Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Крупи роблять легені здоровими

Учені виявили нову властивість, властиву харчовим волокнам: люди, які споживають достатню кількість волокон разом з їжею, менше ризикують захворіти хронічним обструктивним захворюванням легенів (ХОБЛ), вельми небезпечним прогресуючим станом, що призводить до постійної задишки та легеневої недостатності.

Недавнє дослідження, опубліковане в American Journal of Epidemiology, торкнулося більше 100 тисяч дорослих чоловіків і жінок. Період вивчення становив 16 років — з 1984 по 2000 рік. З’ясувалось, що з усіх 111580 учасників, які споживали з їжею рекомендовану кількість харчових волокон, ХОБЛ сформувалося в 832 випадках. З них 234 припали на 1/5 частину тих учасників, які споживали волокон найменше. У групі найбільшого споживання волокон, яка також становила 1/5 всіх учасників, було зареєстровано тільки 107 випадків ХОБЛ.

Навіть тоді, коли були враховані всі додаткові чинники, включаючи куріння, вік, масу тіла та фізичне навантаження, у групі найбільшого споживання харчових волокон ризик розвитку ХОБЛ виявився на цілу третину нижчий, ніж серед учасників дослідження, що споживали найменшу кількість волокон. Учені пішли далі й проаналізували взаємозв’язок між ХОБЛ і різними джерелами волокон — крупами, овочами та фруктами. З’ясувалося, що тільки волокна, які входять до складу круп, виявилися незалежним чинником зниження ризику ХОБЛ.

Медики пояснюють виявлений зв’язок протизапальними та антиоксидантними властивостями харчових волокон. Той факт, що саме дієта, багата крупами, виявилася найбільш ефективною, може додатково свідчити про те, що якісь конкретні компоненти, котрі входять до складу зерна, надають профілактичну дію на розвиток обструктивної хвороби легенів.

Основною причиною розвитку ХОБЛ залишається куріння. Тривала дія дратівливих речовин, будь то забруднення повітря, випаровування хімічних речовин або пил, вносить свій внесок до розвитку хвороб легенів. Провідний дослідник доктор Рафаель Варассо, Французький національний інститут здоров’я (INSERM), так підсумував наявні дані щодо розвитку ХОБЛ: «Припинення куріння, поза сумнівом, є головним чинником боротьби з ХОБЛ. Проте, отримані нами результати, дають змогу припустити, що харчування — ще один визначальний чинник ризику».

Експерти рекомендують вживати мінімум 20930 грамів волокон в день. Проблема в тому, що більшість людей не отримують навіть цієї невеликої кількості. За даними Американської дієтичної організації, середнє споживання волокон становить всього лише 11 грамів в день.

Для споживання достатньої кількості харчових волокон потрібно тільки уважно ставитися до складу продуктів, які входять у щоденний раціон. Зернові продукти, такі як пшениця, жито, овес, гречка, рис, просо, характеризуються високим вмістом клітковини. Також корисно включати в дієту боби, чечевицю і горох. Фрукти й овочі — ще одне джерело волокон. Заповнювати дефіцит клітковини можна навіть на ходу — горіхи не тільки дають можливість підкріпитися, але й приносять користь здоров’ю в цілому.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com