Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ДЕКЛАРУЮЧИ СВОЇ ДОХОДИ, ВИ ПІДТРИМУЄТЕ ТИХ, ХТО ПОТРЕБУЄ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ

Заступник начальника Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Петро Скрицький:

З 1 січня до 1 квітня 2010 року в країні проходить кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2009 року. Декларування громадянами своїх доходів  є одним із нагальних питань сьогодення. Адже у І кварталі кожного року деяким громадянам в обов’язковому порядку необхідно надавати до державної податкової інспекції за місцем проживання Декларацію про доходи, одержані минулоріч. Це встановлено Конституцією нашої Держави та передбачено Законом України від 22.05.03 № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб», із змінами та доповненнями (далі –Закон № 889-IV).

З початком кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2009 році, податківцями розгорнуто широкомасштабну масово-роз’яснювальну та агітаційну роботу. Її основна мета — забезпечення добровільного декларування доходів громадян, досягнення взаєморозуміння з платниками податків та формування високої податкової культури населення.

Податок з доходів фізичних осіб є головним джерелом формування місцевих бюджетів. Робота з оподаткування доходів фізичних осіб, зокрема декларування платниками податку доходів та проведення податковими органами річних розрахунків податку з доходів фізичних осіб, є важливим і копітким процесом, який поєднує інтереси держави та населення.

Роль податкових органів у цьому процесі полягала в оперативному наданні громадянам комплексу інформаційних, консультаційних послуг, здійсненні організаційних заходів, спрямованих на створення належних умов для подання декларацій, а також на своєчасне проведення розрахунків податку.

Додам, що бланк декларації, як і необхідну консультацію з його заповнення, можна безкоштовно отримати в податковому органі за місцем проживання. Для того, щоб громадяни могли у зручний для них час звернутися до податкових органів, запроваджено спеціальний режим роботи податкових органів, що дасть змогу громадянам витратити мінімум часу на декларування одержаних ними доходів. З графіком роботи ДПІ на період декларування можна ознайомитись на сайті ДПА у м. Києві www.kyivsta.gov.ua.

Крім того, громадяни, до 1 березня поточного року, мають право звернутися із запитом до податкового органу з проханням заповнити річну декларацію, а податковий орган зобов’язаний надати безоплатні послуги із заповнення.

Хочу звернути увагу громадян на те, що, декларуючи свої доходи, громадяни не лише виконують свій конституційний обов’язок, а й забезпечують майбутнє своєї родини та підтримують тих, хто потребує соціальної допомоги. Не забудьте вчасно задекларувати доходи!

На закінчення зустрічі Петро Скрицький від­повів на запитання журналістів.

— Чи є якісь особливості декларування доходів 2009 року у зв’язку з прийняттям деяких антикризових законодавчих ініціатив?

— Особливістю цьогорічної кампанії декларування є прийняття Закону України від 23 червня 2009 року N1533-VI «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи» щодо внесення зміни до пп.4.2.11 пункту 4 статті 4 Закону N 889-ІV, згідно з якими підлягає декларуванню сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (в 2009 році 334,5 грн.).

Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації, крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк давності згідно з законом, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів (обов’язкових платежів) та погашення податкового боргу.

Отже, до 1 квітня 2010 року фізичні-особи боржники, в яких починаючи з 24 листопада 2009 року минув строк позовної давності щодо їх заборгованості перед кредиторами, повинні подати річну податкову декларацію до податкового органу за місцем свого проживання, в якій відобразити всю суму такої заборгованості, але податок сплачується лише за умови, що сума такої заборгованості перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року.

— Чи існують штра­фні санкції за несвоєчасне подання декларації на податковий кредит?

— Податковим законодавством установлено обов’язкове подання податкової декларації в установлені законом строки у випадках, коли таке подання передбачає нарахування та/або сплату податку до бюджету. Щодо податкового кредиту Закон № 889-IV передбачає виключно повернення платнику податку з бюджету частини податку з доходів фізичних осіб, сплаченого із зарплати (ст. 5).

Відповідно до п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р. № 2181-III (зі змінами та доповненнями) заяви (податкові декларації) на повернення з бюджету надміру сплачених податків або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, платники податку можуть подавати протягом 1095 днів, наступних за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Водночас пп. 5.4.2 п. 5.4 ст. 5 Закону № 889-IV установлено обмеження, а саме: якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься. Тому строк подання декларацій платниками податку у зв’язку з реалізацією права на податковий кредит становить не три роки (1095 днів), а обмежується податковим періодом (роком).

Таким чином, при реалізації платниками податку права на податковий кредит строк подання декларацій не обмежується 1 квітня. Податкові органи прийматимуть і обраховуватимуть такі декларації протягом усього 2010р. При цьому жодних штрафних санкцій за подання після 1 квітня декларацій у зв’язку з реалізацією права на податковий кредит податкові органи не застосовуватимуть, оскільки це не передбачено законодавством.

— А якою є відповідальність за неподання декларації про доходи фізичних осіб до 1 квітня 2010 року?

— Відповідальність за нехтування своїми конституційними обов’язками щодо подання річної податкової декларації передбачена ст.1641 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення». За неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, не ведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, — тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 ДПІ у Голосіївському р-ні м. Києва

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com