Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Небезпека реальна як ніколи

Законопроект про ринок земель настільки випередив свій час і викладений в такій редакції, що після введення його в дію наша земля стане для нас чужою, а український народ буде зайвим на ній.

Про це у своїй статті пише головний науковий співробітник ННЦ «Інститут землеробства НААН», доктор сельхознаук наук, професор, академік Європейської академії природних наук Едуард Дегодюк.

«Вдумайтеся: в оборот земель сільськогосподарського призначення, які будуть виставлені на торги, включені землі державної, комунальної і приватної власності і 10% земель запасу, — пише автор. — Суб’єктами ринку, окрім фізичних і юридичних осіб України, визначені особи, що здійснюють примусову (!) реалізацію земельних ділянок, іноземних громадян і осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб і держави (ст. 5). Відразу виникає нерозуміння. Адже, з одного боку, представники іноземного капіталу нібито і є суб’єктами ринку земель, а з іншої — «вони не можуть мати у власності землі сільськогосподарського призначення» (ст. 15). Подвійні стандарти заводять проблему в тінь і в спекулятивні угоди, і куди діватися іноземному капіталу, якщо земля не продається”?

По словах Е. Дегодюка, проектом закону передбачено торги не усієї землі оптом, а окремими ділянками: для західного регіону — 110-180 га, для центрального і північного — 250-400 га, південного і східного — 590-870 га. «Нескладно припустити, що спокуса будь-якими способами примножити ласий шматочок землі виникати системно, і наступний закон про продаж української землі вже просто не знадобиться, — вважає професор. — Тим більше що в проекті закону є лазівки для збільшення площ, 30% земель сільськогосподарського призначення, що не перевищують, розташованих на території регіону по місцю того, що має в розпорядженні придбаних у власність земельних ділянок одним або двох громадян України (ст. 21) ». Е. Дегодюк також підкреслює, що в проекті проігнорований екологічний підхід по обмеженню доступу до природозащитных смуг уздовж русел великих, середніх і малих річок і їх витоків, встановлених Земельним кодексом України, про заборону торгів заповідним фондом України, не визначені заходи з продажу земель з ухилом більше трьох градусів, не встановлена відповідальність за хижацьке використання землі покупцем у разі експлуатації, що виснажує її.

«І усі ці землі продаються з аукціону. Неважко припустити, що істинні власники і землекористувачі, можливо, і не знатимуть, що їх поля виявилися в чужих руках», — відмічає автор.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com