Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

США ДУМАТИМЕ ПРО НАС...

Держсекретар США Гіларі Клінтон відвідала столицю на Дніпрі. Вона мала зустрічі з Президентом України та лідером опозиції. Зустрітися із Тимошенко висловив побажання офіс Гіларі Клінтон, вони звернулися до МЗС внести таку зустріч у програму візиту. Це зрозуміло і з формальної точки зору. Бо ж за Тимошенко проголосувала половина країни. І це має пояснення з емоційної точки зору. Як вже відомо, так званий аудит уряду Тимошенко, який замовив Янукович, проводить та сама кампанія Trout Cacheris, яка свого часу працювала проти президента США Біла Клінтона у справі Моніки Лівінськи.  Всі ви пам’ятаєте, як мужньо, і з якою жіночою гідністю трималась тоді Гіларі. Тому навряд чи Гіларі оцінила зусилля урядовців, які “замовили” інспекторів. Швидше за все, нормальна жінка мала би гидуватися такою ось кампанією. Але про аудит своєї діяльності Тимошенко не говорила, в неї було достатньо тем для переговорів. Готувалася вона до зустрічі ґрунтовно. Вона передала Клінтон рішення арбітражного суду Стокгольму, напевно, розповіла про політв’язня Макаренка та про згортання свобод. Напевно, розповіла, бо лекція була надзвичайно емоційно насиченою, а слова підтримки надзвичайно щирими.

Далі пані Клінтон відвідала Київський національний політехнічний університет, де виступила перед студентами. Після зустрічі із Тимошенко сигнали щодо підтримки Америкою Україною стали чіткішими, як і чіткіше проявилося ставлення до української влади:    

– В України та Америки спільні цінності. Демократія будується важко, бо завжди є люди, які хочуть красти... Я сьогодні мала багато дискусій, і знаю про ваші проблеми у енергетиці, про те, що там роблять з коштами,  знаю, що відбувається зараз... Це те, що стосується вашого повсякденного життя, але ви мусите вірити та боротися. Америка у цій боротьбі залишається з вами…

Демократія відбувається повільно. Як ми знаємо, вона має недоліки, але ніхто не придумав кращої форми за демократію. Ви маєте громадянське суспільство, ви маєте неурядові організації. Я дуже заохочувала не припиняти цю роботу та будувати свою державу, залишатися активними, діяти, працювати ще важче, забезпечувати ваше майбутнє. США хоче бути вашим партнером. Сьогодні ми мали другу сесію нашої стратегічної україно-американської групи, в кінці року, можливо, відбудеться наступне її засідання. У нас буде співпраця в оборонній галузі. Можлива співпраця у сфері нових інвестиційних проектів щодо енергетичної безпеки. Енергетична незалежність необхідна будь-якій державі і та, якій 234 роки, і та якій дев’ятнадцять. Ми будемо підтримувати свободу преси, свободу звернень до влади та свободу зібрань. Я говорила з вашим президентом, і він обіцяв підтримати свободу слова та верховенство права, пообіцяв викорінити корупцію. Ми вітаємо заяви та наміри, але заяви мусять мати імплементацію.

Студенти задавали запитання англійською. Зазначу, що їхні запитання були не гірші, ніж деякі від професіоналів на деяких телеканалах. 

– У вас відбулося перезавантаження із Росією Яким є місце України у вашій зовнішній політиці?

– Ми хотіли би мати добрі відносини із Росією. Широкі комплексні загальні стосунки…Це не означає, що ми підтримуємо те, що Росія робить у Грузії та як вона поводиться із правозахисними організаціями. Зовсім не означає. Але у нас є грунт для співпраці, ми шукаємо шляхи співпраці. Ми хотіли припинити тенденції до озброєння, це породжує нестабільність та породжує нові виклики. Тому ми хотіли би мати спільні санкції щодо Ірану. Нам важливо мати спільні погляди на події в Афганістані. Якщо Афганістан зазнає поразки, то програє не лише Афганістан, а всі ми.

– Казали, що на сьогоднішній зустрічі із президентом ви радили йому звільнити голову СБУ Валерія Хорошковського?  — прозвучало друге запитання. (Питання було провокативним, бо насправді це один з американських аналітиків радив пані Клінтон порадити Януковичу звільнити Хорошковського) 

– Ми не можемо давати жодних порад щодо звільнення та призначення, — відповіла Клінтон, — Але я мала довгу розмову із міністром закордонних справ та президентом та дала певні рекомендації щодо громадянського суспільства. І я хотіла би, щоб після цих зустрічей з українськими посадовцями в Україні були зроблені конкретні кроки із захисту основних громадянських прав і свобод.  

Цікавим було запитання, чому США не розберуться із піратством.

Воно цікаве тим, що зазвичай українські противники НАТО дорікають Америці, що вона не може чи не хоче розібратися із піратством. 

– Піратство — страшна перешкода. Пірати діють не лише у Аденській затоці. І ми не можемо бути присутні усюди. Ми працюємо із судновласниками, але не всі вони хочуть мати озброєну охорону на суднах. Ми працюємо над тим, щоб мати змогу засудити піратів, — почула у відповідь.

Одні з останніх на цій зустрічі слів Гіларі були:

–          Найкраща мотивація у розбудові для демократії -  це наявність громадян, які не приймають статус кво. Не зупиняйте роботу, не знеохочуйтесь. Виклики важкі, але вони не важчі, ніж ті, що раніше стояли перед Україною. Ви можете відігравати роль у прийнятті рішень. І той внесок, що ви зробите,  сто разів вам повернеться. Американська адміністрація та Обама підтримує вас.  І я би хотіла, щоб мій візит був для вас натхненням.

***

Держсекретар США підтвердила збереження за Україною статусу стратегічного партнера наймогутнішої держави світу. Віце-прем’єр з гуманітарних питань позбувся посади в екстреному порядку. Глава держави висловив готовність боротися з наркомафією.

Заокеанська гостя не виправдала сподівань деяких українських опозиціонерів. Вона не почала метати блискавки на адресу Віктора Януковича та інших представників керівництва країни. Клінтон дипломатично підтримала українські реформи, шанобливо відізвалася про відмову України від вступу до НАТО, відзначивши, що двері Альянсу залишаються відкритими для нашої країни. До речі, закон «Про основи внутрішньої і зовнішньої політики», який поставив хрест на євроатлантичних устремліннях Києва, був прийнятий парламентом похапцем, якраз до приїзду Клінтон. Держсекретар США пообіцяла підтримати євроінтеграцію України, хоча посилення позицій Євросоюзу ніколи не було зовнішньополітичним пріоритетом Сполучених Штатів. На її думку, наші країни можуть знайти спільні інтереси в енергетичній сфері.

Загалом підсумками  візиту Клінтон і влада, й опозиціонери  залишилися задоволені — США продемонстрували високий рівень інформованості про події в нашій країні, що в даному випадку є синонімом зацікавленості в розвитку двосторонніх зв’я­зків. Місія МВФ, ступінь впливу на який з боку Вашингтона загальновідомий, відразу після відльоту пані Клінтон заявила про рекомендацію раді директорів Фонду виділити Україні 14,9 мільярдів доларів строком на 2,5 роки. Правда, Юлія Тимошенко декларує прагнення не допустити кредитування уряду Азарова, але навряд чи задум буде успішним. Юлія Володимирівна наполегливо не хоче відмовлятися від риторики передвиборного калібру, і це продовжує негативно відбиватися на її популярності.

За матеріалами інтернет-сайтів

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com