Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ГЕОПОЛІТИЧНИЙ СЛОВНИК: ПАРТІЯ БОГА – ХЕЗБОЛЛА

Хезболла – що означає «партія Бога» – виникла в Лівані на початку 1980-х років.

Вона стала провідним місцевим рухом ісламістів-радикалів, головною метою яких було виведення ізраїльського війська з території Лівану. На чолі організації стояли – і стоять – виключно духовні особи. Натхненні прикладом Іранської революції, керівники «Хезболли» прагнуть перетворити багатоконфесійну світську ліванську державу на теократичну республіку за іранським зразком.

Багато хто вважає, що «Хезболла» – протопалестинське утворення: у 70-х роках у Лівані знайшли прихисток тисячі палестинських біженців, на геополітичному західному арго – терористів. Саме під їхнім впливом буцімто було створено кілька терористично-релігійних «банд», однією з яких була «Хезболла». Утім, це суто західний погляд на справи, який поширюється проізраїльськими ЗМІ та глобалістськими медіа-імперіями Європи.

Ліван довгий час вважався, і вважається, перехрестям трьох континентів: Азії, Африки та Європи – та брамою на Схід. Майже мільйонне населення його столиці Бейруту – унікальна гримуча суміш східних і європейських культур. Ще минулого року Бейрут входив у двадцятку славетних світових столиць таких як: Париж, Лондон, Мадрид та ін. Тепер, дякуючи ізраїльській армії, – це купа руїн. Бейрут, місто, яке бере свій початок ще з історії стародавньої Фінікії (сама його назва походить від фінікійського «берут», тобто «місто криниць»), став жертвою невблаганної геополітики.

У травні 2000 року «Хезболла» нарешті домоглася свого – розгромлене єврейське військо залишило південь Лівану. Звичайно, цей успіх надихнув сусідні народи, зокрема Палестину, яка вже давно веде боротьбу за звільнення від єврейської окупації. Тим більше, що «Хезболла» публічно висловилася на підтримку інтіфади та пообіцяла відкрити другий фронт проти Ізраїля.

Після перемоги над ізраїльськими вояками «Хезболла» поступово перетворилася на добре структуровану політичну організацію з потужним представництвом у парламенті та вісьмома міністерськими портфелями. Політична риторика «Хезболли» побудована на закликах зруйнувати Ізраїльську державу; Палестину речники руху вважають цілком мусульманською територією, а отже, Ізраїль знаходиться не на своїй землі й не має права на існування. Тобто боротьба йде не проти євреїв як таких, а проти Ізраїлю як незаконного утворення.

Відтак, слід зазначити, що «Хезболла» – це ще не весь Ліван, так само як Партія регіонів – не вся Україна, а ІРА – не вся Ірландія. Більшість ліванців – помірковано віруючі люди, тобто зовсім не фанатики. Останні соціологічні опитування (вже після початку війни) свідчать про те, що народ втомився як від «Хезболли», так і від надмірної облудної риторики світових лідерів щодо їхньої країни та так званого «близькосхідного конфлікту».

Головний спонсор «Хезболли» – Іран. Один із керівників утворення – Шейх Фадлаллах – дуже близький до керівних кіл Ірану. Ще в 1982 році Тегеран відправив на допомогу ливанському спротиву єврейській окупації загін «революційних бійців», який і досі знаходиться в Лівані. На думку західних експертів, наприклад, Кетрін Весткотт з «Бі-Бі-Сі», чим агресивніша «Хезболла» до Ізраїлю, тим більшу фінансову та військову допомогу отримує вона з Ірану. Відтак, не лише Іран спонсорує «Хехболлу», серед інших її постачальників – відомі світові організації, здебільшого американські. І це дуже дивно, адже вже через рік після свого заснування (1983 р.) «Хезболла» спричинила загибель 241 американського моряка від вибуху бомби терориста-смертника.

Ліван, країна, де мешкали шумери, арії, вавилоняни, хети, фінікійці, країна, яка відома своєю філософією і містикою, неодноразово згадувана в Біблії, колишня важлива складова Давнього Єгипту, Римської й  Османської імперій, держави хрестоносців – стала жертвою хижих чварів між двома теократіями –  іранською і єврейською.

Крім Ірану, хезболійці співпрацюють з Сирією. Дамаск веде свою власну гру проти окупації ізраїльтянами Голанських висот. «Хезболла» встигла доправити до Сирії тисячі тренованих бойовиків та «гуманітарну допомогу» у вигляді новітньої зброї, сучасного програмного забезпечення та добре обізнаних фахівців.

До початку нещодавніх військових дій «Хезболла» користувалася значною популярністю серед ліванців, особливо серед шиїтів (40% населення). До того ж, успішна перемога над Ізраїлем здобули хезболійцям повагу серед інших релігійних спільнот. Найбільший опонент організації в середині країни – потужна християнська спільнота. Звичайно, стрімке зростання влади і славнозвісності антиізраїльського угрупування не могли не турбувати Тель-Авів. Під тиском впливової єврейської громади США оголосили «Хезболлу» терористичною організацією, хоча Бейрут на офіційному рівні назвав її «національним рухом за визволення». Це приблизно те саме, якби Вашингтон заявив, ніби терористами є ОУН чи УНА, хоч би який статус ці утворення не мали в себе на батьківщині.

Чи могла б «Хезболла» успішно керувати Ліваном. Відповідь очевидна – ні. Ліван набагато ближчий до Європи, ніж Іран та Сирія, його неможливо перетворити на теократію. Але це не означає, що будь-яка країна, прикриваючись незрозумілими гаслами, може втручатися у життя суверенної держави, бомбити її столицю та вбивати мирних жителів. Ліван має право на самовизначення. Однак самовизначитися, напевно, йому не дадуть...

Фелікс ІРЖАВИЙ
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com