екстремістській групі постачання вогнепальної зброї і вибухових речовин. 22 березня 2004 року духовний лідер і засновник Хамас шейх Ахмед Ясин був убитий разом з двома своїми охоронцями ізраїльською ракетою, коли виходив з мечеті в місті Газа. У відповідь палестинці почали спалювати на вулицях авто і вимагали помсти. На свій захист ізраїльські військові заявили, що Ясин «відповідальний за численні терористичні напади, що призвели до загибелі багатьох сотень мирних громадян — і ізраїльтян, і інших національностей».

Харакат уль-Ансар (HUA) — ісламська група, заснована в Пакистані, яка діє в Кашмірі проти індійських військ.

Хезболла (Партія аллаха) — група ліванських мусульманів-шиїтів, що воює з Ізраїлем з 1982 року. Підтримувана Іраном група має свої філії в США і завжди готова там здійснити терористичні акти. Ця терористична група вважається найбільш технічно розвиненою у світі.

Хезболла відповідальна за виведення ізраїльтян з Південного Лівану, за вибух 1983 року в казармі морської піхоти в Бейруті, у результаті якого загинув 241 морський піхотинець США. Хезболла готувала бойовиків у таборах Аль-Каїди. ФБР двічі заарештовувало членів Хезболли у США за відмивання грошей, продаж контрабандних цигарок і відеокасет.

Ірландська республіканська армія (ІРА) — створена 1969 року як таємне збройне крило Шин Фейн. Це політичний рух, метою якого є виселення англійських військ з Північної Ірландії й об’єднання Ірландії. ІРА — марксистська організація, розділена на маленькі, тісно пов’язані між собою групи. Вони організовували вибухи, терористичні акти, викрадення з метою шантажу, побиття, грабежі. Їхніми об’єктами були високопоставлені представники британського уряду, військові в Північній Ірландії і північноірландські воєнізовані групи, що їх підтримують.

Ісламський рух Узбекистану — терористи, що борються за узбецьку ісламську державу. Зокрема, боролися разом з Талібаном в Афганістані проти американських військ.

Японська Червона Армія (JRA) — міжнародна терористична група, що присвятила свою діяльність поваленню японського уряду і світовій революції. Лідер проживає в Лівані і підтримує збройну ісламську боротьбу.

Джама Ісламія — група в Південно-Східній Азії, пов’язана з Аль-Каїдою і звинувачувана у вибуху на острові Балі 2002 року, що забрав життя 200 людей, і 2003 року, коли було висаджено в повітря авто, начинене вибухівкою, в Джакарті, тоді загинуло 13 людей.

Ках — радикальна ізраїльська група, що прагне повалення уряду Ізраїлю і відновлення біблійної держави Ізраїль.

Кахане Чай — відгалуження Ках (див. вище).

Кхмер Руж (червоні кхмери) — радикальна камбоджійська політична група. Її спроба очистити «кхмерську расу» призвела до загибелі мільйонів.

Курдська робоча партія (PKK) — комуністична група турецьких курдів, що прагне створити незалежну державу Курдистан на південному сході Туреччини.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com