Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Андрій Яремчук: «Я ПРАГНУВ ЗАПЕРЕЧИТИ СТАРИЙ СОЦІАЛІСТИЧНИЙ ЖУРНАЛ»

Дві невеличкі кімнати на комбінаті «Преса Україна». Раз на два місяці вихід часопису. Ось, власне, такі реалії, які склалися довкола одного з найстаріших в Україні культурологічних журналів «Українська культура».

Та, як кажуть, є ще пороху порохівницях і часопис святкує свій 85-річний ювілей новими цікавими публікаціями, які знаходять відгук серед багатьох читачів України і за кордоном.

Про це розмова з головним редактором журналу, заслуженим журналістом України Андрієм Яремчуком.

Перший номер журналу, що називається «Путь к коммунизму», вийшов у червні 1921 року, але він втрачений. Це був такий агітаційний листок з рекомендаціями, як організовувати червоні кутки, проводити антирелігійну пропаганду, запроваджувати нові радянські обряди. У 1926—1928 роках почали зявлятися матеріали про театр, кіно — звісно, пронизані радянськими ідеологемами. Журнал мав 12 назв. Серед них — «Культ-фронт» (українською мовою), «Рабочий фронт» (російською мовою), «Сільський будинок». А 1954 року став «Соціалістичною культурою».

Як на мене, він був доволі нудний і комуністично праведний.

— Усе-таки в «Соціалістичній культурі» друкували матеріали про кобзарів: не тих, розстріляний за часів сталінщини — про це замовчували, — а сучасних. Журнал подавав творчі портрети тоді молодих Н.Матвієнко, Б.Ступки... Це було цікаво. Редактори часто змінювалися. У 70-ті роки сюди послали на перевиховання поета П. Глазового. Я десь років півтора тому попросив його дати свої гуморески, але він навідріз відмовився.

Чому?

— Бо до нього тут погано поставилися. Редактори були переважно людьми прийшлими, вірними тодішній ідеології. їх направляли з профспілок, партійних органів. Журнал для них був відстійником, щоби пересидіти і знайти щось краще.

Однак у середині 80-х років минулого століття, в пору горбачовської «відлиги», в часописі з’являлися матеріали, що торкалися глибин української культури і духовності. Саме тоді побачили світ статті О.Знойка, які пізніше ввійшли до його книжки «Міфи Київської землі та події стародавні». Було видрукувано цикл матеріалів мистецтвознавця і доктора богослов’я Д.Степовика «Українська ікона», літературознавчі та культурологічні розвідки лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка М.Шудрі.

А загалом на основі наших публікацій останнім часом вийшло де-сять книжок: «Українські символи», «Дерево роду» М.Ткача і Н. Данилевської, «Собори Києва» Д.Горбачова і ПУтевської та ін.

—  Коли ви прийшли 1990 року, що вам хотілося зробити, що не подобалося?

— Відверто, я не дуже хотів сюди йти. Міністерство культури оголосило конкурс, і я переміг. Журнал мені не подобався за духом своїм — такий уже «зацементований», з теоретичними статтями про соціалізм. Я радикально усе змінив. Та й тепер багато чого треба робити. Однак тоді я вже два роки друкувався в «Соціалістичній культурі», писав статті про кіно. Зробив резонансний матеріал про актора Івана Миколайчука. Я працював тоді на кіностудії імені О. Довженка, зустрічався з ним. Це була дуже гостра публікація про його трагічну долю в тому тоталітарному часі. Були люди, серед них і головний редактор кіностудії, які написали, що сценарій І.Миколайчука «Небилиці про Івана» націоналістичний. Після цього його заборонили.

Я опублікував статтю про повернення нашого кінофонду з Москви. їздив від Міністерства культури у Бєлиє Столби, щоб прозондувати ситуацію.

А чим пояснити, що Москва не хоче повернути цей кінофонд, як багато чого з нашої спадщини?

— Бачте, це питання можна розглядати з двох точок зору. Щоб Росія віддала його, потрібно було над цим працювати... По гарячих слідах ще 1991 року. Ми багато чого проґавили. Однак, слава Богові, що не віддали цей архів.

Навіть так?

—  Бо в нас нема де його зберігати, а може, й розікрали б. Усе це погнило б, розмагнітилося. А в Росії сучасна база, технічно все обладнано матеріалами, але це тільки перші кроки.

— Коли ви їздили тоді до Москви, чи зустрічалися з дружиною О. Довженка Ю. Солнцевою? Чи цікавилися долею архіву?

— У мене не було таких повноважень. Люди їздили до неї, а вона — в Україну. Чому не з’ясовано, чого цей архів не повернувся до Києва. Отже, контакти були поверхові. Тепер цей архів у якоїсь Петрової, знайомої Солнцевої. Треба з нею по-людськи поговорити. Може, викупимо. Та ніхто цього не робить, бо ж Солнцева — «ворог», Петрова — «міщанка». Стосовно Солнцевої... Кажуть, вона вивезла Довженка через Одесу до Москви і врятувала його від розстрілу. Він був їй дуже вдячний. Подивіться кінокадри святкування його 60-річного ювілею: Олександр Петрович на неї весь час дивиться, до неї звертається, руку тримає. І в «Щоденнику»

—  «Юля, Юлечка». А у нас створено тільки негативний образ (можливо, до деякої міри слушний) — мовляв, вона була агентом КГБ і про все туди доносила.

