Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

КОЛЬОРИ “ХОЛОДНОГО” МІСТА

Днями в Алчевську на Луганщині побував голова правління НАК “Нафтогаз України” Олексій Івченко. Він відвідав кілька об’єктів, на яких щойно завершили поновлення теплопостачання.

Організований з цієї нагоди журналістський десант зі столиці прибув у “холодне” місто напередодні цього візиту, на світанку. Алчевськ пробуджувався і повертався до трудових буднів. Тролейбуси, що давно вичерпали всі допустимі терміни експлуатації, повезли на роботу тих, у кого вона була. Транспорт важко долав стрімкі весняні потоки, що розливалися розбитими вулицями. Обшарпані сірі будинки навколо довершували картину першого враження.
 
Коли ми потрапили на місце події – середню школу №16, сірі тони навколо дещо урізноманітнилися. У поле зору одразу потрапила міні-котельня, яка вигравала свіжою помаранчевою фарбою. У тій самій кольоровій гамі  фасад навчального закладу прикрашали мало не на всю стіну два полотнища – величезні портрети Ющенка й Івченка. Під кожним – міркування щодо втілення енергозберігаючих технологій.
 
Чи то закарбована “совєтськість” краю, чи то ініціатива місцевої влади - не так і важливо, справа в тенденції. Швидше, в те, в друге… У цьому переконувала подальша програма дійства: чорні джипи, що заполонили шкільне подвір’я, концерт учнів молодших класів, чутливі слова подяки за тепло і щасливе дитинство, а головне – та готовність, з якою пан Івченко погоджувався відігравати роль рятувальника міста.
 
Відверто кажучи, не бачу для цього підстав. Адже не таємниця, що вітчизняні житлово-комунальні господарства давно на межі катастрофи. А про необхідність реформування ЖКГ в Україні почали говорити ще з перших років незалежності… Згодом Леонід Кучма утворив Державний комітет з питань житлово-комунального господарства – орган, що мав провести комунальну реформу. Новонароджена структура швидко довела, що житлово-комунальну галузь не можна поставити на ринкові рейки, бо вона нібито не може існувати без державної підтримки. Мовляв, комунальне господарство буде ефективним, якщо держава збільшить бюджетні асигнування у цю галузь.

Отже, високопосадовці проблему законсервували. Як результат: нинішня комунальна інфраструктура за різними оцінками зношена на більш як 60%. За даними того Держкомітету, кожен третій будинок потребує капремонту, 30% водогінних та 27% каналізаційних мереж перебуває в аварійному стані. Чверть водоочисних споруд і кожна п’ята насосна станція вже відпрацювали своє. В аварійному стані майже 7,5 тис. км тепломереж (тобто третина від загальної довжини) та понад 1 760 теплових пунктів. Тим часом захисники старої системи мотивували свою позицію... соціальним захистом. Цитата зі звіту: “Конкуренція у ЖКГ неможлива тому, що виробник та постачальник, вивільнені з-під державного контролю, будуть зацікавлені у підвищенні тарифів та нав’язуванні споживачу послуг навіть тоді, коли потреби в цьому немає”.

Аварія в Алчевську продемонструвала передусім повну безпорадність тих, хто мав би реагувати оперативно й ефективно. Ця драматична ситуація не є несподіваною. Причини трагедії - не лише прорахунки у проектуванні схеми теплопостачання, незадовільна підготовка служб комунальної служби до опалювального сезону, невчасно проведені ними ремонти теплотрас, безвідповідальність та серйозні хиби в роботі органів виконавчої влади, а й брак цілеспрямованої державної політики у сфері житлово-комунального господарства, утримання в неналежному стані наявного житлового фонду і, безумовно, мізерне фінансування ЖКГ. Не сприяє роботі житлово-комунального окмплексу й утримання старих тарифів до виборів. До речі, збитки галузі становлять 9 млрд грн. Хто ж гаситиме їх після 26 березня? Це все ляже на плечі пересічних громадян.
 
