Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«СИСТЕМА НАРОДОВЛАДДЯ МАЄ БУТИ ПРОЗОРОЮ»

МАСЛАК ПЕТРО ВАСИЛЬОВИЧ
1957 року народження. Закінчив Білоцерківський сільськогосподарський інститут. Кандидат економічних наук, доцент.
     Після закінчення інституту — на керівних посадах у системі АПК Житомирської області, поєднував господарську діяльність із викладацькою, працював у Державному агроекологічному університеті доцентом кафедри економічної теорії.
     Автор 15 наукових праць, 2 посібників із системи трансформації аграрного ринку, серед них: «Приватизація на селі: способи та механізм здійснення, створення ринкових умов господарювання в аграрному секторі», «Ринкова трансформація аграрного сектора і соціально-економічне становище сільських населених пунктів Житомирської області», «Створення інфраструктури аграрного ринку на Житомирщині».

     Нині — директор Житомирського інституту МАУП

     Події Помаранчевої революції явили силу народної влади. Майже вперше за всю сучасну історію український народ рішуче сказав «ні» хабарництву, корупції, довівши, що саме він, а не можновладці, — джерело влади в державі. І це конституційне положення стало не лише декларацією, а фактом глибокого реального змісту.
     Як кандидат у депутати Житомирської міської ради хочу на сторінках шанованого часопису «Персонал Плюс» висловити свої міркування щодо подальшого розвитку подій у нашому регіоні, перспектив нашого буття.
     По-перше: найголовніше завдання — закріпити здобутки Помаранчевої революції і передусім конституційні засади народовладдя, позаяк провідного гасла «Так! Ющенко», під яким ми жили і діяли в ті славетні дні, недостатньо для встановлення демократичних перетворень. Усім відомо, що так звана парламентська більшість, програвши президентські перегони, нині формує опозицію Президенту та уряду, сподіваючись взяти реванш на парламентських виборах 2006 року.
     Стиль роботи «регіональників», об'єднаних соціал-демократів нам добре відомий. Для деяких місцевих можновладців народ — це лише електорат, коли потрібен його голос.
     Багато нарікань до Житомирської міської ради, її виконавчих органів і керівництва, де панує келійність, закритість в ухваленні рішень (питання оренди, проблеми відчуження міських земельних ділянок). Усе це хвилює громадян. Незадовільно працюють деякі служби житлово-комунального господарства міста. Безпорадність, неповага до громадян, фактичний диктат виконавчих органів місцевого самоврядування визначають життя нашого міста останні десять років. Як спрямувати життя у потрібне русло? Головне — система народовладдя має бути прозорою. Громадськість повинна контролювати діяльність регіональних органів державного управління та виконавчих органів місцевого самоврядування. Заслуговує на увагу пропозиція київських вчених і громадських діячів про створення з цією метою Асамблеї виборців України. Нині проект положення про Асамблею винесено на обговорення громадськості. У Житомирі тривалий час існував Комітет із захисту законних прав та інтересів виборців. Є певні напрацювання і певний досвід реальної діяльності. Необхідно також серйозно вивчити й застосовувати в цьому напрямі досвід роботи Хмельницької та Рівненської територіальних громад.
     Події листопада—грудня засвідчили: на арену політичної боротьби прийшло нове покоління, готове відстоювати свої інтереси. Передусім це студентство. Попередня державна влада, декларуючи певну автономію українського студентства, не подумала, що воно становить найактивнішу політизовану частину української молоді.
     Як директор Житомирського інституту МАУП хочу висловити свою думку щодо проблем студентства взагалі і проблем навчально-виховного процесу у ВНЗ.
     По-перше, це проблема врегулювання на законодавчому рівні фінансово-економічної діяльності вищих навчальних закладів; по-друге, питання організаційної структурованості інституту; по-третє, проблема наближення навчально-виховного процесу до Болонської угоди 1999 року (йдеться про реформування вищої освіти відповідно до норм, напрацьованих країнами Європи), і, нарешті, розширення студентського самоврядування, вирішення питань дозвілля та побуту студентів.
     Наш навчальний заклад своєчасно сплачує всі платежі за надані комунальні послуги. В інституті стало традицією проводити різноманітні наукові, науково-практичні конференції, олімпіади з навчальних дисциплін, масово-виховні заходи. Суворим випробуванням для нас має стати майбутня акредитація навчального закладу, на якій нині зосереджено всю увагу.
     Конституція України задекларувала рівні можливості молоді на отримання вищої освіти, фактично знято бар'єри до освіти всім бажаючим. Залежно від здібностей будь-яка людина може здобути вищу освіту — завдяки бюджетній сфері чи за власний кошт. Нині в центрі уваги — турбота про поліпшення ефективності навчально-виховного процесу. Це питання перебуває у полі зору керівництва інституту та викладачів. Про це свідчать такі дані: з 600 студентів денної форми навчання за результатами осіннього семестру 2004 року 16% — відмінники навчання. 2004 року відбувся черговий випуск студентів за спеціальністю «Правознавство». Усіх їх працевлаштоване.
     Нові підходи до вищої освіти потребують нестандартних і нетрадиційних науково-педагогічних підходів до освітянської праці, створення сучасної навчально-матеріальної бази інституту, наполегливої роботи щодо залучення до ВНЗ нових студентів.
     Мені як науковцю в галузі економіки зрозуміло: жодними способами вже не відродити таки гіганти промисловості, як заводи «Електровимірювач», «Верстатуніверсалмаш», «Промавтоматика» та інші. Тому потрібно наполегливо продовжувати розвиток малого та середнього підприємництва. В області та місті майже щорічно ухвалюються програми розвитку малого та середнього бізнесу. На жаль, багато з них просто науково необгрунтовані і майже всі не мають достатньої фінансової підтримки. Тому у нас, у Житомирі, бізнес розвивається однобічно, в основному торгівля, сфери послуг і розваг, зовсім не розвивається виробничий бізнес.
     Гадаю, міська влада не повинна стояти осторонь цього питання. Треба частіше запроваджувати конкурси проектів підприємств малого та середнього бізнесу, аби ці проекти оцінювали фахівці, екологи, фінансисти. Потрібно радитися з громадою і робити висновки про доцільність будь-якого проекту. Ще раз наголошую: все це треба здійснювати прозоро і гласно. Зрозуміло, Житомир — це не Київ, у нас все складніше, однак колись ми мусимо починати.
     Прихід Віктора Ющенка до влади може стати переходом до справжньої народної влади, новим імпульсом у соціально-економічного розвитку українського суспільства. Отож не залишаймося осторонь державотворчих процесів, не будьмо пасивними спостерігачами того, що відбувається у нашому власному домі.

Петро Маслак
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com