Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Нічого втішного для людства

Всесвітній економічний форум пророкує десятиліття потрясінь і важких випробувань для всього світу. На першому місці — не військові загрози і кліматичні зміни, а проблеми в економіці і народні заворушення.

25—29 січня в Давосі (Швейцарія) пройде засідання Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ). З 1971 року ця неурядова організація збирає провідних бізнесменів, політиків, мислителів і журналістів зі всього світу. Найближча зустріч присвячена глобальним змінам після кризи.

Напередодні ВЕФ і сотні організацій, що входять в нього, провели опитування 469 респондентів з 50-ти країн світу про проблеми, з якими зіткнуться лідери в найближче десятиліття. ВЕФ опитував промисловців, чиновників, вчених і громадських діячів. Результати увійшли до доповіді «Глобальні ризики — 2012».

 

БЕЗ НАДІЇ

«Молодь зіткнеться з високим рівнем безробіття, тоді як найбільша за всю історію людства група пенсіонерів залежатиме від бюджетів, і так переобтяжених боргами», — говориться в документі.

Прірва між багатими і бідними стане ще глибшою, що призведе до протестів. Соціальні бунти знайдуть опору в середовищі націоналістів, популістів і протекціоністів.

Соціальний контракт між громадянами і державою в розвинених країнах (Західна Європа, США і Японія) може бути остаточно знищений. Робітники старшого віку можуть залишитися без пенсій і якісної медичної допомоги.

Молоді відчують на собі усю тяжкість тиску порожніх бюджетів. Їм потрібно буде годувати людей похилого віку і щось відкладати на старість. Безробіття поширюється, і молоді беруться до найчорнішої роботи з нелегальною зарплатою. Ніяких пенсійних відрахувань не отримуючи.

Колись багаті країни можуть зірватися в спіраль спаду: вони будуть все глибше і глибше угрузати в болото зобов’язань і обіцянок, поки не визнають повну свою безпорадність.

У країнах, що розвиваються (Індонезія, В’єтнам, Філіппіни, Мексика, Перу, Бразилія, Росія, Індія і Китай), — інший контекст. Тут є шанс розігнати економіку за рахунок великої групи працездатних громадян і відносно невеликого числа утриманців.

Успіх, щоправда, не гарантовано, враховуючи кволе економічне зростання і падіння попиту з боку багатих країн. Раніше зростання у всьому світі дарувало надію. Але тепер потрібно вирішувати проблеми економічної нерівності і соціальної несправедливості кожному самостійно. Проблеми з громадянськими і політичними правами також мають бути вирішені в країнах, що розвиваються, інакше економічне зростання буде неможливим.

У бідних країнах (Афганістан, Пакистан та ін.) швидке зростання населення в нестерпних умовах породить проблеми. Тільки частина країн намагається забезпечити базове медобслуговування і освіту для своїх громадян, а також надає соціальні права жінкам.

Загальносвітова тенденція — міграція сільського населення в міста, у тому числі і міста інших країн зберігається і наростає. При хорошому управлінні міграційний потік може принести користь економікам. У іншому випадку високий рівень нелегальної міграції призведе до зростання соціальної напруженості і міжнародної злочинності.

До 2050 року міське населення виросте майже в два рази — до 6,2 млрд чоловік. Це майже 70% усього прогнозованого населення Землі того часу (8,9 млрд). Це означатиме, що треба буде побудувати стільки ж житла, доріг і інших споруд, скільки людство побудувало за останні  4000 років!

При цьому число людей старше 60 років виросло з 8% в 1950 році (близько 200 млн чоловік) до 11% в 2009 році (760 млн чоловік). До 2050 року їх буде вже 2 млрд, тобто 22,5%! Кількість літніх людей росте з випереджаючими темпами, і не лише в розвинених країнах.

Як взаємодіятимуть літні і молодь? Усе залежить від темпів зростання світової економіки. У 2009 році вона скоротилася на 2%, 27 млн чоловік втратили роботу, багато хто став працювати менше або за меншу плату. Особливо постраждала молодь, через що Міжнародна організація праці навіть заявила про «втрачене покоління». Зростання безробіття супроводжується зростанням убогості, психічних захворювань, наркоманії, самогубств, побутового насильства і самотності.

Дані опитувань громадської думки компанії Gallup за 2011 рік говорять, що рівень життя падає у всьому світі, і чиновники нічого не можуть вдіяти. Бідна половина світу населення володіє усього 1% благ, тоді як найбагатший 1% населення володіє майже половиною усіх активів.

