Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ТЕЛОМЕРИ КЕРУЮТЬ ПРОЦЕСАМИ СТАРІННЯ

Науковці виявили генетичні варіації, які призводять до більш швидкого старіння тканин організму і можуть бути пов’язані з раннім розвитком старечих хвороб, повідомляється в статті дослідників, опублікованій в он-лайн виданні Nature Genetics.

Автори роботи провели аналіз 500 тисяч різних одиничних мутацій (замін окремих нуклеотидів, «букв» ДНК) в геномах клітин крові 2,917 тисячі людей, у результаті чого змогли встановити зв’язок між наявністю цих мутацій і довжиною так званих теломер.

Теломери — це кінцеві ділянки хромосом, що знаходяться в ядрі кожної клітини людського організму, які коротшають при кожному новому розподілі клітини. Коли довжини теломер стає недостатньо для нового поділу, клітина відмирає. Такий процес поступового відмирання клітин в тканинах організму називається медиками «біологічним старінням».

Автори публікації під керівництвом професорів Нілеша Самані і Тіма Спектора з Лейцестерского університету у Великобританії і Королівського коледжу Лондона відповідно, зуміли показати, що ділянка однієї з хромосом, названа 3q26 містить в собі область, варіації «букв» ДНК в якій впливають на довжину теломер.

Таким чином, люди, що мають такий варіант цієї області ДНК, мають більш короткі теломери, що в перерахунку на час означає приблизно на 3,6 років життя менше, ніж у людей, які цих варіацій не містять.

Науковці зазначили, що ці варіації знаходяться в області хромосом, прилеглої до гену TERC, який, у свою чергу, вже був виявлений генетиками як один з факторів, що визначають довжину теломер.

«Згідно з нашим дослідженням, деякі люди генетично запрограмовані старіти швидше за інших. При цьому біологічне старіння організму таких людей може додатково прискорюватися під впливом несприятливих чинників — куріння, малорухливий спосіб життя або ожиріння. Такі люди, ймовірно, у більш ранньому віці стають схильні до старечих хвороб», — сказав Спектор, слова якого наводить прес-служба Лейцестерского університету. Раніше ці науковці з’ясували, що «омолоджуючі» дієти при цьому є марними.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com