Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«ЗАГАЗОВАНІ» ЦІНИ

З 1 липня вартість газу для населення підвищиться на 85%. Крім того, зростуть ціни й на світло. Це вже друге подорожчання.

З 1 травня ціна на блакитне паливо для споживачів, які мають лічильники, підвищилася з 17,5 копійок за кубічний метр до 22 копійок; для тих, які їх не мають, — з 19 копійок за кубічний метр до 24 копійок. З 1 липня перша категорія споживачів за ту саму кількість спожитого газу платитиме вже 40,7 копійки, а друга категорія — 44,4 копійки. Що ж до електроенергії, то вона подорожчала з 15,6 до 19,5 копійок за 1кВт-год.

В умовах підвищення житлово-комунальних тарифів зросте кількість претендентів на субсидії. Як зазначає міністр праці та соціальної політики Іван Сохань, «...після підвищення тарифів кількість тих, хто отримуватиме субсидії, зросте вдвічі — приблизно із 600 тисяч до 1 200 тисяч. Таким чином ці сім’ї платити муть за електроенергію та газ у тих межах, в яких платять сьогодні...». Він зазначив, що програма житлових субсидій, запроваджена в Україні 7—8 років тому, нині охоплює зовсім невелику кількість людей, оскільки протягом шести років тарифи на енергоносії не підвищувалися, а доходи громадян зростали. «Тому дедалі більша частина населення піднімалася понад рівень, який передбачав надання субсидій», — зазначив міністр. «Ті категорії, які мають право на пільги, і надалі їх отримуватимуть», —  наголосив Іван Сохань.

Говорячи про зростання кількості претендентів на субсидії, Міністерство праці та соціальної політики прозвітувало, що номінальні доходи населення за січень — березень 2006 року зросли на 33,8% порівняно з відповідним періодом минулого року (торік— на 35,1%). Реальний наявний дохід, визначений з урахуванням цінового чинника, за січень — березень 2006 року підвищився на 24,2%, за 2005 рік порівняно з попереднім роком — на 18,9%. Середньомісячна заробітна плата за січень — березень поточного року зросла на 35,7%, а за той же період минулого року —   на 36,7 %, тоді як реальна зарплата відповідно —   на 23,6% і на 20,3%. Середній розмір призначених пенсій на 1 квітня 2006 року — 422,17 грн, що на 3,8% більше порівняно з початком року та на 33,5% з січнем минулого року. Середній розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям за січень — березень цього року становив 278,05 грн, що на 37,3%   більше, ніж за відповідний період 2005 року. Однак чи існує при цих показниках необхідність запровадження додаткової кількості субсидій? Крім того, в бюджеті немає коштів на виплату субсидій додатковій кількості пільговиків. За підрахунками Міністерства праці та соціального захисту, для забезпечення пільг додатково потрібно від 1,2 до 1,5 млрд гривень. Поряд з уже передбаченими на це коштами у бюджет потрібно залучити ще щонайменше 350 млн грн на пільги для оплати послуг. Звідки ж взяти такі гроші, якщо зростає дефіцит бюджету — за чотири місяця цього року витрати перевищили доходи на 3,2 млрд гривень? Напевно, і цього разу Міністерство фінансів піде вже второваною дорогою — економія витрат на субсидії. Зі слів міністра фінансів Віктора Пинзеника, наприкінці травня Кабмін має економію на субсидії населенню за житлово-комунальні послуги на рівні 150 млн грн.

Підвищення цін на газ матиме кілька негативних наслідків для гаманця пересічного українця. По-перше, це зростання цін на продукти харчування. А зважаючи на те, що вже нині багато продуктів не доступні певній верстві населення, то мимоволі вони стануть вегетаріанцями. Це потягне за собою погіршення стану здоров’я, зростання хронічних захворювань і таке інше. По-друге, зростуть місячні витрати громадян на тлі реальних доходів. А це знову ж таки має наслідком зниження рівня якості життя.

Є також і загальноукраїнські наслідки. Найголовніший — зниження рівня розрахунків. Загалом нині за підсумками перших п’яти місяців у областях він становить лише 75,4%. Це найнижчий за останні роки показник.

У всієї цій історії з підвищенням цін на газ одна мета — змусити українців економити. Як зазначає Прем’єр-міністр Юрій Єхануров, Україна не справляється зі скороченням споживання газу. «У квітні споживання газу порівняно з минулим роком зросло на 12,4%. У проекті документів є деякі заходи зі стимулювання економії енергоресурсів населенням у разі призначення житлових субсидій, якщо обсяги витрат води, тепла, газу та елект-роенергії вимірюються засобами їхнього обліку».

То що, українцям пора братися за сокири? Для заготівлі дров, а не для того, про що ви подумали.

Вероніка СОБКО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com