Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

БІЗНЕС-ПЛАН ДЛЯ НЕМОВЛЯТИ

Чого варто і чи варто нині народити дитину

Щоденно у столиці з’являються на світ близько 70 немовлят. Лікарі стверджують, що пологові будинки Києва забито породілями, що нібито з початком виплат «ющенківської допомоги» стало помітним значне підвищення кількості народжуваності. Однак чи створила держава необхідні умови для тих, хто збирається стати батьками, – питання риторичне. Ті сім’ї, у яких недавно народилися дітки, стверджують, що з квітня цього року (початок соціальної програми допомоги при народженні дитини) практично все – від послуг лікарів, до елементарних дитячих товарів - значно зросло у ціні. Наприклад неофіційна плата за послуги лікарів у пологових будинках буквально за рік збільшилася у 2-3 рази. Тож чи стали майбутні батьки впевненішими у майбутньому, і взагалі скільки грошей, нервів і зусиль доведеться витратити на поповнення сім’ї?  Що можна порадити тим, хто стоїть на порозі найважливішої події у своєму житті, хто вже задумався про майбутнє?

Удар по сімейному бюджету, який доведеться витримати батькам у разі народження дитини, – не чергова «фішка», така практика, за словами очевидців,  існувала ще за радянських часів. Так, далекого 1979 року, коли мені пощастило народитися, у пологовому будинку за хлопчика «дякували» 50 карбованцями, а за дівчинку чомусь вистачало й 25. Тепер у нас в цьому сенсі повна гендерна рівність, проте до цього ми ще повернемося. 

Звісно, витрати, пов’язані з народженням дитини, – це не тільки кошти на власне пологовий будинок - вони починаються тільки-но ви дізналися про вагітність (до речі, якісний тест на вагітність коштує не менше 60 грн; також можна здати спеціальний гормональний аналіз, але лише в платних лабораторіях - вартість послуги також близько 60 грн).

Одна з перших проблем, з якою доведеться зіткнутися, – це якісне медичне обслуговування, яке просто не може бути безплатним. Отже, одразу розраховуйте на 300 - 500 грн, що підуть на різні підношення і подарунки. Крім того, з власного досвіду можу припустити, що ваша жіноча консультація вам не підійде (некомпетентність лікарів, постійні направлення до пологового на «збереження» або на платні аналізи, грубість, хамство),  і вам доведеться, як у моєму випадку, переводитися до іншої поліклініки, що теж влетить у копієчку. Велика кількість платних аналізів – окрема стаття. Звісно, можна керуватися правилом «менше знаєш – краще спиш», але якщо ви вразлива особа, то лікарям вдасться постійно вас розкручувати на «вкрай необхідні» численні аналізи на всілякі віруси. Не секрет, що від кожного забору крові лікареві «капає» певний відсоток, так що майте це на увазі.

Одне слово, багато чого залежить від того, який спосіб спостереження за вагітністю обирає родина. Звісно, система жіночих консультацій не досконала. Почасти таке враження, що лікарі бачать тебе вперше, або вони ніяк не можуть вибачити тобі, що ти не Ірина Білик або не дружина Кличка. Якщо вас лякають довгі черги й інші негативи безплатного спостереження за вагітністю, то доведеться викласти близько 300 у.о. кровних за платні консультації деінде. Хоча, задля справедливості, потрібно зазначити, що в багатьох жіночих консультаціях допомога за великим рахунком непогана. У  кожній консультації якість допомоги залежить від того лікаря, який спостерігає за вашою вагітністю. Крім того, якщо консультація достатньо добре облаштована, то, без сумніву, можна користуватися її послугами.

Майже одразу, як тільки ви дізналися про вагітність, треба подумати про збільшення коштів, які витрачаються на раціон, адже тепер у майбутньої мами на столі мають бути різноманітні фрукти-овочі, якісні м'ясо, риба та ін. Плюс необхідні з перших тижнів вітаміни (приблизно 30 грн на місяць). У середньому ж ваші витрати збільшаться на 250 - 400 грн на місяць

Постарайтеся знайти додаткові кошти на курси підготовки для майбутніх батьків. Вони допоможуть вам уникнути багатьох проблем під час вагітності, пологів і догляду за малям. Вартість таких занять у середньому від 260 до 500 грн за курс.

