Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

БЕРІЇВСЬКА СПАДЩИНА

Виконком Севастопольської Спілки офіцерів України звернувся до депутатів Верховної Ради з проханням зініціювати, відповідно до ст. 150 Конституції України, збір 45 підписів депутатів ВР України для звернення до Конституційного Суду України з поданням про неконституційність існування та діяльності у Збройних Силах України військових судів і прокуратур

Адже відповідно до Конституції України, судочинство в нашій державі здійснюють Конституційний суд та суди загальної юрисдикції. Військові суди є особливими й надзвичайними, їх створення заборонено ст. 124 Конституції. Не передбачено Основним Законом України і створення військових прокуратур.

Ці дві інституції дісталися нам у спадок від беріївського режиму. І мали не правозахисний характер, а репресивне призначення задля зміцнення комуністичної влади та зачистки територій від нелояльних до неї людей. Історикам ще належить довести, скільки безневинних людей за такого судочинства підвели під розстріл ці філії НКВС - КДБ. Їхня суть і донині залишилася незмінною. Адже військові суди лише кілька років тому мали назву трибуналів. Однак, щоб надати цим установам імідж конституційності, її змінили. Нині ці установи не лише особливі, а й відомчі, бо, як і десятиліття тому, залежні від волі військових можновладців. Їхня діяльність, як і раніше, спрямована на захист не прав і свобод військовослужбовців та їхніх сімей, а на кланові інтереси військового відомства та його високопосадовців. Твердження прибічників та керівників цих привілейованих у Збройних Силах установ про те, що цивільні суди неспроможні здійснювати захист військовослужбовців, безпідставні.

По-перше, в Україні немає учбових закладів, які б фахово готували військових юристів. А справи у військових судах розглядають випускники  цивільних ВНЗ, лише одягнені в уніформу. По-друге, в Україні господарських військових судів не існує, а всі спірні питання вирішують цивільні суди. Тим часом, як доводить практика, не розголошуються військові таємниці, на що постійно скаржаться захисники особливих судів та прокуратур.

Суттєвим обгрунтуванням для скасування цих інституцій є й та обставина, що офіцери, які в них служать, залежні від своїх військових начальників, а тому не можуть бути вільними у здійснені своїх функцій. Офіцери-юристи передусім є військовослужбовцями і, згідно зі статутами, зобов'язані виконувати накази начальників та підкорятися їм.

То про яку незалежність таких слідчих чи суддів може йтися за стройової субординації?

Українські платники податків щорічно вкладають у ці привілейовані елітні військові формування кошти, яких вистачить на кадрове укомплектування та повноцінне сучасне озброєння кількох бойових дивізій, або ж на значну кількість житла для безквартирних військовослужбовців.

Лише ці аргументи дають підставу для усунення порушень конституційних норм через скасування непередбачених Конституцією військових судів та прокуратур.

Юрій ТИМОЩУК
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com