Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

BYD ПРАЦЮЄ НА МАЙБУТНЄ

Швидкий розвиток китайської промисловості дивує. Китайська економіка тепер не просто на піднесенні, а на злеті. В Україні продаються автомобілі дуже молодої китайської фірми BYD.

Назва означає Build Your Dreams, тобто «Здійсніть свої мрії». Автомобілебудівна фірма є частиною компанії BYD Company Limited, заснованої в 1995 році. Тоді в ній працювали всього 30 чоловік. Займалися вони випуском і продажем електричних батарей для побутової електроніки. Особливо добре пішли справи з акумуляторами, що перезаряджаються, для мобільних телефонів. Весь світ переживав бум телефонізації, тому продажі йшли добре. Через вісім років BYD Company Limited стала другою величиною у світі з випуску літій-іонних акумуляторів. Недавно фірма-конкурент підняла скандал через працевлаштування своїх провідних працівників на фірму BYD. У міжнародних інстанціях заявили: якщо працівники пішли – значить, їх на новому місці більше цінують. І тактовно порадили робити висновки. Гроші в касу компанії текли річкою. Керівництво компанії не стало їх потихеньку розкрадати, а вклало в дуже прибуткове автомобілебудування. Із зльотом BYD Company Limited збіглося банкрутство державної автомобільної компанії Shaanxi Qinchuan Auto в місті Сичуань. BYD Company придбала підприємство і тепер успішно розвиває свій бізнес у двох, здавалося б, різних напрямах. Між маленьким літій-іонним акумулятором і сучасним автомобілем різниця велика, але є й загальні риси. Забезпечуючи акумуляторами півсвіту, китайські фахівці вивчили безліч електронних апаратів і пристроїв. Сучасний автомобіль напханий електронікою.

Продажі автомобілів, а отже, і їх випуск, гальмують непомірно високі ціни на пальне і мастила. Механічна частина автомобілів у всьому світі практично однакова, двигуни внутрішнього згорання мало відрізняються між собою. Проте нафтовий зашморг може зупинити їх випуск. Ось цим і користуються в конкурентній боротьбі. Немає сумніву, що китайці випускали б значно більше автомобілів, якби могли їх продати. А продати їх не можуть, бо їхній основний ринок є в небагатих країнах Третього світу, зазвичай сильно залежних від постачання чужої нафти. Щоб не прогоріти, абсолютно всі автомобілебудівні фірми світу розробляють і випробовують автомобілі на альтернативній тязі. Китайська компанія, як це не дивно, в цих питаннях швидко стала однією з провідних. Німці створили автомобілі, двигуни яких працюють на водні, а їхній викид «чистіший за атмосферу». Японські фірми надають перевагу гібридним видам приводу. Є чисто електричні автомобілі на акумуляторах. Автомобілі BYD Company називаються «дворежимними». Це означає, що автомобіль може їздити з працюючим двигуном внутрішнього згорання або на акумуляторних батареях. Для застосування в містах використовуються чисто електричні варіанти, бензинового або дизельного двигуна на них немає взагалі.

Звичайно, треба було володіти технічним чуттям і прозорливістю, щоб побачити в маленькому літій-іонному акумуляторі для крихітної мобілки прообраз силового агрегату для розкішного лімузина майбутнього, продажам якого не заважатимуть міжнародні нафтові спрути. Китайці це побачили, і сьогодні їхній досвід уважно вивчають американці, і не роблять з цього секрету. Інші країни теж відстежують події, адже автомобілі BYD Company продемонстровано на виставках у Детройті та Женеві.