Отже, основна сума, яку доведеться витратити, – це послуги пологового будинку. Передусім ви маєте чітко усвідомлювати, що взагалі не мусите  платити лікарям – це гарантовано Конституцією України й «Основами законодавства України про охорону здоров’я». У столиці нараховується більш як десять державних медичних закладів, які повинні виконувати цю гарантію. Якщо в пологовому будинку з вас вимагають ліки або гроші,  звертайтеся до головного лікаря. Він повинен надати медичну допомогу безплатно, оскільки це питання здоров’я та життя – і вашого, і вашої дитини.  Однак… Власний досвід, а також досвід усіх знайомих свідчить про зворотне. Так, неофіційна такса за пологи у столиці - від 200 у.о. і до 700 (операція і складні випадки). Ви можете заздалегідь домовитися з лікарем, який прийматиме пологи, про суму з повним набором послуг. Тобто ані про окрему палату, ані про «бакшиш» акушерці, ані про ліки вам не доведеться думати. Лікар гарантує вам огляди до пологів, цілодобові консультації, приїзд за першим викликом, окрему палату, вільний доступ чоловіка і родичів та ін. Проте бувалі все ж радять не віддавати лікареві всі суму, оскільки у процесі ще беруть участь акушерка, санітарки, медичні сестрички, інший персонал, а лікар може про них елементарно не згадати.

Інший варіант – розбивати суму на щохвилинні виплати. Так, коли майбутня мама потрапляє до пологового будинку, батька або родичів  попросять зробити «благодійний внесок» в 50 - 100 грн. Якщо ви не мешканець столиці, готуйте ще близько 50 у.о. Перебування у «фешенебельній» палаті коштує в середньому 100 у.о. і більше. Якщо вам заманеться народжувати дитину вдвох, з вас візьмуть ще додаткових 100 у.о. Ще прибережіть 50 - 70 у.о. на спеціальну епідуральну анестезію.

А в післяпологовій палаті постійно тягтимете з-під подушки гроші. Палатним лікарям прийнято давати по 50 грн, 10 грн - дитячим лікарям, по 2 - 10 грн  - медичним сестрам - адже, коли вам необхідно відлучитися від дитини (у разі спільного перебування), вони мають пильно стежити за малюком. Те саме стосується й дитячої кімнати, якщо ви хочете підвищеної уваги до своєї дитини. У всіх пологових є розкрутка послуг на всілякі зціджування і «вкрай необхідні» масажі для малюка. Акушеркам платять 10 - 15 грн за допомогу в зціджуванні (після кожного годування), приблизно стільки ж треба викласти за масаж. Передати породілі необхідне – 2 - 5 грн санітаркам, а пройти до породілі в палату 5 - 10 грн (залежності від пологового та від зміни). Однак є принципові пологові будинки, в яких родичів не пропустять ні за які гроші.      Коли вас уже випишуть, чекайте на добровільно-примусове шоу (30 грн). Усміхнені дівчата з персоналу одягнуть вашого малюка і без вашої на те згоди - абсолютно непрофесійно - цю щасливу мить зафіксують фотограф і кінооператор, а на виході з пологового будинку вам прокрутять відзнятий матеріал, аби «впарити» схвильованим подією родичам 15 хвилин відео (60 грн) і «унікальні» фото (6 грн кожна). Моя порада – відмовтеся від цієї процедури. Загортати й мама загорне, а познімати ви зможете самі в той самий. Чистої економії – 150 грн.

До речі, щодо економії. З цього приводу кілька порад.

По-перше, у пологовому, як уже зазначалося, можна не платити взагалі, або принаймні обійтися найнеобхіднішим. Тут усе залежить від вашої фінансової спроможності та пріоритетів у витратах. Намагайтеся, щоб вас поважали або  боялися (натяки на зв’язки, знання своїх законних прав добре спрацьовує). Звісно, у вас не буде такого комфорту, однак кваліфікація лікарів така сама.

В інших містах України обслуговування таке ж, але набагато дешевше. Отож, якщо є можливість, народжуйте в іншому місті, але у знайомих лікарів.

Зазвичай ціни у магазинах і аптеках при пологових будинках значно вищі. Отже, витрати можуть з’явитися «на рівному місці».

Підвищуйте свій рівень знань – читайте, вивчайте.  Більшості необхідних речей можна навчитися самостійно – щоб не платити за кожну консультацію медсестрі. Про потреби дитини, про те, як правильно одягати й годувати, ви можете прочитати у спеціалізованих журналах або дізнатися на курсах (це все ж дешевше, ніж безкінечні консультації).

Багато необхідних речей можна придбати на «секонд хенд». Це стосується  передусім ліжечка і дитячого візочка. Хай ці речі будуть «з рук», однак  західноєвропейського виробництва. Вони послугують не один рік вашій дитині й дітям ваших родичів.

Годуйте груддю! Витрати мінімальні  - не потрібні ані пляшечки, ані соски й підігрівачі, ані «круті» суміші, склад яких все одно не додасть здоров’я вашому малюку.

Можна зекономити на таких не вкрай потрібних речах, як маніж, стільчик для годування, ходунки.

І наостанок. Якщо вас все ж таки не налякали такі перспективи – народжуйте собі на радість, адже, хоч би як там, а щоб на світ з’явилася нова людина, потрібна найнеобхідніша умова – величезне бажання її батьків. А все інше прикладеться!

 

Емілія Вакулюк

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com