Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Атлас як дороговказ

Вперше з часів чорнобильської катастрофи в Україні Міністерство з надзвичайних ситуацій видало офіційний атлас забруднених в результаті вибуху на АЕС районів та областей. Причому він показує не тільки райони з радіоактивною грунтом (перевищена норма вмісту цезію), але і вміст радіонуклідів у молоці.

Цей продукт не випадково вибрали як індикатор забруднення — він більше за інших вбирає шкідливі речовини, і якщо рівень радіації в ньому зашкалює, то це означає, що і інші місцеві продукти заражені.

Придбати атлас не можна. МНС передало його в свої обласні відділення. Всі охочі його переглянути можуть звернутися до громадської приймальні управління.

Найбільш проблемними, крім Зони відчуження на Київщині, згідно з картами, вважаються північні частини Волинської, Рівненської та Житомирської областей. Саме в їхню сторону в 1986 році вітер відніс з Чорнобиля отруйні цезій і стронцій.

Як кажуть в МНС, Києву пощастило: радіація не змогла опуститися на місто, тому що над мегаполісом зазвичай вирують теплі потоки повітря, які перешкодили осіданню радіоактивних частинок на вулиці столиці.

«За 23 роки, що пройшли з моменту аварії, кількість цезію та стронцію, з огляду на їх періоди напіврозпаду, скоротилася на третину. Найбільше небезпечних речовин, плутонію та америцію, знаходиться в Зоні відчуження. Ситуація тут майже не змінилася», — розповів глава МНС Володимир Шандра.

За словами медиків СЕС, в районах з найбільш забрудненим грунтом (17 районів у Житомирській, Рівненській, Київській, Вінницькій, Чернігівській, Волинській і Черкаській областях) рівень радіації в більшості дикорослих ягід-грибів, а також м’ясо диких тварин досі перевищений у 3-10 разів.

«А ось у фруктах, зерні, овочах (крім картоплі), вирощених людьми, ми майже не знаходили радіонуклідів. Мало їх і в м’ясі домашніх тварин, — розповів представник рівненської облСЕС Володимир Кузнєцов.

За його словами, пояснюється це просто. Лісові звірі харчуються дикої їжею, яка зберігає високий рівень зараження радіацією. З овочів єдине небезпечне виняток — картопля. Вона удобрюються гноєм, а гній має властивість перешкоджати розпаду цезію. «Радіонукліди призводять до онкологічних захворювань, в основному — до хвороб щитовидної залози», — говорить еколог Володимир Борейко.

Що стосується молока, то тут, за даними МНС, ситуація з часів аварії на ЧАЕС покращилася. Єдине місце (крім Зони відчуження), де вміст цезію в молоці вище норми (в 10 разів) — це Рокитнянський район Рівненської області (останній замір проводився в 2005 році).

У десятці інших районів Рівненської, Волинської, Житомирської, Чернігівської та Київської областей рівень радіоактивності молока впав нижче норми протягом 1992-2004 років. Хоча ще в 2004 році цезій перевищував в молоці норму в трьох районах Волинської області — Любешівському, Камінь-Каширському та Маневицькому.

Жителі Рокитнянського району на Рівненщині кажуть, що вже звикли до життя з радіацією. «У перші роки ми виливали молоко свиням, але зараз п’ємо його самі. Нас, звичайно, попереджали, що в місцевому молоці радіація перевищує норму, тому ми його не продаємо і не заготовляємо. Сім’ям, у яких є діти, без молока дуже важко — от і тримають корову, в районі у нас близько 11 тисяч корівок. Кілька років тому до нас приїжджали фахівці з дезактивації грунту, але зараз я їх не помічаю. Є села, де через радіацію хворіють багато людей», — розповіла мешканка райцентру Рокитне Людмила Кот.

У квітні цього року російський еколог Олексій Яблоков заявив, що наслідки Чорнобильської аварії відчуватимуться ще 150 років, а реальний вплив цієї катастрофи влада замовчує. За його словами, незалежні експерти фіксують наслідки чорнобильської катастрофи у багатьох регіонах світу.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com