Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЗМІЦНЮВАТИ АВТОРИТЕТ УКРАЇНСЬКОЇ ОСВІТИ

     Як ми повідомляли в попередньому числі, в МАУП відбулися Представницькі збори Конфедерації недержавних вищих навчальних закладів освіти України (понад 40 представників 35 ВНЗ майже з усіх регіонів України), на яких розглянуто підсумки діяльності цієї авторитетної громадської організації за минулий рік і завдання на 2005 рік

     З часу заснування (грудень 1999 року) Конфедерація з восьми ВНЗ зросла до ЗО. Серед них — найбільший ВНЗ України Міжрегіональна Академія управління персоналом, Академія праці і соціальних відносин, Донецький інститут туристичного бізнесу, Харківський інститут управління та інші досить авторитетні ВНЗ.
     Усю роботу правління виконавчої дирекції Конфедерації 2004 року було спрямовано на об'єднання зусиль науково-педагогічної громадськості України щодо забезпечення ефективного, поступального розвитку освіти в Україні і особливо недержавної системи освіти, зміцнення її авторитету — і на державному, і на міжнародному рівнях, відповідно до національних потреб, міжнародних і європейських стандартів, зокрема обумовлених Болонським процесом.

     2004 року Конфедерація, її правління головні зусилля для реалізації своїх завдань спрямували на:
а)  розроблення і вдосконалення законодавчої, нормативної бази освіти в сучасній Україні, її подальший розвиток;
б)  відстоювання інтересів ВНЗ, зокрема недержавної форми власності, підвищення їх статусу, зростання авторитету;
в)  розвиток і поширення нових освітніх технологій у вищій школі;
г)  вивчення моделей і стандартів міжнародної освіти, прогресивних напрямів розвитку освітніх і навчальних систем;
д)   різноманітну підтримку індивідуальної діяльності вищих навчальних закладів;
е)  забезпечення діяльності ВНЗ відповідно до критеріїв і нормативів, що визначаються майбутнім вступом України в Болонський процес.