Навіть в межах однієї держави виникають контрасти. Жителі китайського Шанхаю сьогодні живуть в середньому на 15 років довше і заробляють на $20 тис. на рік більше жителя китайської провінції Гуйчжоу.

Нерівність — не нове явище. Але той факт, що багато експертів вказали його як найбільш вірогідний глобальний ризик, примушує замислитися про наслідки.

Інша проблема — борги (як державні, так і борги простих громадян). У середньому сім’ї в країнах, що розвиваються, заборговували близько 30% свого річного доходу. Тоді як в розвиненіших країнах борги складають вже 150% доходу за 1,5 року.

Бюджети зіткнулися із скороченням податкових надходжень, що змусило урізати соціальні витрати. І хоча в розвинених країнах старіння в наявності і зростання економіки сповільнилося, в країнах, що розвиваються, соціальні витрати ростуть. Такі програми, як Національна програма зайнятості в сільській місцевості в Індії або програма «Бразилія без бідності» — приклади боротьби з бідністю і нерівністю. Але як і уся інша соцсфера, ці програми залежать від подальшого зростання і розширення зайнятості, тому вони уразливі перед скороченням економіки.

Минулого року ВЕФ почав щокварталу публікувати Індекс довіри. Останні результати говорять, що більше половини респондентів з песимізмом оцінює розвиток світової економіки. Кожен четвертий сказав, що відсутність глобального лідера спричиняє глобальні проблеми. Більшість побоюється геополітичних і соціальних потрясінь найближчим часом.

І це можливо. Адже доки успіх і багатство здаються досяжними, нерівність стимулює людей працювати більше. Але коли амбітні і молоді люди відчувають, що їх перспективи не залежать від працьовитості і жорстко обмежені, почуття безсилля штовхає їх на барикади. Це і сталося в США в 2011 році (Рухом Захопи Уолл-стріт). Нині він швидко поширився  світом. Події на Близькому Сході і на півночі Африки теж спричиненні економічними проблемами.

Вихід є: запропонувати молодим нові знання і можливості, щоб вони могли використовувати свою енергію там, де це необхідно. Слід створити безпечні, добре керовані канали міграції. При цьому важливо, щоб на новому місці молоді могли адаптуватися до нових реалій, щоб допомога не вилилася у нове розчарування.

 

НІЯКИХ ГАРАНТІЙ

Звичні інститути, норми, стандарти та інші досягнення перестануть працювати або, принаймні, не працюватимуть настільки ж ефективно. Йдеться про широкий круг питань від фінансів і транспорту до клімату і біологічної різноманітності.

Ми вже бачили як це буває. 14 квітня 2010 року хмара вулканічного попелу з Ісландії закрила небеса над усією Північною Європою. Тисячі авіарейсів були скасовані на вимогу Міжнародної організації цивільної авіації. Вже через декілька днів мільйони людей опинилися в скрутному становищі, товари застрягли в аеропортах, а самі аеропорти зазнали мільярдних збитків. Тільки після того, як деякі авіакомпанії успішно відправили тестові літаки до хмари пилу, почалися послаблення режиму польотів. Тепер ми бачимо, що правила перельотів були надмірно строгими. Але якою була альтернатива? Якби побоювання були вірними, і тисячі людей загинули б через відмову двигунів? Окрім безпосередньо смертей послідував би сплеск недовіри до безпеки перельотів і нові збитки.

Спеціальна доповідь «Глобальні ризики — 2012. Японія». Локальна криза в префектурі Фукусіма викликала глобальну хвилю недовіри до ядерної енергетики. Ця подія змусила німецьких політиків закрити вісім з 17-ти ядерних реакторів негайно, а ті що залишилися перевести в автономний режим до 2022 року.

Економіка стає усе більш складною, і регулювати її дедалі складніше. Локальні події можуть викликати непередбачувані наслідки у всьому світі. Будь то вулканічний попіл або аварія на АЕС. Ці загрози для світової економіки так само складно передбачати, як і руйнівну хвилю, яка зруйнувала АЕС. Інший приклад — крах іпотечних паперів в США, які були випущені проблемними банками.

Щоб поліпшити управління в умовах невизначеності, слід залучати до управління зацікавлені сторони. Тобто чиновникам доведеться ділитися владою заради ефективності управління, а не насаджувати правила згори.

