Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

«ОКНА» ТАК І НЕ ЗАШТОРИЛИ

Нацрада вісім місяців дрімала, щоб, прокинувшись, прикрити завіскою брутальну програму російського виробництва.

     Добігає кінця каденція нинішнього складу Нацради з питань телебачення та радіомовлення. Оцінка її діяльності Комітетом з питань свободи слова та інформації є одностайно негативною. На спільну думку членів Комітету, Нацрада все робила не так — і в ліцензуванні телеканалів, і контролі наповнення ефірів. А під час виборів і взагалі відзначилася сліпоглухонімотою щодо демонстративного порушення телеканалами виборчого законодавства: нерівноправної участі на телеекранах кандидатів у президенти, кілерської агітації проти опозиційного кандидата тощо. Тож Комітет одностайно проголосував за визнання діяльності Нацради незадовільною.
     Однак, як зазначив багато хто з критиків Нацради, є у неї одна-єдина незаперечна добра справа: вона впритул зайнялася нагієвськими «Окнами», які щодня (з понеділка до четверга) о 9-й вечора панували на «Новому каналі», і домоглася хоча б перенесення їхнього показу на більш пізній час. Щоправда, їй для цього знадобилося аж вісім місяців.
     Приводом для такого нетипового рішення став «оконний» сюжет, продемонстрований 1 червня минулого року. У ньому йшлося про орфоепічне вдосконалення російської мови двома «хохлушками», які приїхали до Москви шукати своє місце під сонцем. «Родзинкою» процесу «масковского праізнашенія», за «вигадливим» сценарієм «Окон», був активний, старанний оральний секс. Лише завдяки йому можна було позбутися нашого фрикативного «г». Шоу супроводжувалося ксенофобськими стосовно українок вигуками гостей студії і побажаннями їм забиратися геть у «Хахляндію пасті авец». Одразу після появи сюжету в ЗМІ з'явились обурливі відгуки. І вже за фактом цих публікацій відреагувала Нацрада з питань телебачення та радіомовлення — найвищий конституційний орган, на який, зокрема, покладено контроль телеканалів щодо дотримання ними українського законодавства. А саме: викликала тодішнього голову правління «Нового каналу» Олександра Ткаченка на килим, поставила «на вид», призначила експертизу цього сюжету, а відтак ухвалила рішення про перенесення «Окон» на більш пізній час, щойно буде отримано результат експертизи.
      Схоже було, процес розпочався і невдовзі ситуація має радикально змінитися. Тим більше, що й сам пан Ткаченко, здається, визнав неприйнятність демонстрації таких сюжетів, крізь зуби пообіцявши розглянути питання про перенесення восени «Окон» на більш пізній час.
     Тим часом «Окна» акуратно виходили у дитячий час. Нічого не змінилося і восени. Хоча результати експертизи (її проводили Контрольно-аналітичне управління, юридичне управління із залученням представників Експертної комісії Міністерства культури та мистецтв України) засвідчили повну неприпустимість демонстрації цього сюжету на українському телебаченні, передусім через порушення норм Закону України «Про захист суспільної моралі» й вимоги нормативних актів щодо захисту прав та інтересів телеглядачів. (Варто зазначити, що ретельного моніторингу щодо решти «оконних» сюжетів не було проведено. Переконана: таким чином оцінили б не один нагієвський сюжет.) Та, попри висновки авторитетної експертизи, Нацрада не вжила жодних санкцій щодо горезвісних «Окон». Звісно, і пан Ткаченко не виконав своїх обіцянок. Та хіба до того було — вирували вибори... 
     І ось маєш: 2 лютого, коли діяльність самої Нацради розглядали на засіданні Комітету, вона дозріла до рішучих заходів щодо «Окон», «заборонивши їх вмикати» раніше 23 години. Щоправда, це рішення дещо запізнилося — за кілька днів до цього доленосного для української моралі рішення «Окна» вже почали виходити після 23-ї. З доброї, так би мовити, волі менеджменту каналу. Можливо, знаючи, що останнє слово, як і вчинок, найбільше западають у пам'ять, Нацрада у такий спосіб вирішила залишитися у пам'яті співвітчизників.
     З іншого боку, що ж все таки спонукало менеджмент «Нового каналу» піти на такий безпрецедентно рішучий крок? А як же шалені рейтинги від показу в прайм-тайм, а отже, найвищі розцінки реклами? Усе, виявляється, просто: менеджмент змінився. Пан Ткаченко з каналу пішов, натомість із 7 січня його змінила колишня програмна директорка «Нового каналу» пані Ірина Лисенко. Отож менеджмент не зовсім новий — з огляду на те, що пані Ірина була раніше програмною директоркою, тобто, за ідеєю, мусила б здійснювати програмне наповнення телеканалу, а відтак і придбання того чи іншого телепродукту. Хоча, цілком ймовірно, в ухваленні ключових рішень її слово було лише дорадчим, а приймав їх особисто пан Ткаченко. А тепер пані Ірина чинить, виходячи вже лише з власних міркувань. Однак
можна бути певними: якби не було відповідного рішення Нацради, «Окна» так би й блимали на кнопці «Нового каналу» у дитячий час.
     Так чи інак, віднині «Окна» — лише після 23-00. Чи всі діти вкладуться спати до цієї пори? Коли ні, то сюжети «Окон», анонсовані на сайті «Нового», є вельми «пізнавальними» для підлітків: «Де ж ти, брате» — він любить мастурбувати перед дзеркалом!» Або ще такі нюанси «школи життя»: «Вусатий нянь» — гай-гай, яка дівчинка стрибнула до діда в постіль!, «Сюрприз» — експрес метод вивчення камасутри, «Дерев'яна подруга» — чоловік зраджує їй з гітарою.
     І ще одне слушне запитання в контексті викладеного вище. Зараз ламаються списи щодо того, яким буде Громадське телебачення і хто його очолюватиме, отже — значною мірою визначатиме його засади і конкретне програмне наповнення. Чи не найвірогідніший претендент на цю посаду — пан Олександр Ткаченко. І от я, наприклад, дуже цікавлюся — чи не виникнуть подібні колізії і на Громадському телебаченні? Адже пан Ткаченко, принаймні попервах, доки Громадське телебачення зіпнеться на ноги, не виключає присутності на ньому реклами і комерційних проектів.

Марта БОРИСЕНКО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com