Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЙОГО ВЕЛИЧНІСТЬ ГОЛЬФ

2007 року виповнилося 550 років з дня появи на європейському континенті гри аристократів. Історики стверджують, що ця гра з’явилася ще раніше як розвага пастухів, які випасали овець на пасовищах Римської імперії. Потім про цю гру на якийсь час забули, і вона з’явилася вже в ХV столітті в оновленому вигляді в Європі — Шотландії, Данії, Голландії і Бельгії — і набула поширення в країнах Старого і Нового світів.

А ось грою промисловців, фінансистів і банкірів вона стала на початку ХХ століття. Тоді в Європі і Америці з’явилися перші гольф-клуби, куди ходили сильні світу цього.

Цікаво, що створення гольф-центрів відбувалося паралельно з будівництвом готельно-розважальної інфраструктури, оскільки для вітчизняних і зарубіжних підприємців гольф-майданчики стали не тільки місцем гри, а й місцем вирішення бізнес-проблем.

У всьому світі гольф розглядається як бізнес, а щорічні обороти в цій сфері становлять близько $65 млрд. Україна готова додати ще кілька до згаданої суми. Середня вартість будівництва професійного гольф-поля (без готелів, котеджів) — $5-6 млн, тоді як таке будівництво окупається в середньому за 5–6 років. А з готельною нерухомістю і розважальними комплексами — від $25 — до $500 млн. Знайшлися інвестори, що повірили в комерційну доцільність гольф-проекту в Україні. Поки що у нас кілька гольф-полів (Київ, Київська область, Луганськ, на черзі — Крим), в будівництво яких наразі вкладено близько $20 млн.

За попередніми розрахунками, невдовзі в будівництво гольф-полів в Україні намічено «закопати», до того ж ефективно, $80 млн, у створення гольф-центрів (клубів) з відповідною інфраструктурою — $400 — 450 млн, а разом з реалізацією інших великомасштабних рекреаційних і розважальних проектів — $2 млрд. Якщо перший гольф-центр на київській Оболоні займає невелику ділянку — 4 га, то в подальших проектах — 60 — 150 га. На них вже можна створити «люкс» або «еліт» гольф-поле з 18 лунками. Творці перших гольф-полів в Україні — зарубіжні і українські компанії, а забудовники — вітчизняні структури. Наприклад, гольф-центр у Києві фінансує канадська компанія, а в Криму превалюватиме український капітал.А ось східну частину Криму мають намір освоювати росіяни. На кону — великі гроші з Росії.

Гольф, попри його цілком європейське походження, сьогодні асоціюється із США. Нічого дивовижного в цьому немає, враховуючи статус цієї гри в Америці, де налічується більш як 18 тис. гольф-полів. У Європі з американцями може конкурувати хіба що Велика Британія, де діє більш як 2,6 тис. полів. Інші європейські країни поки що суттєво відстають. Проте останніми роками намітилася очевидна тенденція, направлена на скорочення цієї різниці. Особливо великі успіхи демонструють скандинавські країни. Скажімо, в Швеції за останні 7—8 років кількість гольф-полів практично подвоїлася і вже налічує близько 500 об’єктів. Швеція друга після Ірландії. Більш як 6% шведів є зареєстрованими гравцями, тобто кожен 16-й житель Швеції хоча б кілька разів на рік грає в гольф. І шведам, треба визнати: полів бракує, на одне поле доводиться майже 1 300 гравців, тоді як має бути 600 — 800 чоловік на полі.

Сьогодні гольф — це гра мільйонів. Наприклад, у США близько 25 млн гравців у гольф. У маленькій Японії в гольф грають 12 млн чол. на 2 000 полів. Не відстають і країни Східної Європи: у Польщі — 28, в Угорщині — 9. Розвивається гольф і в державах колишнього СРСР. У країнах Балтики вже побудовано 12 полів, по одному полю мають Казахстан і Узбекистан, закінчується спорудження поля для гольфу в Молдові.

Цікаво, що найбагатшим серед спортсменів є саме представник гольфу — американець Тайгер Вудс, його щорічний дохід — $100 млн, це більше, ніж заробляв, намотуючи кола на швидкісному боліді, знаменитий гонщик «Формули-1» Міхаель Шумахер.

Як відомо, перше гольф-поле в Україні збудували на київській Оболоні. Виділили на нього тільки 4 га. Тому побудували усічений гольф-комплекс. Це, радше, гольф-центр для розваг, а не для проведення змагань. Але така вже доля цього центру, оскільки в Києві знайти вільні ділянки — це справа архіскладна. Всі вільні ділянки в столиці вже давно закріплені за потрібними структурами.

