Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Банк гірше татарина

Нещодавно Україну знову приголомшив скандал, який створили татарські акціонери «Укртатнафти». Не бажаючи повернути Українській державі вкрадені ними 18% акцій компанії, татари влаштували провокації із залученням бойовиків від­крито фашистського спрямування, а потім звернулися до російських властей з проханням захистити від «распоясавшихся националистов». Однак акції в кількості 271 006 000 штук були списані з рахунку ЗАТ «Укртатнафта».

Здавалося, справедливість перемогла. Але не так сталося, як гадалося: до конфлікту приєднався хоронитель реєстру АБ «ІНГ Банк Україна». Шанована фінансова установа, до функцій якої входить лише спостереження за тим, щоб акції не згризли миші абощо, подала в Господарський суд Києва позов на реєстротримача ВАТ «Фінансова компанія «Укрнафтогаз», в якому, мотивуючи свої дії шкодою, завданою репутації згаданого вище банку, вимагала визнати незаконним списування цінних паперів і відновити status quo.

Не будемо докладно аналізувати бюрократичне та юридичне крючкотворство, до якого вдається «ІНГ Банк Україна». Бо відомо, що юристи для того й існують, аби посилатися на чинне законодавство, аби усіляко його ж і обходити. Без сумніву, у банку працюють кваліфіковані юристи, здатні довести будь-якому суду, що земля пласка і стоїть на трьох китах, а зірки прибито цвяхами до небозводу…

Відтак виникла абсурдна ситуація, за якої хоронитель подав позов на реєстратора за його дії у рамках виконання припису Державної виконавчої служби України. Саме її постанова стала причиною списання акцій з рахунку «Укртатнафти».

«ІНГ Банк Україна» взагалі немає жодного стосунку до руху цінних паперів з рахунку на рахунок. Його функція суто технічна — зберігати в сейфі реєстр як зіницю ока. Чому Цербер має вимагати від власника, щоб той при переміщенні свого майна отримав згоду банку. Адже він отримав від реєстратора («Укрнафтогаз») свідоцтво №9 про замороження акцій, яке фіксує їхній новий стан і повинен це взяти до відома.

Проте «ІНГ Банк Україна» вперто, за допомогою юридичних викрутасів намагається переглянути висновки судових рішень. Заява про «ущерб, нанесённый репутации» є лише слабким прикриттям того факту, що «ІНГ Банк Україна» підтримав татар. Вимоги, які банк висунув у позові, ніяк не компенсують нібито завданої шкоди його репутації. Проте, вони повертають татарській стороні контроль над 271 006 000 штук простих іменних акцій «Укртатнафти».

А це вже справді може підірвати авторитет фінансової установи. Бо хіба можна вважати надійним банк, який у чужому конфлікті підтримує одну зі сторін? Цілком ймовірно, що інші компанії, які зберігають у ньому свої реєстри, відмовляться від його послуг. Адже банк може в односторонньому порядку вирішити, на чиєму рахунку краще бути акціям компаній.

Злі язики плещуть, що «ІНГ Банк Україна» втрутився у війну навколо «Укртатнафти» і став на сторону татар не просто так. Але чи варта шкірка вичинки?

Власне, така ситуація може бути позицією не банку, а лише топ-менеджерів, яких зацікавили кругленькою сумою. А за гроші, як кажуть, можна все… І добрим іменем банку знехтувати.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com