Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Знайшли відбувайла

Процес у справі 89-річного Івана Дем’янюка, обвинуваченого начебто в пособництві нацистам у роки війни, розпочався в земельному суді Мюнхена. За версією німецького слідства, Дем’янюк безпосередньо брав участь у знищенні щонайменше 27,9 тисячі ув’язнених у таборах Треблінка і Собібор, де служив наглядачем. Сам підсудний категорично заперечує, що він служив охоронцем у таборі смерті Собіборі у Польщі.

Мюнхенська прокуратура займається справою Дем’янюка, оскільки той після війни деякий час перебував у таборі для переміщених осіб в цьому регіоні.

У справі немає жодного свідка, проте більше 30 осіб, що виступають як колективний позивач, дадуть свідчення про те, що відбувалося в Собіборі. Двоє з них — самі колишні в’язні табору, решта — члени сімей загиблих ув’язнених. Одним зі свідків сторони обвинувачення буде уряд Ізраїлю.

Очікується, що висвітлювати процес до Мюнхена приїде близько 220 журналістів, а також спостерігачі, історики та науковці. Німецькі ЗМІ називають справу Дем’янюка «однією з останніх у світі серед процесів проти злочинів нацизму». До травня 2010 заплановано 35 днів судових засідань.

Дем’янюк емігрував до США в 1952 році, а в 1958 отримав американське громадянство. Американська влада в 1986 році здійснила екстрадицію його до Ізраїлю, де Дем’я­нюка засудили до страти.

Думали, що саме Дем’янюк був тим наглядачем на прізвисько Іван Грозний у Треблінці.

Проте пізніше цей вирок був скасований, оскільки у справі з’явилися нові дані, що заперечили попередні.

Ізраїльський Верховний суд у 1993 році визнав, що Дем’янюк не був наглядачем у концтаборі, і його відпустили із в’язниці, після чого Дем’янюк повернувся до США. Проте американська влада й надалі розслідувала його діяльність, і в 2002 році суд визнав доведеним, що Дем’янюк під час Другої світової війни служив наглядачем у ряді концентраційних таборів, на підставі чого постановив позбавити його громадянства і вислати з країни.

Дем’янюк народився в Україні і воював з нацистами на фронті у лавах Червоної Армії. А в 1942 році, через безглузду тактику радянських генералів і керманичів потрапив у полон.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com