Зацікавлені сторони повинні постійно вчитися один у одного і моделювати можливі ситуації, щоб уникнути проблем в майбутньому. Люди, які приймають рішення (регулювальники), повинні вчитися у практиків, а ті, у свою чергу, повинні брати участь в розробці нових правил.

Деяку допомогу в створенні складних систем можна отримати шляхом рішення «відомих невідомих» — виявлення тих пропусків в знаннях, про існування яких ми знаємо. Один із способів зробити це — творчі процеси і уява.

 

НОВІ НЕБЕЗПЕКИ

Злочинність, тероризм і війна увійдуть до віртуального світу. Більше п’яти мільярдів мобільних телефонів з виходом в інтернет — усе це зробить повсякденне життя уразливим для кібер-злочинців і цифрових збоїв.

Необхідно терміново зосередитися на вивченні слабких сторін Мережі, перш ніж злочинці зроблять це за нас.

Сьогодні інтернет повністю перетворив наш бізнес, особисті стосунки і навіть наші революції — згадаєте недавнє повстання в Північній Африці. Ми цілком розуміємо переваги інтернету. Але складається враження, що ми не відчуваємо, які риски він несе.

Які ж погрози несе нам «темна сторона коннекта»? Думки експертів неоднозначні. Це дослідження розраховане на прогноз ризиків, які будуть актуальні в найближчі десять років. Це великий термін для нових технологій. Десять років тому здавалося, що важливість інтернету була сильно перебільшена. Тепер ясно, що очікування були не стільки завищені, скільки передчасні. З ризиками та ж ситуація.

Аналіз відповідей показує, що критичний збій систем — це ключовий ризик («центр тяжіння») у сфері технологій. Респонденти відповідали, що вірогідність каскадного збою мереж украй низька, але має значні наслідки. Каскадний спад зрештою може знищити систему глобального управління.

Причому такі аварії можуть бути викликані навмисно терористами або злочинцями. Правда, такі диверсії технічно складні і вимагають великих ресурсів...

Недавній приклад таких атак — вірус Stuxnet, шкідливий код, який напав на систему ядерних об’єктів в Ірані. Експерти вважають, що для створення такого коду була потрібна команда розробників, глибокі знання і строгі заходи безпеки. Хоча багато хто сумнівається в ефективності Stuxnet, він міг затримати розвиток іранської ядерної програми.

Перед вірусом могло стояти й інше завдання — порушити режим роботи АЕС, відключити перекачування нафти або газу або навіть змінити хімічний склад водопровідної води. Наслідки таких атак можуть бути катастрофічними.

І на відміну від фізичного нападу, кібер-атака може здійснюватися на відстані і з майже непроникною анонімністю.

Кібер-шпигунство також вимагає великих ресурсів і доступне лише великим корпораціям, державам і елітним хакерам. Одним з прикладів є інструмент GhostNet, який в 2009 році заразив більше тисячі комп’ютерів в міністерствах закордонних справ, посольствах, міжнародних організаціях, ЗМІ і громадських організаціях в 130 країнах.

Вірус міг відправити документи із заражених жорстких дисків своєму творцеві, записати, які клавіші натискала людина на клавіатурі, і навіть таємно активувати камеру і мікрофон комп’ютера.

На нижній шкалі технологічної витонченості — підривна діяльність, яка може зашкодити репутації і підірвати довіру. Наприклад, в 2011 році фірма HBGary (серед клієнтів — уряд США і McAfee) оголосила, що знає ім’я керівника групи хакерів Anonymous. (Ці «хактивісти» захищали Wikileaks і нападали на Visa і MasterCard, які блокували рахунки сервісу по публікації секретної інформації). Компанія HBGary позиціонувала себе як експерта комп’ютерної безпеки.

У відповідь «хактивісти» проникли на HBGary, вкрали і опублікували електронну пошту співробітників, знищили інформацію компанії і пошкодили сам сайт. (Додатково «хактивісти» знищили інший сайт, пов’язаний з компанією, і опублікували базу цих клієнтів компанії).

Хоча мотивом саме цього нападу була помста, в іншому випадку це може бути просто нудьга.

Кібер-злочинність може бути тісто пов’язана із звичною нам «оффлайновою» злочинністю. Так, в листопаді 2011 року чотири особи були заарештовані на Філіппінах у зв’язку із зломом декількох телекомунікаційних компаній в США. Злом спричинив втрату близько $2 млн, які пішли на рахунки посібників терористів.