     Завдяки роботі правління Конфедерації десятки викладачів, керівників ВНЗ, передусім недержавної форми власності, брали участь у міжнародних конференціях, зустрічах, презентаціях, організованих Міністерством освіти і науки України, комітетами Верховної Ради України, міністерствами і відомствами, Міжрегіональною Академією управління персоналом, іншими організаціями, вищими навчальними закладами і громадськими об'єднаннями — членами Конфедерації.
     Напрацьовані матеріали, пропозиції президії Конфедерації, її правління щодо розвитку освіти, забезпечення інтеграційних процесів у цій сфері представлено та висловлено на парламентських слуханнях з питань вищої освіти України (виступ голови правління Конфедерації М.Головатого з проблем системи освіти ВНЗ приватної форми власності 14 травня 2004 року); Всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблеми модернізації освіти України в контексті Болонського процесу» (20— 21 лютого 2004 року); підсумковій колегії Міністерства освіти і науки України «Підвищення ефективності вищої освіти і науки як дієвого чинника суспільного розвитку та інтеграції в європейське співтовариство» (27 лютого 2004 року); науково-практичній конференції «Вища освіта України у національному і глобальному вимірах» (22 квітня 2004 року); Третій Міжнародній науково-практичній конференції «Болонський процес — наближення національних освітніх стандартів до системи ECTS: проблеми і перспективи» (21—23 вересня 2004 року); у зверненні до громадськості голови правління Конфедерації, доктора політичних наук М.Головатого, виконавчого директора, кандидата політичних наук О.Рублюк «Знищення недержавних закладів освіти — політичний популізм» (15 листопада 2004 року); зверненні до громадськості голови правління Конфедерації, доктора політичних наук М.Головатого та виконавчого директора, кандидата політичних наук О.Рублюк «Об'єднаймося заради демократії» в період виборів Президента України (13 грудня 2004 року).
     Пропозиції і матеріали по завершенні перерахованих та інших заходів передано до Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, інших офіційних інстанцій.
     У Конфедерації впродовж року відбулися зустрічі, дискусії, обмін думками з питань розвитку освіти, її подальшого вдосконалення. 2004 року відбулися пленарні збори Конфедерації та п'ять пленарних засідань президії, на яких було заслухано і в цілому схвалено звіт про її роботу. Заходи і акції, започатковані Конфедерацією, досить популярні, їх підтримує громадськість. Так, позитивно в цілому оцінено діяльність Конфедерації щодо розроблення нормативно-правової бази освіти в Україні, поширення новітніх, зокрема інформаційних, технологій у навчальному процесі, активної підтримки ВНЗ недержавної форми власності тощо.
     Центральні питання, обговорювані упродовж 2004 року в ЗМІ та на парламентських слуханнях з
питань вищої освіти, стосувалися політико-правових, фінансових і організаційних засад існування та діяльності ВНЗ недержавної форми власності. Так, голова правління М.Головатий у своєму виступі порушив, зокрема, питання внесення принципових змін до Закону «Про вищу освіту» щодо фінансування освіти, механізму використання державного замовлення на підготовку фахівців, пенсійного та соціального забезпечення спеціалістів, заробітної плати викладачів недержавних ВНЗ, вдосконалення порядку акредитації і ліцензування ВНЗ, їх статусу, що є національними, тощо. Ці питання були і залишаються надто актуальними для діяльності Конфедерації 2005 року. Учасники згаданих слухань визнали за доцільне порушення питань і проблем, що недостатньо врегульовані або не вирішені у системі ВНЗ, заснованої на приватній формі власності. Крім того, двічі було ухвалено і оприлюднено спеціальне звернення до громадськості, керівників навчальних закладів про неприпустимість втягнення ВНЗ, працівників навчальних закладів, студентів у різні політичні розбірки, акції і події. Особливо гостро це питання постало під час Помаранчевої революції (президентські перегони 2004 року), коли президія Конфедерації вимушена була стати на захист недержавної системи освіти в Україні, заявити про свою одностайну підтримку демократичних сил і демократичного шляху розвитку України.
     Конфедерація постійно брала і бере участь у розробленні й удосконаленні нормативно-правової бази вищих закладів освіти недержавної форми власності, зокрема розіслала листи-пропозиції та звернення до АПУ, КМУ, Комітету з питань освіти і науки ВРУ, Податкової служби України (9 сторінок), де зазначено: закон має однозначно створити і закріпити, що у системі вищої освіти в Україні існують ВНЗ з усіма формами власності, і будь-яке обмеження у цьому сенсі є дискримінацією, що неприпустимо. Виконавча дирекція Конфедерації надсилала листи-звернення до Президента України, Прем'єр-міністра України, Міністерства юстиції України, Державної податкової інспекції, органів виконавчої та законодавчої влади, в яких порушувалося питання про цивілізоване врегулювання податкової системи щодо ВНЗ приватної форми власності, а також підтримано позовну заяву Міжрегіональної Академії управління персоналом до Господарського суду Києва про не-врегульованість питання оподаткування ВНЗ недержавної форми власності, що є результатом непослідовної діяльності KM України.
     Пріоритетним і досить складним у діяльності Конфедерації є питання політико-правових засад недержавної системи освіти, яке вона намагається вирішувати спільними зусиллями з Асоціацією навчальних закладів недержавної форми власності, Асоціацією працівників навчальних закладів України туристичного і готельного профілю, іншими громадськими організаціями. Йдеться про усунення наявної дискримінації викладачів недержавних ВНЗ щодо пенсійного забезпечення, необгрунтоване оподаткування цих вищих закладів освіти, кредитування студентів на навчання, надання їм пільг, які мають інші студенти, зокрема користування транспортом, послугами закладів культури і відпочинку тощо. Поки що із зазначених питань вдалося провести у Верховній Раді Закон «Про наукову і науково-технічну діяльність» саме у частині пенсійного забезпечення працівників вищих навчальних закладів недержавної форми власності.
