Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Печерні міста Криму. Тепе-Кермен

Самотня конусовидна гора, на якій розташовано «печерне місто», нагадує за формою вулкан. Абсолютна висота Тепе-Кермену - 543 м. З плато відкривається чудова панорама. У ясну погоду звідси добре видно Бахчисарай і Сімферополь.

По південному і південно-західному схилах підйом важкий. Фортецю побудовано в VI ст. Стародавні архітектори перекривали стінами лише невеликі, доступні для штурму ділянки гори, укріплюючи оборону видовбаними в камені казематами. На південно-західному виступі плато висічено караульне приміщення. Для поповнення водних запасів на плато городища було створено водозбірні цистерни для дощової води. На поверхні скелі всюди можна побачити висічені в камені жолобки. Через відсутність колодязів і невелику - 1,4 га - площу плато населення околиць не могло сховатися у фортеці. Це визначило і досить-таки короткий період існування цитаделі після навали Ногая. 

Вчені налічують у городищі близько 250 скельних приміщень різного призначення, розташованих на шести ярусах. Тут є скельні споруди з двох, трьох і чотирьох приміщень овальної, квадратної і прямокутної форми заввишки від 1,3 до 5 м. Серед них оборонні, дозорні, житлові, складські, господарські, культові і похоронні споруди. У верхньому ярусі розташовано підвали житлових будинків і цистерни для зберігання води. У нижньому - печери для господарських потреб. Багато приміщень нижнього ярусу витесано в природних гротах.

На плато збереглися численні фундаменти наземних споруд завдовжки від 1 до 6 м і шириною від 1,5 до 12 метрів. Забудова житлових кварталів досить щільна. У центральній частині городища під час розкопок розкрито фундаменти великого будинку з чотирьох приміщень з вирубками для встановлення глиняних бочок (піфосов), датованих IX - X століттями. Під час розкопок будівлі XII ст. було знайдено пластину із зображенням святих. Нині руїни будинків заросли чагарниками і деревами. На північний схід від Дозорної башти в скелі висічено нижню частину невеликої церкви з апсидою. Археологи знайшли тут браслет із синього скла, датований IX - XI ст., кераміку XII - XIII ст. і два хреста-енколпіони. Найбільш відвідуваний об’єкт на городищі - скельна церква, повністю висічена з північно-східного боку скелі. Час її спорудження - VIII ст. Храм має прямокутну форму із округлими кутами, плоскою стелею і напівокруглою вівтарною частиною. Унікальність цього пам’ятника в поперечному приміщенні церкви, де розташовано вівтар і баптистерій. У кримській скельній архітектурі храмів з подібним рішенням немає. Найближча аналогія цієї церкви - храм Судилище на Еськи-кермене. Церква - лише частина великого монастирського комплексу, розташованого на шести ярусах. Приміщення монастиря з’єднуються висіченими в скелі рівнями з великими сходами, по яких можна спуститися до підошви скелі. У шостому ярусі розміщено церкву - меморію. У південно-західному її кутку знаходиться гробниця, перекрита важкою кам’яною плитою. Під час розкопок вчені виявили тут уламки дубового іконостасу, предмети одягу і пряжку від кінської збруї IV ст. до н.е. у вигляді стилізованого зображення барана. Ця пряжка із скіфського кургану, ймовірно, служила амулетом для жителя Тепе-Кермену. У п’ятому ярусі - ризниця і велика чотирикімнатна трапезна. У четвертому ярусі - залишки склепу з невеликою нішею для кріплення ікони. На третьому ярусі розташовано невелику чотирикутну капличку із заокругленими кутами. Південно-східна стіна розділена двома напівокруглими колонками іконостасу. У стіні ніша, з якої било маленьке джерельце. Вода сочилася через тонку тріщину в скелі, розширену будівельниками, і накопичувалася у водозбірнику. Тут же, в кінці вівтарної частини, можна побачити грецький напис. Уздовж стін із західного і південного боків висічено лаву заввишки 0,43 м. У південній стіні вирубано могилу, а над нею влаштовано три ніші. Поряд вирізано два кола з чотирма спицями. У нижній частині прокреслено чотири букви староєврейського алфавіту. У підлозі - дві могили з пазами для кам’яного перекриття. Вхід у храм прямокутний, з пазами для дверної коробки. На схід від комплексу збереглися залишки ще однієї церкви: два яруси гротів і дві стіни. Дістатися до городища можна уздовж долини річки Качи.

Володимир Омелян
За матеріалами інтернет-видань

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com