Сьогодні вже 35% населення Землі має доступ до Мережі проти 8% десять років тому.

До кінця минулого року вже близько 470 млн смартфонів було продано по всьому світу. До 2015 року їх кількість подвоїться.

 Сьогодні 5 млрд пристроїв (машин, кухонних печей і офісної техніки, лікарняних ліжок, водяних станцій і інш.) підключено до інтернету. До 2020 року їх стане вже 31 млрд.

Вигоди від підключення речей очевидні. Розумні лічильники можуть контролювати споживання електроенергії, що збереже вам гроші і скоротить викиди парникових газів. Але є недолік — теоретично існує ризик злому системи і відключення від живлення мікрорайону. Чи подачі вищої напруги.

Дослідницький інститут Ponemon оцінив збитки 50-и великих американських компаній від кибер-нападений в позаминулому році в $5900 в рік. Ця сума росте на 56% в рік. Можливо, ці цифри навіть занижені, тому що жертви таких атак не люблять рекламувати свою безпорадність.

Вигода від такого положення дістанеться страховим компаніям, які зможуть запропонувати захист від таких ризиків. Річний об’єм премій за страхування кібер-ризиків вже досяг $0,5 млрд, але цей ринок доки існує в основному в США.

Одна з основних причин, чому ці риски ростуть, — неправильно розставлені стимули. Злочинці відбуваються легким переляком за свою діяльність, а бізнесмени недооцінюють серйозність ситуації. Про кібер-атаки говорять тільки продавці антивірусних програм і спеціалізовані компанії, тоді як самі підприємці мало замислюються про ризики з цього боку.

Державі слід було б узяти на себе цю ношу також, адже безпека в інтернеті — це таке ж громадське благо, вигідне усім. Коли люди самі вносять плату за антивірусне ПО, вони не усвідомлюють, що роблять вклад в загальну справу.

Ресурси, спрямовані на боротьбу з кібер-злочинністю, неадекватні загрозі. Але є ознаки, що деякі галузі сприймають загрози серйозно.

У 2011 році банк Англії взяв участь в тестовій кібер-атаці у рамках підготовки до Літніх Олімпійських ігор. Інший приклад — полювання Facebook «за головами» хакерів. Соціальна мережа запропонувала нагороду хакерам, які зламають сайт і потім розкажуть, як вони це зробили. І хоча багато хто вважає такі норми суперечливими, це ефективно працює.

Відношення до авторського права в Мережі все ще не устоялося. Ті самі люди, які б посоромилися признатися в крадіжці DVD з магазину, вихваляються незаконним скачуванням фільму. Слід більше досліджувати, щоб зрозуміти, чому одні і ті ж соціальні норми по-різному діють у фізичному і віртуальному світі.

Необхідно також розробити правила для ідентифікації промислового і державного шпигунства, особливо там, де грань між державним і приватним розмита.

До того ж слід зрозуміти, якою мірою можливий «хактивізм» — вираження своєї цивільної позиції через непокору в мережі.

 

X ЧИННИКИ

Окрім ризиків, про які ми говорили, існують так звані невідомі чинники (X чинники). Це проблеми з непередбачуваними наслідками, які ми доки можемо лише позначити. На закінчення ми приводимо список декількох таких чинників.

— Постійне підключення до інтернету може змінити наше пізнання настільки, що ми не зможемо ефективно вирішувати складні завдання.

— Эпигенетика — вивчення епігенетичного спадкоємства (зміни в генах від покоління до покоління не в результаті перестановки ДНК, а в результаті інших механізмів), які можуть спричинити непередбачені наслідки.

— Фінансова неписьменність — неефективність як держави, так і людей, що може привести до банкрутства, боргам і так далі

— Мега-аварії — нафтові або хімічні розливи, витік ГМ-і наноматеріалів, які можуть подавити природні культури.

— Застаріла освіта — неможливість усунути нерівність, навчити новим навичкам.

— неправильна інформація — небезпека недобросовісного або неетичного освітлення події через засоби масової комунікації.

— Неотрибалізм — поляризированість субкультури у фізичному світі, яка могла б об’єднатися у віртуальному просторі для впливу режимів у реальному світі.

— Ресурсні війни — виснаження природних ресурсів.

— Вулканічна зима — потужне виверження вулкану, яке змінить склад атмосфери Землі і охолодить планету, принаймні на декілька сезонів. У гіршому разі це загрожує усій сучасній цивілізації.

LB.ua

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com