Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«ТУРКМЕНСЬКЕ ПРОТИСТОЯННЯ»

Сапармурат Ніязов, президент Туркменістану, має намір продати Ірану газ, який відмовилася купувати Росія, а слідом за нею, з розрахунку на одержання від «Газпрому» більш дешевого «блакитного палива», й Україна.

Про це днями натякнув Туркменбаші після закінчення переговорів щодо збільшення обсягів газопостачаня з президентом Ірану Махмудом Ахмаді-Нежадом. Ніязов сказав, що цього року Туркменія готова збільшити поставки «блакитного палива» своїм південним сусідам за «рахунок продажу вільного газу».

Згідно з прямим договором, підписаним у грудні минулого року, Туркменія повинна була поставити Україні 22 млрд кубічних метрів природного газу, при цьому в першому півріччі 2006 року він повинний був іти за ціною $50 за 1 тисячу кубометрів, а в другому – $60. Але цього не відбулося, оскільки офіційний Ашхабад вирішив підняти ціну до $100. На початку нинішнього місяця головний енергетик країни Іван Плачков під час переговорів намагався переконати туркменських партнерів відновити постачання газу за передбаченою прямими договорами ціною, але його пропозиція не знайшла розуміння в керівництва «Туркменгазу», яке наполягало на ціні в $100 за 1 тисячу кубічних метрів.

Утім, у Москві й Києві на заяву Ніязова відреагували досить спокійно, сприйнявши її як чергову, але не дуже вдалу, спробу шантажу. Зокрема в «Газпромі» говорять, що Туркменія не може поставляти в Іран більше 8 млрд кубометрів газу на рік, оскільки пропускна здатність газопроводу, яка зв’язує ці дві країни, обмежена. Тому словами Туркменбаші в Москві не дуже переймаються й підкреслюють, що раніше він теж висловлював намір постачати Китаю 30 млрд кубометрів «блакитного палива» на рік, але далі слів справа не пішла. Керівництво «газового монополіста» вважає, що в такий спосіб Туркменбаші хоче «вичавити» з Росії згоду на придбання туркменського газу по $100 за 1 тисячу кубометрів.

Схожу позицію займають і в українському Мінпаливенерго. За словами Івана Плачкова, заява Сапармурата Ніязова не вплине на позицію України щодо закупівель туркменського газу. Глава газового відомства підтвердив, що Україна й надалі дотримуватиметься єдиної позиції з Росією і домагатиметься виконання Туркменістаном договірних обов’язків відповідно до цін, передбачених укладеними раніше контрактами.

Тим часом, незважаючи на таку солідарність, деякі аналітики вважають, що питання про підвищення ціни на «блакитне паливо», яке поставляється «Газпромом» через RosUkrEnergo до України, залишається відкритим. Вони не виключають, що, домігшись газових поступок від Туркменбаші, Росія може забути про свої обіцянки партнерові по «туркменському протистоянню».

За матеріалами ЗМІ

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com