Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Аграрний сектор і ВВП

ВВП України у липні досягло найвищої за поточний рік позначки — 7,3 % по відношенню до липня 2007 року, переважно завдяки збільшенню обсягів випуску аграрної продукції, повідомляє УНІАН з посиланням на аналітичний звіт Concorde Capital.

За сім місяців цього року обсяги аграрного виробництва зросли на 10,6 % порівняно з аналогічним періодом минулого року, тоді як за перше півріччя було зафіксовано скорочення на 0,3 %, наголошується у звіті. Отже, рясний урожай дозволив сільському господарству коппенсувати уповільнення зростання виробництва в промисловості, яке за сім місяців становило 7,3 %.

Аналітики визначають, що зростання інвестицій в сільське господарство в першому півріччі 2008 року становило 45,3 %, тоді як загальне зростання інвестицій в основний капітал галузей вітчизняної економіки в першому півріччі сповільнилося до 8,2 %, порівняно з аналогічним періодом минулого року, внаслідок високого рівня інфляції і посилених умов кредитування.

Найбільше це позначилося на секторі переробної промисловості, зростання інвестицій в дану галузь в першому півріччі становило всього 0,2 %. Такі низькі показники можуть означати подальше уповільнення динаміки розвитку промисловості в середньостроковій перспективі.

В Україні також було зафіксовано дефляцію, вперше більш ніж за два роки. Порівняно з червнем ціни впали на 0,5 % — сприяло сезонне здешевшання на 1,3 % переважно овочів і фруктів. За прогновами Concorde Capital, до кінця поточного року інфляція в країні становитиме 21 %.

Водночас, ціни виробників продовжують зростати: за сім місяців цього року їх зростання становило 34,1 %. Concorde Capital підвищує прогноз цін виробників у 2008 р. з 33 % до 40 %, а, відповідно, і дефлятор ВВП з 25,5 % до 31 %. Таким чином, аналітики підвищують прогноз рівня ВВП на 2008 р. з 194,0 млрд. доларів США до 202,4 млрд. доларів США.

Concorde Capital зберігає прогноз курсу долара наприкінці 2008 р. на рівні 4,95 грн. з урахуванням того, що сезонний попит на валюту в останні чотири місяці року чинитиме девальваційний тиск на гривню. Проте, даний прогноз схильний до ризику через те, що Нацбанк в силах утримувати курс на поточному рівні в районі 4,85 за допомогою інтервенцій.

Згідно з попереднім звітом НБУ, дефіцит платіжного балансу скоротився до 7,7 % від ВВП за сім місяців 2008 р. проти 9,8 % у першому кварталі. Скороченню дефіциту сприяли високі ціни на сталь, хоча з середини червня вони почали знижуватися. Експорт зернових у липні зріс у 12 разів порівняно з липнем 2007 р. Аналітики Concorde Capital чекають, що експорт зернових у 2008 р. становитиме 4,4 млрд. доларів США, що майже в п“ять разів більше, ніж у минулому, і допоможе скоротити дефіцит платіжного балансу 4,3 % до ВВП у 2008 р., а торговий баланс до 4,9 % до ВВП.

Нагадаємо, серед країн СНД за підсумками першого півріччя 2008 року Україна займає друге місце за темпами інфляції — в порівнянні з липнем 2007 року вона склала 26,4 %. Динаміка зростання індексу споживчих цін вища тільки в Таджикистані. Тут ціни виросли на 28,8 %.

У трійці лідерів за темпами інфляції опинився і Киргизстан. Там індекс споживчих цін виріс на 25,6 %. Експерти пояснюють: одна з причин ін­фляції — зростання доходів населення. У першому півріччі заробітки українців збільшилися значно більше, чим у жителів сусідніх країн

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com