Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

МОЛОДЬ ВТІКАЄ З УКРАЇНИ

Українці — у лідерах серед бажаючих емігрувати до США. Після Бангладеш вони найактивніше у світі реєструються на розіграш міграційної лотереї «Green Card».

Юрист Олександр входить у число тих, хто мріє отримати «зелену карту». У 2008 році він закінчив Харківський національний університет внутрішніх справ, через рік завдяки можливості дистанційного навчання отримав диплом бакалавра Портландського державного університету (США), водночас працюючи слідчим з економічних злочинів у міському відділі міліції одного з шахтарських містечок на Луганщині. Умови роботи і низька заробітна плата змусили звільнитися і шукати щастя у Києві. Влаштувався в столичну компанію юристом з міжнародного права.

- Рішення змінити місце проживання прийшло раптово, — розповідає Олександр. — На початку 2010 року, коли залишився без роботи через реорганізацію штату компанії, зрозумів, що на ринку праці мої знання права, як і відмінне володіння англійською мовою, не оцінюються на достатньому рівні, а йти на стартові позиції з зарплатою в 300-400 доларів мене не влаштовувало. Надій на зміни на краще в Україні залишилося мало. Наявність довгострокової туристичної візи, знання мови і декілька короткочасних візитів на Північ США дозволили мені зробити вибір на користь цієї країни. Щоб наблизити здій­снення своєї мрії і отримати американське громадянство, Олександр в якості туриста подався до США. Вже близько року він живе у штаті Нью-Джерсі. На другий день по приїзді пішов працювати на будівництво. Працює за 12 доларів за годину. За цей час він вже зміг придбати автівку і час від часу подорожує країною.

- Ціни на продукти харчування на порядок нижчі, порівняно з Україною. Те саме стосується машин, електроніки й одягу, — розповідає колишній міліціянт. — Навіть за відсутності легального статусу доступне кредитування при купівлі автівки. Я цілком задоволений, навіть незважаючи на те, що доводиться виконувати некваліфіковану роботу. Навіть якщо б продовжував працювати за професією в Україні, я б не досяг такого рівня оплати. Повертатися не поспішаю.

Минулого року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» проводив соціологічне дослідження «Вивчення еміграційних настроїв населення Львова, потреб репатріантів та членів родин трудових мігрантів», яке засвідчило, що у віковій групі «21-30» більшість респондентів хочуть поїхати за кордон з метою працевлаштування (46,94%), навчання (58,82%) та на постійне місце проживання (48,98%).

- Основна тенденція — збільшується кількість потенцій­них мігрантів саме серед молоді, — розповідає науковий співробітник інституту Оксана П’ятковська. — Якщо дотепер середній вік українського мігранта складав в середньому 40-45 років, то зараз потенційним мігрантом стає особа до 30 років. І якщо у дослідженні, що його проводила Елла Лібанова разом з Держкомстатом у 2005-2008 роках, зазначено, що рівень освіти середньостатистичного мігранта нижчий, ніж загалом по Україні, то зараз основна маса — це люди з вищою освітою. Найбільше себе бачать за кордоном представники технічних спеціальностей. Серед студентів, які вивчають IT-технології, ця цифра сягає 90%. 

Дослідження довело, що мотиви для виїзду за кордон як для існуючих трудових мігрантів, так і потенційних, не змінилися: відсутність роботи, можливість покращити фінансовий стан сім’ї, фахова реалізація і бажання дати дітям гідну освіту. Але 55,75 % опитаних категорично заявили, що однозначно не погодяться працювати за кордоном нелегально. Натомість, основна маса трудових мігрантів, які виїжджали з України вкінці 90-х, були нелегалами.

«Перед Україною існує загроза втрати висококвалі­фікованого людського капіталу, а в подальшому — серйозні демографічні диспропорції у зв’язку зі зростанням частки молоді серед потенційних мігрантів та зростання темпів депопуляції населення», — йдеться у дослідженні.

- Очікування, що з економічною кризою в Україну повернеться велика кількість мігрантів, не виправдалися, — розповідає спеціаліст з проектів Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Ірина Савченко. — Поверталися ті, хто працювали в Росії на будівництві, яке призупинялося. На заході українські мігранти віддавали перевагу тому, щоб залишитися там тимчасово без роботи, ніж повернутися в Україну. Вони дрейфували всередині ЄС. Багато приїхали у Лондон, де зараз до Олімпіади-2012 активізується будівництво.