—   Про культуру пишуть майже всі періодичні видання, щоправда, доволі часто непрофесійно. Як ви вибудовуєте культурологічну концепцію журналу?

—   У чому полягала суть мого, скажімо пафосно, утвердження? Це популяризація української національної культури. Мені казали: «А що ти робитимеш для будинків культури, сільських клубів?». Я тоді вважав: якщо вони знатимуть, хто такий Огієнко, Багряний та інші видатні люди, то це позначиться на їхній роботі.

—  Тепер майже всі клуби стоять порожні. Чим ви допомагаєте уцілілим сільським і міським будинкам культури?

—  Друкуємо листи, пишемо про сільських бібліотекарів, про актуальні проблеми, про стан культури на селі. Тепер я зрозумів, що треба селу давати культурну поживу, це ж наша духовна криниця. А тоді я не сприймав той старий соціалістичний журнал, не хотілося порушувати проблеми райвідділу культури, будинку культури. Однак потім я повернувся до них. Головне — матеріали і автура. Я це зрозумів одразу, коли сюди прийшов. Ось погляньте, перший номер 1991 року: світлини булави, Хотин, пам’ятник Сагайдачному, роздуми П.Загребельного про нашу культуру «Не тільки шаблями бряжчали». Ми перші надрукували роман І.Багряного «Тигролови» з післямовою М. Жулинського. Читач міг ознайомитися з матеріалом про видатного вченого, митрополита І.Огієнка, талановитого художника Кумановського, патріарха УПЦ КП Володимира Романюка. Дуже цікавою була тема «Скрині бабусь і дідусів». Не кожен знає, що таке перетик. Це полотно, що пересновувалося кольоровою смужкою. З нього шили утиральники. На великому полотні української культури кожне село, присілок, хутір є своєрідним перетиком духовності. Цілий рік ми друкували ці матеріали. Був цикл статей В.Чепелика «Материнська хата» — про народну архітектуру. Я написав статтю «С.Параджанов в українській пустелі», коли йшов над ним судовий процес. Важко було ці матеріали роздобути. Я зустрівся з Є. Макашовим, колишнім слідчим з особливо важливих справ при Генпрокуратурі. Скільки з цією публікацією довелося працювати! Тягали мене... Навіть з Москви телефонували.

— Ваш журнал хотіли за правління Кучми закрити. Чи відчуваєте ви тепер підтримку Міністерства культури і туризму?

—  Не дуже... Ми входимо до газетно-журнального видавництва, його недофінансовують, завжди із зарплатою затримка. Тепер трішки краще з поліграфією. Ми виходили щомісяця, а тепер уже раз на два місяці. З другого півріччя обіцяють, що «Українська культура» стане щомісячником. А чому нас хотіли закрити? Через низку публікацій перед президентськими виборами 2004 року. Звинуватили нас, начебто ми заборгували. Та це неправда. Нас перевіряла горезвісна «Дуся», яка вирішила: «Чтобы их там не было!» Нас підтримав президент МАУП Георгій Щокін. Одразу допоміг. Коли заблокували рахунок редакції, Георгій Васильович терміново перерахував кошти на включення часопису до каталогу періодичних видань. Допоміг і голова Національної спілки журналістів України Ігор Лубченко. Ми зняли галас на радіо, в газетах. Я навіть телеграму дав Януковичу. Бо кому ж тоді було давати? Зреагували через місяць.

Назвіть, пане Андрію, кілька резонансних матеріалів.

— Було опубліковано матеріал про жінку, звати її Василина, яка під час війни врятувала відомого актора І. Смоктуновського. Вона з села Дмитрівка на Хмельниччині. Смоктуновський утік з німецького полону і опинився біля цього села. Зайшов до хати Василини, в якої було троє дітей. Вона його сховала в затинку, зробила там заглибину, вистелила й дошками заклала, коли німці приходили до хати. Я зі Смоктуновським зустрічався в Києві. їздив до нього в Москву. Коли він розповідав про Василину, то плакав і обіцяв поставити їй пам’ятник. Та так цього і не зробив.

Ну, щоб, здавалося для такої небідної людини, було б встановити скромний надгробок.

— Він на Україну був ображений: форсував Дніпро, показував мені військовий квиток (певно, думав, ніби я щось з’ясувати приїхав). І от усім дали медаль до 1500-річчя Києва, а його обійшли. Я повернувся до Києва, пішов до ЦК партії і розповів про це. Не знаю, чи дали йому цю медаль.

А звідки ви дізналися про такий цікавий факт?

— У якійсь російській газеті було інтерв’ю, в кількох рядках згадувалося, що Смоктуновського врятувала жінка з села Дмитрівка з України. Я шукав її по селах із такою назвою. Смоктуновський і сам, до речі, не пам’ятав, в якій області село Дмитрівка. У своєму матеріалі я закцентував увагу не на ньому, а на цій жінці.

Чим зацікавить читача ювілейний номер?

— Розповідаємо про бандуриста В. Лісовола, автора відомої пісні «Кришталева чара». Буде вміщено розповідь про киянку, яка подарувала Музеєві коштовностей у Києво-Печерській лаврі родинний скарб на 20 тисяч доларів. Даємо триптих «Крути» молодого художника О.Солов’я. Вміщуємо уривок із «Гайдамаків» Т.Шевченка, такий актуальний і нині. Буде репродукція картини О.Сластіона. Зрештою, не переповідатиму всього змісту, нехай читачі ознайомляться з нашим ювілейним номером.

 

Розмовляла
Ольга Мельник

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com