     Конфедерація здійснювала й інші заходи, спрямовані на створення цілісного навчального процесу, змісту, форм і методів навчально-виховної та науково-дослідної роботи у ВНЗ, поліпшення професійної і педагогічної компетентності викладачів. Так, 17—18 жовтня 2002 року Міжрегіональна Академія управління персоналом разом з Міністерством освіти і науки України, науково-методичним центром вищої освіти Міністерства освіти і науки України, Конфедерацією недержавних вищих закладів освіти України провела дві міжнародні науково-практичні конференції: «Болонський процес: перспективи та розвиток у контексті приєднання України до Європейського простору вищої освіти» (20—23 травня, Судак); «Болонський процес — наближення національних освітніх стандартів до системи ECTS: проблеми і перспективи» (21—23 вересня 2004 року, Судак).
     Під час роботи конференцій обговорювали актуальні питання вищої освіти, а саме: підходи до формування організаційно-розпорядчого механізму застосування Закону «Про вищу освіту»; правові аспекти функціонування вищої освіти та її вдосконалення; новітні підходи до організації, стандартизації та нормування навчальної роботи.
     На засіданнях президії було розглянуто питання правових аспектів функціонування вищої освіти та їх удосконалення, новітні підходи до організації та нормування навчальної роботи у ВНЗ, підходи до формування організаційно-розпорядчого механізму застосування Закону «Про вищу освіту», нові підходи у вирішенні проблем ліцензування та акредитації вищого навчального закладу.
     Ще один принциповий напрям роботи Конфедерації — формування громадянської, продержавницької, національне зорієнтованої позиції всіх фахівців і студентів ВНЗ. Вона однозначно підтримала демократичні сили на виборах Президента України, виступила проти корумпованої, кланово-антинародної влади на чолі з екс-президентом України Л. Кучмою та його прибічниками.
     Конфедерація досить успішно працює за двох об'єктивних обставин: перша — їй вірять, у ній бачать підтримку вищі заклади освіти, що входять до організації; друга — тісна співпраця з державними та іншими громадськими структурами і організаціями. Правління Конфедерації налагодило тісні зв'язки з Міністерством освіти і науки України, відповідними комітетами Верховної Ради України. Так, спільними зусиллями членів Конфедерації напрацьовано та передано до Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України пропозиції щодо вдосконалення законів «Про вищу освіту», «Про проведення ліцензування та акредитації вищих навчальних закладів», до «Національної доктрини розвитку освіти України у XXI столітті». Конфедерація також ініціювала і подала до Міністерства освіти і науки України пропозиції щодо складу експертних комісій з ліцензування та акредитації напрямів (спеціальностей) навчальних закладів. Голову правління Конфедерації М.Головатого 2004 року втретє обрано до складу ДАК України.
     Принципового значення набуло те, що Конфедерація громадська, неприбуткова, демократична за своєю суттю організація, головне завдання якої — максимальне залучення громадськості України до вдосконалення всієї системи освіти відповідно до процесів становлення державності. Вона допомагає ВНЗ в акредитації і ліцензуванні, поліпшенні матеріальної бази, підвищенні рівня наукової, методичної, організаційної роботи, надає юридично-консультаційні послуги, активно підтримує кращих організаторів освіти, викладачів, студентів. Так, лише торікбільш як 70 працівників і студентів вищих навчальних закладів недержавної форми власності удостоєно за поданням Конфедерації різних нагород Міністерства освіти і науки України, Київської міської державної адміністрації, безпосередньо самої Конфедерації.
     Виконавча дирекція Конфедерації недержавних вищих навчальних закладів освіти України своєчасно виявляла свою глибоку стурбованість ситуацією навколо недержавної системи освіти в Україні та, зокрема, виступів у засобах масової інформації колишнього кандидата у президенти України, екс-прем'єр-міністра України В. Януковича. З наявних матеріалів можна було зробити висновок, що тодішній прем'єр фактично виступав зі своєю програмою дій уряду, спрямованою на знищення недержавної системи освіти в Україні.
     Натомість виконавча дирекція Конфедерації покликана не тільки розвивати і вдосконалювати систему освіти України відповідно до потреб сучасності, а й стояти на сторожі захисту недержавної системи освіти в нашій країні, як це було під час президентських виборів 2004 року. Правління Конфедерації завжди усвідомлювало: недержавну систему освіти визначено конституційне, законодавче. Будь-які спроби ліквідувати її — незаконні і можна розцінювати не інакше як політичний популізм, намагання догодити кланово-корпоративним інтересам окремої групи людей.
     Велику допомогу Конфедерації надає Міжрегіональна Академія управління персоналом і безпосередньо її президент Г.Щокін, створюючи їй умови для безоплатного користування приміщеннями, зв'язком, надаючи інші послуги, необхідні для повноцінного функціонування. Конфедерація була одним з ініціаторів створення у січні 2005 року ГРОНУ (Всеукраїнська організація працівників освіти і науки України). До складу її керівників увійшов М. Головатий — голова правління Конфедерації, член ДАК України, консультант Комітету Верховної Ради з питань освіти і науки, інших робочих і дорадчих органів з питань освіти і науки. Зрозуміло, не всі проблеми у діяльності Конфедерації вирішуються сповна й успішно. Так, потребує більшої ініціативи питання вдосконалення правової бази освіти, захисту прав викладачів і студентів, поширення кращого досвіду освітньої діяльності тощо. Головне — Конфедерація має достатньо досвідчених організаторів освіти і можливості працювати активніше, результативніше в інтересах ВНЗ не лише приватної форми власності, а й на благо всієї системи освіти та України в цілому.

Голова правління Конфедерації недержавних вищих закладів освіти України, доктор політичних наук, професор, Заслужений працівник освіти України Микола ГОЛОВАТИЙ

Виконавчий директор, кандидат політичних наук, доцент Оксана РУБЛЮК

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com