Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Що шкідливо для серця?

На найпоширеніші запитання про здоров’я головного органу в організмі відповіли у своїй книзі відомі британські кардіологи Роберт і Дебора Асхайм.

1. Як і навіщо воно працює?

Якщо в двох словах, то серце розганяє кров по всьому вашому тілу. Фактично, воно складається з двох насосів: один (лівий) жене кров по вашим артеріях. Ця кров, яка так і називається — артеріальна, насичена киснем, глюкозою, мінералами і вітамінами. Коли вона проходить по кров’яним судинам, організм насичується всім необхідним і попутно позбувається від зайвого — наприклад, вуглекислого газу, що утворюється в процесі життєдіяльності.

Проходячи повний круг по вашому тілу і віддавши йому все корисне, кров повертається в серце, але вже в правий «насос», А той заштовхує її в легені. Там кров знову насичується киснем, звільняється від вуглекислого газу, і повертається в серце. Все починається заново.

2. Серцеві хвороби заразні?

Деякі дуже навіть: серце, як і будь-який інший орган, може атакувати зараза. Найпоширеніша — інфекційний ендокардит, що вражає частіше чоловіків, ніж жінок. Найбільш поширений серед людей за 50 і може мати летальний результат.

3. Як визначити, що з серцем не все в порядку?

Симптомів і непрямих ознак серцевих неполадок досить багато. Серед них біль в грудях, набряки нижньої частини тулуба і ніг, задишка, безсоння (виникає через порушення дихання уві сні), запаморочення, втома і поява зайвої ваги. Все це може бути викликане й іншими причинами, але в разі чого перевірити серце теж не завадить.

4. Один інфаркт означає, що буде і другий?

Досить часто — так. Нажаль, серцевий напад — не блискавка, і другий раз в одне і те ж місце може вдарити запросто. Якщо ви вже пережили інфаркт або інсульт, ризик отримати ще один — в кілька разів вище, ніж в інших.

5. Хвороби серця передаються у спадок?

Так. Як встановили вчені, генетичний фактор визначає до 50% випадків серцевих захворювань.

6. Чи можна лікувати серце … алкоголем?

Лікувати — навряд чи, а от захистити свій «мотор» за допомогою помірного пиття, мабуть, можна. Невеликі порції алкоголю підвищують в крові рівень «хорошого» холестерину і сприяють підтримці здоров’я судин. Крім того, алкоголь трохи розріджує кров, тим самим поліпшуючи кровообіг. Але знову ж таки: пити треба потроху і, як радять лікарі, краще з їжею.

7. Наскільки погіршується здоров’я серця з віком?

З віком ризик деяких серцево-судинних захворювань справді зростає. Наприклад, коронарної хвороби. Чим ми старші, тим менш еластичні стають наші судини. Звідси з’являється підвищений тиск, зростає ризик інфарктів і інсультів. Бувають інфаркти і в 40 років, і в 35, але це поодинокі випадки. Набагато частіше проблеми спостерігаються у людей від 60.

8. Відмова від куріння зменшить ризик захворювання?

Як підрахували вчені, кинувши палити, ви знижуєте свої шанси померти від серцевого нападу на 36%.

9. В кого серце слабкіше: у чоловіків чи у жінок?

Все залежить від хвороби. Як вже було сказано, чоловічі серця частіше страждають від інфекцій. Що ж стосується, наприклад, проблем з тиском, тут усе складніше. У віці від 30 до 44 високий тиск частіше спостерігається у чоловіків, ніж у жінок. Від 44 до 55 шанси зрівнюються, а ось після 55 років гіпертоніків стає більше саме серед представниць слабкої статі.

10. Як позначається на серці втрата крові, в тому числі донорство?

Досить побічно. Після втрати деякої кількості крові, у вас впаде кров’яний тиск, запаморочиться голова, ви відчуєте слабкість, можливо, нудоту. Але незабаром серцево-судинна система компенсує брак крові збільшенням серцевого ритму і звуженням судин — тиск нормалізується і ви відчуєте себе краще. Зазвичай цей процес займає кілька хвилин і на загальне здоров’я серця не позначається.

11. Як впливає на серце раннє ожиріння?

Негативно. Повні діти більш схильні до серцево-судинних захворювань у дорослому віці, навіть якщо з часом вони втратять вагу. Згідно зі статистикою, близько 155 млн дітей по всьому світу (близько 10% дітей у віці від 5 до 17), страждають від надмірної ваги або ожиріння.

12. Чи можна отримати серцевий напад від віагри?

Спочатку препарат, зараз продається під назвою «віагра», розроблявся як ліки від ряду серцевих хвороб. «Побічний ефект» чарівних таблеток, що став у результаті їх основною функцією, був виявлений випадково, під час клінічних випробувань. Коли силденафіл (справжня назва речовини) тільки з’явився на прилавках, деякі лікарі дійсно заявили, що ці таблетки вбили їх пацієнтів. Однак подальші дослідження показали, що відсоток смертності і серцевих нападів серед приймаючих силденафіл нітрохи не вище відсотка серед інших «сердечників».

13. Який кров’яний тиск нормальний?

Як показали недавні дослідження, найменший відсоток серцево-судинних проблем спостерігається у людей з постійним тиском 130/80.

14. Чи можна вилікувати високий тиск?

Поки не можна. Зазвичай виходом для гіпертоніків є постійний прийом пігулок (більшість таких ліків діє протягом 24 годин, тому кожен день треба приймати нову дозу).

15. Наскільки шкідлива для серця кава?

Кофеїн дійсно підвищує серцебиття, однак здоровью серця це не шкодить. А ось якщо у вас вже були проблеми з цим органом або є передумови для таких (погана спадковість, наприклад), краще поберегтися. Врахуйте також, що кофеїн міститься і в інших напоях: чаї, особливо зеленому, колі, майже всіх «енергетиках».

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com