Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

Газпром готовий подати на нас до суду

«Газпром» вже підготував документи для звернення до Міжнародного суду зі скаргою на Україну за несплату боргу, повідомив журналістам перший заступник голови «Газпрому» Олександр Медведєв.

Він зазначив, що «Газпром» володіє відповідними механізмами і документами для звернення до міжнародної судової інстанції «і, безумовно, ними скористається, якщо Київ наполягатиме на своїй позиції несплати боргів,» повідомляє «Інтерфакс-Україна».

При цьому «Газпром» обіцяє Європі газ, незалежно від результатів переговорів з Україною.

«На жаль, є не дуже добра традиція зустрічати Новий рік за переговорним столом з колегами із України. Але ми все ж таки сподіваємося на краще», — сказав Олександр Медведєв. У свою чергу президент РФ Дмитро Медведєв не чекає різкого погіршення російсько-українських відносин через борги за газ і сподівається, що «новий рік ми зустрінемо спокійно».

«Потрібно тільки повернути гроші, і все залежатиме від настрою наших українських колег», — сказав Д.Медведєв.

Відповідаючи на запитання про те, що він мав на увазі, коли говорив керівникові «Газпрому» про необхідність вжити правових і адміністративних заходів до України, президент сказав, що дві цих позиції він не відрізняє як юрист.

«Коли я говорив «адміністративні», то це відносини в рамках права, відносини між «Газпромом» і українською компанією і між урядами. А коли я говорив про правові, то мав на увазі можливість удатися до судового процесу між двома компаніями», — сказав Медведєв.

Він ще раз наголосив, що все залежатиме від рішення України про повернення боргу.

Зазначимо, що Україна ще не отримувала офіційних матеріалів, що стосуються наміру російської сторони звернутися до суду зі скаргою на Україну за несплату газового боргу, повідомив міністр палива і енергетики України Юрій Продан.

«Сьогодні пройшла інформація, що там будуть суди. Але офіційних матеріалів не прислали», — сказав глава Мінпаливенерго України в понеділок, 24 листопада.

Варто додати, що не зовсім зрозуміла і структура українського боргу в 2,4 млрд доларів, який визнав Віктор Ющенко. З невідомих причин в нього потрапили платежі «Нафтогаза» не тільки за минулий, але навіть за поточний місяць. І це притому, що контракти передбачають оплату за спожитий газ до 25 числа наступного місяця. Тобто платежі «Нафтогаза» за жовтень і листопад юридично боргом не є. А це 1,7 млрд доларів, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Невипадково прем’єр Юлія Тимошенко в п’ятницю з Швеції відповіла президентові, що визнані ним газові борги — «це не борги України, а борги RosUkrEnergo», які з’явилися до її приходу до влади. «Мені здається, що потрібно розібратися з корупцією в газовому секторі, а не перекладати якісь питання на уряд. Я думаю, що нашому уряду вдасться покінчити з корупцією в газовому секторі і перейти на прямі прозорі контракти», — заявила прем’єр. Схожа теза прописана і в прес-релізі «Нафтогаза», який з’явився через годину після виступу Віктора Ющенка: «Компанія підкреслює, що не має якої-небудь простроченої заборгованості перед ВАТ «Газпром», і закликає політиків і експертів припинити штучні спекуляції навколо цього питання. Заборгованість «Нафтогаза» за спожитий в 2008 році газ перед RosUkrEenergo складає 1,267 млрд дол».

Так або інакше, Москва і Київ, схоже, серйозно готуються до запеклого газового протистояння, яке ось вже три роки підряд традиційно починається напередодні новорічних свят. Про це говорить хоч би те, що топ-менеджери «Газпрому» про всяк випадок скасували свої новорічні канікули, приготувавшись відзначати свята на бойовому чергуванні.

У суботу прес-секретар голови правління ВАТ «Газпром» Сергій Купріянов заявив, що у разі непідписання договору з Україною на поставки газу в 2009 році до кінця поточного року будуть вимушені взагалі припинити ці поставки з 1 січня.

Він зазначив, що якщо умови меморандуму про поступовий перехід на ринкові ціни до 2011 року не буде виконано, то ринкова ціна для України складеться з 1 січня 2009 року на рівні 400 доларів за тисячу кубометрів. І при цьому нагадав, що для виконання умов меморандуму Україні необхідно розрахуватися за вже наданий газ. Про це ж 20 листопада говорив і Дмитро Медведєв. Президент РФ доручив ВАТ «Газпром» стягнути з України борг за поставки газу з Росії у розмірі 2,4 млрд дол. «З боргом України потрібно остаточно визначитися і стягнути його або в добровільному порядку, або в примусовому. Так, як це встановлено чинним законодавством, і в рамках наших двосторонніх відносин», — заявив Медведєв.

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com