Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Щоб зір не погіршувався

- Не треба боятися окуляр, - пояснює головний офтальмолог МОЗ України, професор кафедри офтальмології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця - Якщо дитина добре бачить в окулярах, потрібно їх носити. Не хоче окуляри - можна надіти контактні лінзи. Зараз є так звані ортокератологічні лінзи, які надягають на ніч. Вони трохи змінюють кривизну рогівки, а потім людина добре бачить протягом дня. Але коригувати короткозорість потрібно обов'язково. Навіщо жити в туманному світі, позбавленому фарб, і робити все на дотик? Це неправильно і, до речі, провокує посилення короткозорості.

- З віком у багатьох погіршується зір. Але люди вважають, що якщо раніше починати носити окуляри, очі «відвикають» працювати. Це так?

- Ні, це помилка базується на різниці сприйняття: людина звикає погано бачити без окулярів, потім надягає їх і звикає до хорошої видимості, а коли знімає окуляри - знову нічого не бачить. У дітей сьогодні велике зорове навантаження, і якщо в роду хтось страждав на короткозорість, дитина з високою ймовірністю теж матиме не стовідсотковий зір. Часто гірше бачити діти починають в перехідному періоді, коли організм швидко росте, змінюється. Торік діагноз короткозорість ми вперше поставили 56 тисячам дітей, а всього в Україні за рік зареєстрували 400 тис. короткозорих людей.

- Як призупинити зниження зору?

- У першу чергу зверніться до офтальмолога для повноцінного обстеження. Також раджу вам привчити дитину дотримуватися режиму зорового навантаження і щодня робити гімнастику для очей (різні комплекси можна знайти в Інтернеті). Вправи ефективні, якщо їх виконувати регулярно. Корисно протягом дня кілька разів переводити погляд з ближнього на далеку відстань. Сидить дитина за уроками, нехай час від часу поглядає у вікно, намагаючись розглянути гілки дерева вдалині - це розслабляє очі і тренує зір. Корисно під час занять кожні 45-60 хвилин робити десятихвилинну перерву для відпочинку очей.

Доктор при необхідності може призначити краплі, що регулюють обмінні процеси в оці. Закопують їх зазвичай на ніч протягом одного-трьох місяців. Існують і спеціальні програми апаратного лікування. Також короткозорим людям добре грати у великий теніс, бадмінтон. Коли людина стежить за рухом м'ячика або воланчика, фіксуючи на них погляд, це прекрасно тренує зір. Корисно, щоб дитина щодня не менше півтори години активно гуляла на свіжому повітрі.

- У багатьох школярів немає часу на прогулянки.

- Погано, що сучасні діти та молодь катастрофічно малорухливі. Багато хто з них їздять у транспорті і ходять по вулиці, зсутулившись і уткнувшись в мобільні телефони або планшети, а це перенапружує очі. Нещодавно на конференції я слухала цікаву доповідь про те, що допомагає зберегти хороший зір. Японські вчені довели: якщо діти після школи активно рухаються протягом трьох годин на свіжому повітрі, короткозорість стабілізується. Адже при русі знімається зорове навантаження, зменшується постійна напруга м'язів шиї і спини, що виникає при постійному сидінні. Вчені звернулися до уряду з пропозицією узаконити цю рекомендацію, правда, чиновники виділили школярам тільки півтори години. Корисні для зору і заняття в басейні: плавання покращує поставу, активізує кровообіг, і очі краще харчуються, менше втомлюються, правильно працюють.

- Які продукти корисні для зору?

- Всі знають, що морква покращує зір. Тільки в сік або салат з моркви слід додати трохи оливкової або соняшникової олії, або чайну ложечку сметани, щоб краще засвоївся бета-каротин - жиророзчинний вітамін. Зараз сезон гарбуза, тому раджу вам частіше пропонувати дитині гарбузовий сік, варити кашу. Корисні брокколі, шпинат, кабачки, різноманітні листові салати, жовтий і червоний солодкий перець. Вони містять пігменти лютеїн і зеаксантин, які захищають сітківку від пошкоджень. Ці речовини в організмі не синтезуються - ми їх отримуємо тільки з їжею.

Але з соками потрібно бути обережніше, щоб не нашкодити печінці. Не варто пити свіжовичавлені соки кожен день - досить по склянці двічі на тиждень, чергуючи різні фрукти та овочі, найкраще сезонні. Дуже корисна чорниця. Будь-якій людині добре взяти за правило: в сезон з'їдати по кілограму кожної ягоди - полуниці, черешні, малини, смородини. Свіжі овочі та фрукти повинні бути на столі щодня. Взимку можна вирощувати зелень - петрушку, кріп, салат - в горщиках на вікні.

- Чи потрібно приймати штучні вітаміни?

- Я рекомендую приймати вітамінні комплекси в кінці зими. Зараз є великий вибір вітамінних препаратів, але бажано віддавати перевагу тим, які в різних комбінаціях містять вітаміни А, В, С і Е, мікроелементи - антиоксиданти цинк і селен, а також пігменти лютеїн і зеаксантин. Такі комплекси найбільш корисні при великому зоровому навантаженні, допомагають в лікуванні судинних захворювань сітківки і добре діють профілактично.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com