У 2003 році вони почали сходити з конвеєра фірми BYD Auto, виробничі потужності якої давали змогу випускати 200 тисяч автомобілів на рік. Фірма BYD Auto є відділенням компанії BYD Company Limited. В компанії сьогодні 40 тисяч співробітників, і працюють вони не тільки в Китаї, а й у зарубіжних представництвах. У США у неї є представництва в Далласі та Сан Дієго, поряд з «Силіконовою долиною». В західно-європейских країнах представництв три, до того ж одне в Угорщині. В Азії головними є представництва в Південній Кореї та Японії. Дуже важливим вважається представництво в Індії. Науково-дослідний центр знаходиться в Шанхаї. У ньому працюють близько трьох тисяч фахівців, які видають до 500 патентів на винаходи щорічно. Складальних конвеєрів два. Менший, розрахований на випуск 200 тисяч автомобілів на рік, знаходиться в Ксиані, а більший, на 300 тисяч автомобілів, - у модерному автомістечку в Шенжені. Створюється також другий науково-дослідний центр. В Україні інтереси BYD Auto представляє могутня компанія «Атлант М Азія», що вже завоювала міцні позиції в міжнародному автобізнесі. Купівля «китайця» в салоні «Атланта» убереже власника від нервування через відсутність навіть «ненав’язливого автосервісу» та запчастин. Компанія не боїться й українських «доріг». На «бестселер» F3 ще з травня 2007 року дається гарантія на 5 років або 100 тисяч км пробігу. Купівля, наприклад, BYD F3 не є ризикою. У 2006 році їх було випущено 63153, і лише більш як 5 тисяч пішли на експорт в 16 країн і регіонів. Надалі випуск F3 збільшувався на 472% щорічно. Природно, ніхто не став би такими темпами нарощувати виробництво автомобіля сумнівної якості. У 2007 році кожен місяць свого власника знаходили 10 тисяч F3. Вже 18 червня 2007 року з конвеєра зійшов 100-тисячний BYD F3.

У тому ж успішному 2007 році BYD Auto почала поставляти своїм дилерам нові моделі F3R, F6 і F8. До України поставляються не всі моделі, які випускає фірма. Модельний ряд серійних автомобілів ще зовсім молодої фірми досить великий. Його почав BYD Flyer, первісток фірми. На конвеєрі він протримався недовго, оскільки з’явилися досконаліші моделі. BYD F1 належить до автомобілів низького цінового діапазону. BYD F2 (BYD 213), F3, F3R, F6 і F8 випускаються серійно. Продажі «дворежимного» F3R почалися з липня 2007 року. Його продають поки що тільки в Китаї, і «розетковий автомобіль» вже користується неймовірною популярністю.

На стадії прототипів і концептів моделі F3e (Electric, тільки з електромотором), F3DM («dual mode», тобто «дворежимний» або «розетковий» гібрид), F6DM («dual mode»), F6e (електроавтомобіль) і електричний мікроавтобус BYD e6. Всі вони проходять інтенсивні перевірки і випробування. Можливо, їм призначено відкрити еру автомобілів, незалежних або мало залежних від нафти.

На початку серпня 2007 року фірма порадувала своїх шанувальників новим автомобілем F6, так званого підвищеного середнього класу, в який входять представницькі автомобілі. Геометричні розміри значні при довжині 4846 мм, колісній базі 2740 мм, ширині 1822 і висоті 1465 мм. В першу чергу, він призначений для бізнесменів. Його конкурентами стануть, наприклад, новітні «Рено Лагуна», «Сітроєн С5», BMW5 або «Форд Мондео». Було заявлено, що для випуску F6 створений новий виробничий майданчик у Шенжені.

Поява ще однієї моделі китайського автомобіля особливо нікого не здивувала, проте багато добре інформованих фахівців з нетерпінням чекали його появи на автомобільній виставці в Детройті, яка проводилася в січні 2008 року. Виставковий BYD F6 чорного кольору назвали «Чорним скакуном».

Але вразив публіку не красень F6 з бензиновим двигуном, а у варіанті F6DM. Саме ці дві літери стали магнітом для вельми досвідченої американської публіки, оскільки вони означають Dual Mode («Дворежимний»), а це не що інше як plug-in hybrid electric vehicle (PHEV) або «розетковий гібридний електромобіль». Спочатку надійшли відомості, що китайці створюють F6e, тобто чисто електромобіль. Дворежимний автомобіль має і електромотор, і невеликий двигун внутрішнього згорання. F6e, напевно, не міг би влаштувати всіх замовників, оскільки у нього дальність ходу близько 100 км, після чого треба шукати розетку і заряджати акумуляторні батареї. Дворежимний варіант позбавлений цього недоліку, на нім можна їздити не тільки в місті, а де завгодно.

