Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ІНТЕРНЕТ У РОСІЇ ПІД «КОВПАКОМ»?

У нас про це лише подейкують, а в Росії, схоже, вже є. У районному суді Новосибірська розпочався розгляд справи про розпалювання міжнаціональної ворожнечі в інтернеті.

Головним фігурантом справи виступає житель Новосибірська, українець за походженням Тарас Зеленяк, якого звинувачують у поширенні на ро­сійськомовному форумі українського інтернет-сайту proua ідей переваги українців над росіянами.

Сам Зеленяк заперечує свою причетність, головний редактор українського сайту Олексій Шалайський стверджує про безпідставність звинувачень, а судовий розгляд назвав свідченням контролю волевиявлення росіян в інтернеті.

36-річному українцеві за походженням Тарасу Зеленяку, сину відомого вченого в Новосибірську Тадея Зеленяка, загрожує від двох до п’яти років ув’яз­нення. Прокуратура оголосила, що пан Зеленяк у своїх коментарях до різних аспектів політичного життя в Україні і Росії, вміщених на інтернет-сайті Prоua, пропагував міжнаціональну нетерпимість, ненависть до росіян. Новосибірське управління ФСБ затримало пана Зеленяка, проти нього порушено карну справу.

Тим часом головний редактор інтернат-сайту Prоua Олексій Шалайський вважає нелогічними дії російської влади, посилаючись на те, що його сайт піклується про своє реноме і не допускає неетичних висловлювань, таких, що шкодять міжнаціональним взаєминам. За його словами, за два роки було заборонено вихід на форум сотні людей, однак пан Зеленяк не входить до їхнього числа.

«Жодної логіки тут не простежується, — зазначає О.Шалайський. — Таких як Зеленяк десятки тисяч. Ми дбаємо, щоб не було занадто різких висловлювань. Наші модератори прискіпливо ставляться до висловлювань. Ми вважаємо, що його висловлювання були адекватними в сенсі мережевої етики. На інших форумах серед сайтів можна знайти набагато серйозніші речі. У Зеняка, наприклад, була така фраза: як­що Росія здій­снюватиме таку національну політику, як нині, то вона житиме від Беслана до Беслана».

Аналітики кажуть, що радше за все суд закінчиться нічим. Але, як стверджує головний редактор Олексій Шалайський, ця справа має резонанс, на кількох відомих російських сайтах було тимчасово перекрито форуми — а в них беруть участь більш як сто тисяч людей — або відповідні дискусії. На його думку, у Росії, на відміну від України, існує серйозний механізм моніторингу, який дає змогу контролювати ситуацію в інтернеті.

«Цей процес потрібен не для того, щоб когось покарати і дістатися істини. Він розрахований на те, щоб повідомити десяткам мільйонів російських ін­тернет-користувачів про те, що їхня держава почала дуже серйозно контролювати волевиявлення росіян в інтернеті», — наголошує пан Шалайський.

За останніми повідомленнями, судовий розгляд справи перенесено на початок жовтня.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com