Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ

Спілка ветеранів Збройних сил України в Полтавській області разом з членами козацьких організацій у Світлогірському Кобеляцького району вшанувала пам’ять українських козаків, котрі 301 рік тому загинули біля Переволочної від шабель російських вояків та калмицької кінноти. Козаки — прихильники гетьмана Івана Мазепи, усвідомлювали, що з перемогою Петра І над шведами у Полтавській битві закінчується період відносної незалежності Гетьманської України, а їх самих чекає мученицька смерть. 29-30 червня 1709 року біля переправи у селі Переволочна (поблизу гирла Ворскли) зібралося близько 30 тисяч козаків з членами родин та 13 тисяч шведських солдат. Король Карл ХІІ і гетьман Мазепа з невеликим загоном солдат встигли переправитися на правий берег Дніпра. Шведів росіяни взяли у полон. А козаків з дружинами й малими дітьми почали нещадно рубати. Хто не волів бути пошматованим, цілими сім’ями самі заходили в Дніпро й тонули…

Ще раніше, у квітні 1709 року, у відповідь на підтримку Запорізької Січі І.Мазепи й Карла ХІІ, російський цар Петро І наказав зруйнувати Переволочанську фортецю, що була залогою запорожців, а місцеве населення з дітьми та жінками було з нечуваною люттю вирізане чи живцем спалено у хатах.

Саме голова Спілки ветеранів Збройних сил Леонід Мошинець торік зініціював спорудження Меморіального хреста у Світлогірському, в урочистому відкритті якого взяв участь і колишній голова Полтавської ОДА.

Нині офіцери у відставці, козаки та члени громадських організацій поклали вінки й квіти до меморіалу загиблим у роки Великої Вітчизняної війни та до Козацького хреста. Владика Федір відслужив панахиду за убієнними на високому березі Дніпра. Благочинний Кобеляцького району Дмитро Кулічковський, котрий під час урочистостей був нагороджений орденом Козацької доблесті І ступеня, запевнив присутніх, що незабаром поблизу хреста у Світлогірському буде споруджено каплицю.

Місцеві жителі показали, де знаходилася Переволочанська фортеця, адже у 1963 році село, відоме з ХІ століття, затопило Дніпродзержинське водосховище. Розповіли, що ще у 70-х роках минулого століття, коли руїни фортеці до 60 см виднілися над водою, там знаходили старовинні монети, посуд, рештки зброї тощо.

Втім, відвідання музею села у школі залишило й трохи неприємний присмак від того, на чому ж виховують підростаюче покоління деякі експонати музею. Жодного слова про загибель 30 тисяч українських козаків!

Мабуть, директору школи й педколективу час оновити стенди радянських часів відповідно до справжньої історії.

Людмила Кучеренко,
 президент Полтавського обласного медіа-клубу

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com