Зате знайшлася земелька в київському регіоні і в достатній кількості. Проект Royal Kyiv Golf Club, представлений широкій українській публіці в квітні 2007 року, — перший масштабний проект в Україні (150 га), це професійний гольф-клуб, який працюватиме за міжнародними стандартами USGA і проводитиме міжнародні змагання з гольфу. Royal Kyiv Golf Club — це прототип класичного британського гольф-поля, виконаного в стилі початку XIX ст. й адаптованого під сучасні стандарти. Воно відрізнятиметься складною для гравців системою споруд, вражатиме дизайном. Поле нагадуватиме красивий англійський парк.

За свідченням голови наглядової ради групи компаній GV Юрія Васькевича, проектом передбачено два основні етапи роботи: перший — до вересня 2008 року планується завершити будівництво поля на 18 лунок, де проводитимуться міжнародні змагання, а також клубний будинок. На другому етапі — 2008 — 2009 рр. -заплановано будівництво ще одного поля на 9 лунок і гостьових котеджів. Також у Royal Kiyv Golf Club буде побудовано 56 гостьових котеджів для відвідувачів гольф-клубу і корпоративних клієнтів. Так, у центрі Royal Kyiv Golf Club заплановано одночасно побудувати необхідні об’єкти інфраструктури: клубний будинок і автостоянку. Також у клубі будуть місця для відпочинку і розваг: басейни, SPA-салон, солярій, кабінет для переговорів, більярд, сауна, тенісні корти, гімнастичний зал.

Крім того, намічено побудувати 56 гостьових будиночків котеджного типу. До розвиненої інфраструктури котеджного містечка буде включено магазини, дитячі майданчики, бари, ресторани, розважальні й навчальні заклади, які будуть відкриті цілий рік. Таким чином, 2009 року біля сіл Копилів і Северинівка з’явиться професійне гольф-поле міжнародного рівня, а також академія і школа гольфу. Цікаво, що український гольф вже став предметом рейдерських атак. Такий гольфний комплекс з недорогими котеджами для відпочинку, ресторанами і барами «потягне» на $30 — 50 млн.

Своїм майбутнім перше гольф-поле в Україні, не просто професійне, а й «елітне» — як за європейськими мірками, зобов’язане корпорації First Ukrainian Development (FUD), яка будує найбільше у країні і СНД елітне котеджне селище в елітній зоні столичної області — Кончі-Заспі. Архітектором поля в Кончі-Заспі став відомий дизайнер гольф-полів, засновник професійної Асоціації гольф-архітекторів Дейв Томас.

Проект будівництва, включаючи необхідну технічну документацію і дизайнерські розробки, обійшовся в більш як в $1 млн. Поле для гольфу складатиметься з традиційних 18 лунок, розбитих на два парсела (6 400 м). Комплекс буде обладнаний тренувальними майданчиками для відробітку дальніх (драйвінг-рейндж) і коротких ударів (паттінг-грін), завдяки чому тут зможуть удосконалювати свою гру люди з різним рівнем підготовки.

Любителі зможуть скористатися послугами служби прокату спортивного інвентаря. Для розміщення гостей передбачено будівництво п’ятизіркового готелю на 200 номерів класу «люкс» із сауною, конференц-центром та іншими атрибутами готелю вищої категорії. Оскільки поле для гольфу буде частиною котеджного містечка, гравці також матимуть низку спортивно-оздоровчих і медичних центрів, зокрема корти для великого тенісу, майданчики для гри в баскетбол і волейбол, фітнес-центр, відкриті й закриті басейни, футбольне поле.

За словами Юхима Бородуліна, генерального директора FUD, фонд має грандіозні плани зі створення в Кончі-Заспі котеджного містечка, родзинкою якого стане гольф-поле з повним набором лунок на $20 млн.

Структура планує інвестувати в реалізацію великомасштабного проекту $560 млн. За такі гроші в Києві можна побудувати добрий десяток ТЦ і ТРЦ з середньою вартістю кожного в $20 — 50 млн.

Незабаром велике по­ле для гольфу з 18-ма лунками з’явиться і в Луганську. У межах степової України створюється перше гольф-поле в кращих класичних традиціях. У плани гольф-клубу входить популяризація цієї аристократичної гри, створення умов для професійних і любительських занять гольфом, поєднання практики здорового способу життя і комфортного відпочинку. Планується, що Луганська школа гольфу — гольф-академія — стане центром підготовки дітей і молоді. Будівництво великого поля передбачає відновлення порушеного раніше природного балансу: формування газонів на площі в 60 га, створення трьох чудових озер, площею 4,5 га, висадка більш як 3 000 дерев. «Поява гольф-поля в Луганській області, безумовно, зіграє позитивну роль у формуванні ділового іміджу регіону», — зазначають члени клубу «Перший гольф», що заснований ще в 2004 році. Також буде створено в межах Донбасу екологічний острів регіону. Оточене масштабною інфраструктурою для активного відпочинку, луганське гольф-поле буде, по суті, «екологічним островом Донбасу».

