Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ВИБОРИ БЕЗ ВИБОРУ

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», внесений головою фракції Партії регіонів Олександром Єфремовим.

За проголосувало 256 із 276, зареєстрованих в сесійній залі депутатів, передає УНІАН.

Законом передбачено проведення виборів депутатів Верховної Ради Криму, обласних, районних, міських, районних у містах рад за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою. При цьому закон враховує особливий конституційний статус обласних і районних рад, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст (частина четверта статті 140 Конституції України).

Згідно із законом, вибори депутатів Верховної Ради Криму, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за змішаною системою, за якою половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за виборчими списками кандидатів у депутати від місцевих організацій політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, міста, району в місті, а половина від кількості депутатів (загального складу) відповідної ради обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

Вибори депутатів сіль­ських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія, відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у сільську громаду), селища.

Вибори сільських, селищних та міських голів проводяться за мажоритарною системою відносної більшості у єдиному одномандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об’єдналися у територіальну громаду), селища, міста.

Чергові місцеві вибори призначаються не пізніше, як за 60 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових місцевих виборів.

Згідно із порядком, запропонованим законом, право висунення кандидатів у депутати Верховної Ради АРК, обласних, районних, міських, районних у містах рад реалізовуватиметься виборцями через місцеві організації політичних партій.

Право висунення кандидатів у депутати сільської, селищної ради та на посаду сільського, селищного голови реалізовуватиметься виборцями через місцеві організації політичних партій та шляхом самовисування.

Право висування кандидата на посаду міського голови реалізовуватиметься виборцями через місцеві організації політичних партій.

Передбачено, що особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї партії. Місцева організація партії може висувати лише одного кандидата на посаду міського голови. До того ж кандидата можуть висувати тільки міські організації партій. Самовисуватися можуть кандидати на посади сільських та селищних рад.

Крім того, законом передбачено, що місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що дана організація зареєстрована не пізніше, як за 365 днів до дня виборів.

Із тексту законопроекту була вилучена повністю стаття, яка передбачала внесення застави як для кандидатів від партій за списком, так і для кандидатів у мажоритарних округах і кандидатів у сільські, селищні, міські, районні та обласні ради.

В законі визначено, що чергові вибори 31 жовтня 2010 року проводяться у всіх без винятку сільських, селищних та міських голів, сільських, селищних, місь­ких, районних в місті та обласних рад, крім виборів Київського міського голови, Київської міської ради та Тернопільької обласної ради.

Як повідомлялося, фракція БЮТ залишила сесійну залу парламенту, оскільки БЮТ виступає за пропорційну систему з відкритими списками.

* * *

— Логіка Партії регіонів полягала в тому, щоб через закон можна використати адмінресурс на місцевих виборах, — коментує політолог Сергій Таран. — У тих областях, де «Регіони» не мають великої підтримки, через партійну квоту проходять так звані смотрящі. А далі Партія регіонів, використовуючи механізм «тушок», починає скуповувати мажоритарників. Так забезпечить собі представництво в усіх регіонах. Також влада сподівається, що явка на виборах буде незначною. Бо суспільство, розчарувавшись системою виборів, просто не прийде на виборчі дільниці. І це зіграє на руку Партії регіонів.

До речі:

На погоджувальній ра­ді коаліції у суботу спікер Володимир Литвин в категоричній формі наполіг на збереженні у законопроекті про місцеві вибори норми, що обмежує права нових партій. Згідно з однією з норм законопроекту про місцеві вибори, висувати кандидатів у депутати обласних, районних і міських рад мають право тільки партійні осередки. І лише ті з них, які були офіційно зареєстровані за 365 днів до проведення виборів.

Проте днями Партія регіонів заявила про готовність вилучити із законопроекту цю норму. Однак Литвин, який раніше і вніс цю норму в законопроект, на погоджувальній раді 10 липня домігся її збереження.

ДТ пише, що в разі ухвалення законопроекту про місцеві вибори буде обмежений доступ до виборів політичних сил нової хвилі, які стали розвиватися в останні рік-півтора.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com