Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ЛІКАР — НЕ КАТ

Присутність лікаря при виконання страти є, як правило, обов’язковим: саме лікар повинен визначити, чи наступила смерть засудженого, і чи відбулося правосуддя. Проте останнім часом в США анестезіологів стали привертати також для консультацій і розрахунку смертельної дози препаратів для ін’єкції, вживаної нині в багатьох штатах як альтернатива електричному стільцю. Професійне об’єднання лікарів Американська колегія анестезіологів заборонила своїм членам участь в стратах під страхом позбавлення ліцензії — докторам не місце на «зеленій милі».

В даний час страта застосовується як вища міра покарання в 35 американських штатах з 50. Законодавство багатьох штатів, де існує страта, вимагає присутності медичного фахівця при проведенні процедури. У деяких штатах лікарі безпосередньо роблять смертельні ін’єкції засудженими, в інших — анестезіологи лише підбирають потрібні дози препаратів для таких ін’єкцій. Американські медики не раз виступали проти залучення лікарів до страти. Проте колегія анестезіологів (American Board of Anesthesiology) стала першою організацією, яка ввела санкції за участь в цій процедурі. Тепер будь-який з 42 000 американських анестезіологів за участь в страті в будь-якій формі (особиста присутність або консультації персоналу в’язниці (тобто, простіше кажучи, катів)), буде позбавлений сертифікату колегії. Хоча такий сертифікат не має відношення до ліцензії лікаря, і анестезіолог, що втратив її, теоретично не позбавляється права на роботу за фахом, проте переважна біль­шість американських лікарень вимагають його пред’явлення. «Анестезіологи повинні використовувати свої знання для порятунку здоров’я і життя людей. Сприяння смерті людини незалежно від обставин підриває основні етичні закони медицини, головний з якої — перш за все, не нашкодь», — мовиться в рішенні колегії. З 2009 року страти ув’язнених у в’язницях США за допомогою смертельної ін’єкції поновилися, тоді як в 2007 і 2008 на них був накладений тимчасовий мораторій — Верховний суд країни вирішував, чи не є позбавлення життя за допомогою уколу (а, точніше, трьох відразу) жорстоким і таким, що заподіює засудженому страждання. Це відбулося після того, як в 2006 році в штаті Флорида через неправильне введення отрути смерть наступила тільки через 34 хвилини, причому весь цей час засуджений страшенно мучився, що, на думку властей, суперечило конституції США. За новими правилами, замість комбінації з трьох препаратів, використовуватиметься один. Нова ін’єкція є великою дозою тиопентала натрію, вживаного в анестезії. Крім того, існує запасний план: якщо ін’єкція не подіє, лікарі мають право уколювати отруту не у вену, а в м’яз.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com