А в Донецьку гольф-поле з’явиться через деякий час. Радше, після завершення в 2008 році нового стадіону вартістю 250 млн євро. Можливо, місцевий олігарх, Р. Ахметов зверне увагу на порожню нішу для вигідного інвестування. Тим більше, що в Донбасі проживає немало багатих людей, яким потрібен гольф-клуб для бізнес-зустрічей і активного відпочинку.

Наприкінці червня компанія «Антал-Крим» уклала в Ялті договір на будівництво першого на півострові професійного гольф-клубу. Він має постати над Гурзуфською бухтою в районі села Партизанське (інша назва — Лаванда) на величезній території — 120 га (вартість — $12 — 15 млн). Підрядчики — компанії Gary Player Group, Inc (США) і Synthesis Engine­ering (Італія). Як зазначив генеральний директор компанії «Анталсервіс» Денис Коляка, проектні роботи заплановано почати наприкінці нинішнього року, а клуб, який називатиметься «Делос», намічено відкрити наприкінці 2009 року. Остаточну вартість проекту ще не визначено, але, за розрахунками замовника, мінімальна сума інвестицій становитиме близько 300 млн гривень, або близько $60 млн. За іншими даними, в будівництво гольф-центру може бути вкладено $100 млн.

Гольф-клуб у Криму вже намагався створити колишній голова Кримської автономії Анатолій Матвієнко під приводом проекту ТОВ «Гольф-сіті». Був непоганий проект створення рекреаційного комплексу на ділянці в 6,5 тис. га на західному побережжі Криму в рамках програми «Розвиток західного побережжя Криму» Вище керівництво Криму в 2006 році віддало в розпорядження ділянки на територіях Штормовського, Молочненського, Уютненського, Новофедорівського, Іванівського, Фрунзе, Орєховського, Лісновського сільських рад Сакського району в прибережній смузі. За планом розвитку передбачалося «вписати» і гольф-поле, але потім цей проект «заморозили». Фахівці вважають, що, швидше за все, «гольфний проект» буде «викреслено» з плану розвитку цього кримського регіону. Хтось підрахував, що дуже багато води треба для зрошування полів, а, як відомо, півострів давно вже відчуває «водний дефіцит».

Водночас екологи висловлювали в кримських ЗМІ думку, що гольф-клуби для багатих людей доцільніше створювати не біля моря (там просто вже немає місця для будівництва), а в степовій частині півострова. За свідченням фахівців, ландшафт Криму просто створений для гольф-поля, тобто про цей аспект поклопоталася сама матінка-природа. Тому вартість поля для гольфу в умовах Криму буде набагато дешевшою, ніж в інших регіонах країни.

Гігантський курортно-рекреаційний центр з гольф-клубом, лазнями, ресторанами, амфітеатром і кінноспортивним комплексом збираються побудувати в селищі Орджонікідзе, що недалеко від Феодосії. Паралельно депутати селищної ради дали згоду на підготовку необхідних документів і незабаром до бюджету Орджонікідзе надійде перший великий транш (6 млн гривень) на розвиток селища.

За деякими відомостями, в проект збираються вкласти близько $100 млн, до того ж 22 млн грн дістануться місцевому бюджету «на розвиток», а це практично 9 нинішніх річних бюджетів селища. За словами керівництва селища Орджонікідзе, переговори за проектом з інвесторами почалися рік тому. Вона також повідомила, що, крім внеску до бюджету селища, інвестори платитимуть орендну плату за 60 га землі. Комплекс розташується в Двоякірній долині з виходом в однойменну бухту.

Великі гроші обіцяє вкласти мер Ю. Лужков в розвиток Східного Криму. За словами московського градоначальника, уряд столиці Росії зацікавлений у могутньому освоєнні східного берега Криму і створенні там великого розважального комплексу з санаторіями, готелями, аквапарками, полями для гри у футбол і гольф, а головне — створити в цьому регіоні «кримський Лас-Вегас». Йдеться про інвестування в цей проект як мінімум $1,5 –2 млрд — і з бюджету Москви, і з приватного московського бізнесу.

За матеріалами зарубіжної і кримської преси

Тему досліджував
Сергій Маненко

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com