У звіті Міжнародної організації міграції за 2010 рік констатується, що загальна кількість мігрантів у результаті економічної кризи не зменшилася. При тому, що багато з них втратили роботу, на батьківщину вони не повернулися. «Ймовірно, що зросло число мігрантів, які працюють на випадкових роботах в тіньовій економіці, а оцінити масштаб такого явища важко», — йдеться у звіті. Низький процент повернень «завдячує також тому, що умови вдома, наприклад, рівень безробіття та бідності, можуть бути для мігранта гіршими за умови країн призначення».

У представництві МОМ в Україні розповідають, що у колишнього міністерства праці був проект з Португалією (між Україною і Португалією існує угода щодо трудової міграції): мінпраці Португалії направляло до України вакансії, і український центр зайнятості пропонував зареєстрованим на біржі безробітним такі варіанти роботи. Умова — сезонний графік, циркулярний. В основному українцям пропонували протягом 3-6 місяців збирати ягоди: полуницю, малину. Угода запрацювала, люди почали їздити. Але з приходом кризи уряд Португалії вирішив не продовжувати проект.

- Ми проанкетували тоді наших мігрантів, за якими причинами ви їдете, — розповідають у МОМ. — В основному то були жінки. І десь 50% жінок вказали, що їм треба було вчити своїх дітей, решта — відремонтувати хату і повернути борги.

Хоча працевлаштуватися на Заході після кризи стало важче і багато місцевих мешканців втратили роботу, українці продовжують їхати у Італію, США та інші країни, бо наші люди погоджуються на роботу, яку не виконуватимуть американець чи італієць, тим паче, за таку низьку плату.

- В Італії криза майже не зачепила обслуговуючий сектор, бо громадяни ЄС не бажають працювати на таких роботах, — зазначає Савченко. — Тож наші люди зберігають ці посади, проте вони втрачають у заробітку. Багато людей переходить у нелегальне становище.

Сьогодні мігранти намагаються себе легалізувати. І Іспанія, і Італія зараз «амністують» мігрантів. Це в інтересах самих держав, яким сплачуватимуть податки. Вже 17,5 тис. українців подали документу на працевлаштування в Італії в рамках «Decreto Flussi»- 2010, щоправда  лише кожен десятий має шанс легалізуватися.

- Міграція з України має два напрямки: східний (колишні країни СНД) і західний. У західному напрямку продовжується «відтік міз­ків», — розповідає Ірина Савченко. — Це зазвичай фахівці з вищою освітою, їх не так багато, порівняно з некваліфікованими мігрантами, але цих людей ми втрачаємо, бо вони влаштовуються за своєю спеціальністю за кордоном і не повертаються. Ті хто їде на Схід, переважно їдуть у Росію, адже там в основному українці працюють на будівництві.

- Якщо порівнювати українську міграцію до Європи та Америки, то Америка є більш привабливою. Америка має довгі традиції країни емігрантів, вона є більш відкритою і ліберальною у законодавстві, аніж Європа, — зазначає голова комісії УГКЦ з питань мігрантів Григорій Селещук..

За словами експерта, європейська «блакитна карта» не може конкурувати з американською «зеленою картою». Попри це, Європа залишається основним центром міграції для українців.

- Географія країн кардинально не змінилася. Найбільша частина наших мігрантів йдуть до так званого «золотого трикутника» — Іспанія, Італія, Португалія, їдуть також на сезонні роботи до Польщі, Чехії, частина — до США і Канади, — розповідає директор Інституту дослідження української діаспори Національного університету «Острозька академія» Алла Атаманенко. — Навіть під час кризи була надія, а зараз люди бачать цю ситуацію з Податковим кодексом, з системою освіти... Ніхто не бере до уваги, а покоління наших сучасних школярів і студентів — це напівсироти при живих батьках, соціальні сироти. Батьки по закордонах на заробітках, а дітям, хоча і забезпеченим фінансово, бракує спілкування, виховання, багатьох людських речей...

Представництво МОМ в Україні у рамках співробітництва з італійським урядом провело дослідження серед дітей мігрантів, які живуть в Україні. Питали в анкеті: чи планують ваші батьки повернутися? Діти відповідають, що поки не планують, бо родина втратить джерело фінансування, — розповідає Савченко. — Мігранти намагаються якомога довше там просидіти, назбирати грошей. Люди вже пенсійного віку, які вважають, що вони свій борг перед родиною виконали, грошей заробили, повертаються, і на зароблені кошти намагаються відкрити якусь власну справу.

Колись українці їхали до Європи чи Америки і планували за пару років підзаробити і повернутися. Але мало хто повернувся...

Анна Ященко,
unian

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com