Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Фаєрами по стереотипах

У неділю, 21 січня, в центрі Києва відбулася акція протесту футбольних фанатів «За наші права! За наш футбол!». У розпал міжсезоння українські вболівальники вирішили готувати підмурок для розквіту яскравих шоу на стадіонах з початком сезону.

Саме ці хлопці конфлі­к­тують на трибунах за воротами кожного матчу не тільки вдома, а й на виїзді. Саме від них найгучнішу, найяскравішу і найзлагод­женішу підтримку отримує команда. Вони використовують увесь арсенал засобів для цього — співають, скандують, вивішують банери, застосовують піротехніку та роблять безліч дрібних перфомансів — від одночасного викидання серпантину на бігові доріжки до синхронного стрибання всім сектором. Вони віддають своїй команді час, гроші і душу, а взамін часто отримують ігнорування своїх інтересів клубом, ПФЛ і міліцією.

Вже з 12-ї години на площі біля метро «Арсена­ль­на» почали збиратися футбольні фанати та представники націоналістичних організацій, які підтримали акцію. Побіжний огляд «роз» (шаликів із символікою клубів) засвідчив, що присутні «ультрас» з Івано-Франківська, Тернополя, Миколаєва, Сімферополя, Дніпропетровська, Одеси, Херсона, Хмельницького, Білої Церкви, Броварів, Луганська, Кривого Рогу, а також представники трьох столичних клубів — «Динамо», «ЦСКА» і «Арсеналу».

Фанати розповідали про наболіле:

— Ненавиджу стиль вболівання наших «Кузьмичів» — вони приходять тільки на визначні матчі, і то щоб полузати насіння і подудіти в дудку, — каже столичний вболівальник Дмитро, — після цього во­ни себе вважають героями і «справжніми вболівальниками», а нас — дебоширами і придурками. При цьому забувають, що саме ці «придурки» підтримують свою команду навіть у найскладніші періоди, коли від неї відвертається більшість прихильників. Ми їздимо, ми витрачаємо гроші і час, щоб підготувати шоу для матчу, ми надриваємо горлянки 90 хвилин, взамін отримуємо образливі ярлики, палиці в колеса від ПФЛ і кийки міліції. Нам набридло таке ставлення.

Як пояснили організатори, причиною акції протесту стала повна невідповідність сучасного українського футболу ні баченню фанатів, ні хоч якимось європейським нормам. Через матчі в будні не для всіх реально їздити, щоб і в гостях у суперника підтримати свій клуб. А в першій і другій лігах часто неможливо відвідати і домашні ігри, оскільки вони відбуваються в робочий час. Тільки в нашій країні не дозволено контрольовану піротехніку, тільки в нас за неї можна отримати кийком по ребрах.

Це на трибуні. На полі ситуація не краща.

— Не можна нормально вболівати, дедалі частіше стає не по собі від того, що на полі ганяють м’яча хлопці, для яких це робота, праця за гроші, їм байдужа історія і традиції твого клубу. Для них гімн України — порожній звук, а назва міста, яке представляє команда, — не більш, ніж місце проживання, — розповідає фанат Сергій.

Коли учасники акції нарешті зібралися, — колона вирушила вулицею Грушевського до стадіону «Динамо». Дорогою співали футбольні «заряди» своїх клубів та націоналістичні пісні. Проходячи повз офіс сумнозвісного провокаційного «Православного Братства», учасники акції і журналісти могли спостерігати за неадекватними жестами і вигуками «братчиків», які казилися на балконі свого офісу, мов павіани в клітці. Колону з півтисячі людей супроводжували численні спецпідрозділи «Беркуту» в екіпіровці. На щастя, сутичок з міліцією, що є буденним явищем на стадіонах, вдалося уникнути (втім, за нашими даними, після акції міліціянти таки «відривалися» на фанатах, які гуляли містом).

Підійшовши до колон стадіону «Динамо», близько сотні фанатів відділилися від натовпу, щоб покласти жовті і сині квіти до пам’ятника Валерію Лобановському, віддаючи шану геніальному українському тренеру.

Відтак рух перекрили, і демонстранти перебралися на другий бік вулиці — поближче до будинку ПФЛ і подалі від колон стадіону «Динамо», офіційне керівництво якого ще до акції опублікувало звернення, де наголошувалося на непідтримці акції, а в спілкуванні з оргкомітетом висловило наполегливе прохання проводити мітинг подалі від клубного стадіону.

На площі біля ПФЛ відбувся мітинг з оголошенням вимог, потім було висипано на асфальт і розтоптано кілька десятків дудок, що мало продемонструвати ненависть «ультрас» до цього ганебного явища. Як наочний приклад безпеки піротехніки фанати спалили фаєри (найулюбленіша піротехніка вболівальників), які було демонстративно загашено у відрі з піском (як майстер-клас з техніки безпеки). У деяких міліціянтів під час цього дійства спостерігалося нервове посмикування кінцівок і рефлекторне хапання за кийки, однак ціною неймовірних зусиль вони все ж таки стрималися.

Наостанок «ультрас» заспівали гімн і пообіцяли, що в разі невиконання вимог ця акція буде початком.

До речі:

Вимоги фанатів до ПФЛ та ФФУ:

— припинити проведення футбольних матчів у робочі дні;

— максимально обмежити кількість легіонерів в українських клубах всіх ліг;

— дозволити контрольоване використання піротехнічних засобів на стадіонах;

— припинити неправомірні дії міліції під час проведення футбольних матчів;

— заборонити натуралізацію і заявки до всіх збірних команд гравців неукраїнського походження;

— поширити географію домашніх матчів збірної України (тобто проводити матчі в різних регіонах країни).

Ірина Вовк
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com