Китайці заявили, що почнуть випуск F6DM в другій половині 2008 року. На автомобіль встановлюватимуться літій-залізні фосфатні батареї, один з підвидів літій-іонних батарей торговельної марки «Ferrous». Вони відрізняються тим, що їх можна зарядити до 70% ємності за 10 хвилин. Проте зарядний пристрій повинен бути особливим. Якщо зарядка відбуватиметься від звичайної побутової мережі, то вона займе 9 годин. У принципі, це нормально. Можливо, китайцям вже вдалося створити повноцінний «розетковий» автомобіль, а не черговий експериментальний зразок. 

Одночасно з F6DM та F6е на ринок збираються вивести і їхніх молодших братів F3DM та F3е. Розробники просуваються вперед дуже швидко, оскільки навесні 2008 р. на виставці в Женеві було заявлено, що електричний F3е має у своєму розпорядженні дальність ходу від зарядки до зарядки не 60, а 350 км. Для європейських країн з невеликими відстанями між населеними пунктами і розвиненою інфраструктурою такої дальності цілком достатньо для щоденного застосування.

У Західній Європі уздовж автомагістралей у багатьох місцях встановлено вітроенергетичні установки. Вони можуть заряджати акумулятори подорожніх. Так багатий Захід стане ще багатшим і чистішим. Китай заробить величезні гроші ще й за рахунок продажу зарядних пристроїв, багато подробиць роботи яких фірма тримає в таємниці.

Китайці, природно, врахували всі чинники. Вони ніколи не допустять, щоб їхні звичайні серійні автомобілі були неякісними і «підмочили репутацію» майбутнім «гібридам», які обіцяють принести компанії нечувані прибутки і могутність. Керівництво фірми своїм «Чорним скакуном» з чорною панеллю приладів і білим дисплеєм на ній зробило дуже вдалий шаховий «хід конем».

Втім, не обійшлося і без «підніжки». Дальність 100 км на електричній тязі – це замало. Ось тільки цю цифру і називають західні «доброзичливці». Фірма заявила, що її BYD F6DM має дальність 330 миль (60 миль у режимі електромобіля і 270 миль під час роботи бензинового двигуна). У перерахунку на кілометри виходить дальність ходу 550 км, яка влаштує майже всіх. Сьогодні чемпіони з бензиновими двигунами у кращому разі можуть проїхати на одній заправці баку до 1 000 км. Але тут є й недолік – на борту «чемпіона» багато вибухонебезпечного бензину, що викликає і його перевитрату через збільшення ваги автомобіля.

Китайці «добили» американську і західно-європейську публіку, заявивши що BYD F6DM продаватиметься за 20 тисяч доларів. Потім пішли чутки, що за BYD F6DM приховано «щось» і від мюнхенської BMW, а якийсь високопоставлений керівник цього гіганту таємно побував у Китаї. Один американський журнал написав, що жоден американець не сів би за кермо «бензинової душогубки», якби у нього був повноцінний «розетковий гібрид PHEV». Поки нашестя до України китайських «розеткових» гібридів не очікується, хоч би тому, що їх ще ніхто не вміє обслуговувати і ремонтувати. На підході F6 із звичайним двигуном багато в чому аналогічний «Хонді Акорд» та БМВ 5-ої серії. Напевно, знайде шанувальників і кабріолет зі складним металевим дахом F8, дуже подібний до європейських моделей, улюбленців молоді.

 На українських покупців у салонах чекає серійний BYD F3 у середньому ціновому діапазоні від 68 до 81 тисячі гривень. З січня 2007 року BYD F3 продавали в Китаї по 10 тисяч штук на місяць. На ньому встановлено бензиновий двигун «Міцубісі 4G18» робочого об’єму 1,6 л, що розвиває потужність 100 к.с. За нормами викиду він відповідає Euro III. Витрата бензину А-95 на шосе не перевищує 7,0 л/100 км шляху. Дані приведено для української дороги, на якій витрата пального неодмінно вища, ніж та, що вказується у фірмових проспектах. Під українські умови експлуатації підібрано збільшений дорожній просвіт 170 мм і посилений кузов. Гальма мають антиблокувальну систему ABS з електронною системою розподілу гальмівних зусиль EBD.     

Володимир РЕПАЛО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com