Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЕНЕРГІЯ БЕЗ ТАРИФУ, або ГРОШІ — НА ВІТЕР

В Київській області встановлено вже близько сотні електроегенеруючих вітряків, їхня кількість щороку збільшується.

Приватний підприємець Ігор Бондар вже сім років займається квітковим бізнесом: має під містом Боярка (Київська область) тепличний комплекс, де цілий рік вирощує квіти та сільгосппродукцію. Розпочавши свій бізнес, одразу встановив біля теплиць вітряк потужністю 1,5 кіловата. «Вітроелектростанція дає змогу використовувати електрику для наших побутових потреб, зокрема для освітлення. Ця техніка легка у використанні, надійна», — каже Ігор Бондар.

Підприємець розповідає, що завдяки використанню вітряка навчився економити електроенергію — без зайвої потреби світло чи обігрівальна техніка не вмикається. Також Бондар наголошує, що його виробництво не забруднює довкілля. Втім, перейти на альтернативні види енергії бізнесмена змусило не сумління щодо екології, а банальна відсутність ліній електропередач у тій місцевості, де підприємець вирощує квіти.

«Найближча точка підключення до електромережі знаходиться за три кілометри. Якщо б у мене була можливість провести цю мережу, то я б провів, але від вітроелектростанції не відмовився. Бо це дуже зручно — електроенергія накопичується в акумуляторах та її можна переробляти в 220 чи 24 вольт. У своєму виробництві ми використовуємо електроклапани, які працюють від 24 вольт. Вітряк якраз може обслуговувати ці електроклапани», — пояснює підприємець.

На спорудження та монтаж сімнадцятиметрового вітряка у себе на підприємстві Ігор Бондар витратив 3 тисячі доларів. Провести звичайну електромережу йому пропонували за 300 тисяч доларів. Нині підприємець обраховує вартість і економічний ефект від встановлення сонячних батарей та ще однієї вітроелектростанції.

«Я думаю, що повинен бути такий гібрид і сонячна батарея, і вітрова станція. Бо сонячно, але вітру мало і навпаки -  наприклад, перед дощем. Такий гібрид буде зручний для нас. Він абсолютно не потребує обслуговування. І нам потрібна не велика потужність, наприклад для охоронної системи, але щоб живлення було постійне. Якраз над цим думаємо», — розповідає Бондар.

Однак бізнесмен не певен, чи буде альтернативна енергетика популярною серед таких як він підприємців. Ігор Бондар нарікає: немає державної підтримки, аби заохочувати бізнес економити енергоресурси.

Ситуацію може змінити дефіцит енергоресурсів та зависокі тарифи на їх використання, констатує викладач інституту відновлювальної енергетики КПІ Юрій Фаворський. «На законодавчому рівні зараз робиться акцент на відновлювальних джерелах енергії, бо прийнятий «зелений тариф» і звільняються від податку на прибуток підприємства, які використовують енергоефективні технології. Єдина перешкода — нормативні документи, якими користуються обленерго при видачі технічних умов при підключені до мереж. Тому інтерес є, але в реальності «зелений тариф» не працює», — констатує експерт.

За інформацією Фаворського, заявку на отримання пільг від «зеленого тарифу» до Нацагенції з ефективного використання енергоресурсів досі подало лише одне підприємство. Його власники хочуть підключити фотостанцію потужністю 7 кВт.

Лілія Гришко (DW)

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com