Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Світ потребує нашої зброї

Обсяг військового експорту України в 2010 році склав 956,7 мільйона доларів. Частина озброєнь і військової техніки постачалася в країни Африки. Український експорт протягом багатьох років забезпечується в основному запасами, що залишилися від СРСР, тоді як проривних контрактів у сфері високотехнологічної техніки Україна поки підписати не змогла.

Відомості про обсяги експорту озброєнь України в 2010 році оприлюднила Держслужба експортного контролю. Загальний обсяг експортних продажів країни в минулому році склав 956,7 мільйона доларів. У порівнянні з 2009 роком цей показник збільшився на 19,7 відсотка з 799,5 мільйона доларів. Найбільшим попитом користувалися стрілецька зброя, основні бойові танки і броньовані машини. Так, минулого року українська держкомпанія Укрспецекспорт поставила замовникам 236,7 тисячі автоматів, гвинтівок, пістолетів та кулеметів.

Українські покупці також отримали за рік 246 основних бойових танків і 90 броньованих машин. У список поставлених Україною озброєнь і військової техніки увійшли і артилерійські системи, реактивні системи залпового вогню, бойові літаки і вертольоти, а також ракети різних типів. Слід зазначити, що більша частина озброєнь в країні не виробляється і постачається, ймовірно, із запасів, що залишилися ще з часів розпаду СРСР. В усякому разі, про поставки будь-якого сучасного українського високотехнологічного озброєння не згадується.

Найбільшими покупцями української військової техніки в 2010 році стали Демократична Республіка Конго і Судан. Зокрема, ДРК отримала від України сто танків Т-72, 30 Т-55, 12 РСЗВ БМ-21 Град, 12 самохідних артилерійських установок 2С1 Гвоздика, 12 2С3 Акація, 36 122-міліметрових гаубиць Д-30, три 82-міліметрові міномети і чотири транспортно-бойові вертольоти Мі-24. Крім того, цією же країні були поставлені три тисячі гвинтівок і карабінів, десять тисяч автоматів і пістолетів-кулеметів, 500 легких кулеметів, сто важких кулеметів і 1780 гранатометів різних типів. Судану — у минулому році були передані 60 танків Т-72М1, 55 Т-55 і два бронетранспортери БТР-3. Стрілецького озброєння в 2010 році Судан не отримав. У списку, оприлюдненому на сайті ДЕК, не згадані ні гордість українського танкобудування Т-84У Оплот, ні українська модернізація Т-64БМ Булат, ані бронетранспортери БТР-4. Превалювання африканських держав у списку українських експортних поставок не дивно — фінансове становище цих країн таке, що вони просто не здатні купувати високотехнологічну техніку, якої, втім, за кордон у 2010 році Україна і не поставляла.

Цікаво, що у 2010 році США  купили у нас один танк Т-80БВ (мабуть, для знайомства із системою динамічного захисту Контакт) і чотири РСЗВ Град. Великобританія вдовольнилася одним навчальним літаком L-39 Albatros (виробництва чеської компанії Aero). Італії були передані 14 керованих ракет класу «повітря-повітря» Р-24, Р-27 і Р-73. Вони призначені для винищувачів МіГ-21, МіГ-23, МіГ-25 і Су-22. Трохи краще в Україні справи з поставками стрілецького озброєння, найбільшими покупцями якого стали США, Німеччина і Уганда. В США були поставлені чотири тисячі револьверів і пістолетів і 95,4 тисячі гвинтівок і карабінів. Німеччина, в свою чергу, отримала 11628 пістолетів і револьверів та 32970 гвинтівок і карабінів. Нарешті, Уганді були передані 36 798 автоматів і пістолетів-кулеметів.

Слід зазначити, що українська стрілецька зброя досить популярна за кордоном навіть в країнах блоку НАТО. На експорт Україна постачає практично все: від автоматів Калашникова, які «завалялися» з радянських часів, до пістолетів Форт і снайперських гвинтівок Zbroyar, які випускаються зараз.

За обсягами військового експорту Україна в 2010 році зайняла 13-те місце, пропустивши вперед Канаду, Ізраїль та Нідерланди з 258, 472 і 503 мільйонами доларів відповідно. Лідерами ринку збройових поставок останні кілька років традиційно є США, Росія і Німеччина. У минулому році ці держави, за даними SIPRI, передали замовникам озброєнь і військової техніки на 8,6, 6,03 і 2,3 мільярда доларів відповідно.

Спрогнозувати зміну обсягів українського експорту озброєнь в майбутні роки досить складно. З одного боку, запаси військової техніки, що дісталися Україні від СРСР, не вічні і рано чи пізно закінчаться. Враховуючи, що сучасну українську техніку зарубіжні замовники купують не часто, це призведе до значного зниження обсягів військових поставок. Так, в 2010 році Україна не уклала жодної експортної угоди і займалася лише виконанням контрактів, підписаних раніше.

З іншого боку, в 2011 році торгівля українською зброєю йде більш жваво. Зокрема, з Таїландом було підписано угоду про поставку ста танків Т-84У, Ефіопія придбала в України 200 модернізованих танків Т-72, Китай купив деяку кількість малих десантних кораблів на повітряній подушці проекту 12322 Зубр. Мабуть, розуміючи нестабільність свого становища на світовому ринку, Україна і вирішила нарощувати військово-технічне співробітництво з Китаєм, включаючи постачання газотурбінних установок для кораблів, ракет різних класів та іншого типу військової продукції.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com