Звісно, не останню роль у ситуації, що склалася, грає і тимчасовість урядів та кадровий шарварок: один уряд ухвалює рішення, наступний не хоче його виконувати; то створюють окремий центральний орган з питань житлово-комунального господарства і його окремі територіальні органи на місцях, то його знову ліквідовують. Свого часу не раз повторювалася думка про помилковість об'єднання Держжитлокомунгоспу та Держбуду в один центральний орган - та хто ж до неї дослухався.
 
Про це все варто було б згадати на прес-конференції Олексія Івченка в алчевській музичній школі №1, де знову ж таки звідусіль звучали “фанфари”. Керівник “Нафтогазу” наголошував, що програма "Рідний дім", яка стартувала в Алчевську, реалізовуватиметься по всій Україні вже нинішнього року. Завдяки енергозберігаючим технологіям, на яких вона базується, за словами О.Івченка, за місяць у місті вдалося зекономити півмільйона кубометрів газу в приватному секторі та 120 тис. кубічних метрів газу на об'єктах соціальної сфери. Суттєво скоротилися необліковані витрати: якщо раніше мешканці грілися газовими духовками, то сучасні опалювальні прилади забезпечують потрібний температурний режим, а встановлені лічильники спонукають до економії енергоносіїв.
 
У межах національної програми "Рідний дім" в Алчевську встановлено понад тисячу систем індивідуального опалення у житлових будинках і відновлено теплопостачання на дев’яти соціальних об'єктах. Олексій Івченко побував на трьох з них – в середній школі N16, дитячій музичній школі N1 ім. Івана Алчевського і дитячому садочку "Сонечко".
 
Довідка: На відновлювальних роботах в Алчевську ДП "Газ-тепло" НАК "Нафтогаз України" задіяно 200 спеціалізованих бригад. Загальна площа житла, забезпеченого теплом і гарячим водопостачанням, становить понад 50 тис. "квадратів", на 9 об'єктах соціальної сфери площею 12 тис. квадратних метрів встановлено нові міні-котельні потужністю 600 квт. Одночасно замінюють старі комунікації: прокладено близько 60 тис. метрів нової теплотраси, більше тисячі метрів газових трубопроводів низького та середнього тиску.
 
Така статистика, звісно, не залишає байдужим. Тим паче, що аварії в котельнях, на теплотрасі сталися не в одному лише Алчевську. Олександрія, Орджонікідзе, Крим… – скрізь погнили старі теплотраси, ламається обладнання старих котелень. За роки перебування при владі нинішньої опозиції вщент зруйновано комунальну галузь. Вона ж це знає краще за всіх, тому так впевнено пророкує свій “холодомор” і він, як бачимо, таки збувається.
До того ж вже на тлі біло-синьої атрибутики. А її в шахтарському краї набагато більше, ніж помаранчевої.

Щодо цього є одна небувала дивина, яка вирізняє Алчевськ: коли трапилася аварія і в квартири перестали надходити тепло і гаряча вода, - в жодному з тисячі будинків із систем опалення не було випущено воду, в результаті вона замерзала в трубах і радіаторах і розірвала їх. А випустити її негайно після аварії повинен був навіть найп’яніший слюсар-сантехнік. Та не випустив у жодному з тисячі будинків! То де ж вони подівалися в той лихий час? Адже саме це й перетворило штатну аварію на теплотрасі і зупинку котельної в страшну катастрофу, ліквідація якої потребує прірви матеріалів, кваліфікованих, тверезих, самовідданих фахівців.

Усе це ніяк не схоже на випадковість, скорше - на ретельно спланований і реалізований терористичний акт, щоб змусити населення міста добре настраждатися, розгніватися і підняти за собою увесь Донбас - тоді б все було б зрозуміло. Розморозили б систему опалення, ліквідували б аварії на теплотрасі і гаряча вода пішла б у цілі системи опалення будинків за кілька днів. Саме так і відбулося і усіх інших містах, де аварії супроводжувалися негайним злиттям води з опалювальних систем будинків і лише тому не переросли в загальнодержавну катастрофу, як в Алчевську.

Після аварії влада знову заговорила про необхідність проведення комунальної реформи. Зазвичай такі розмови тривають з року в рік і завершуються нічим. Чи стане алчевська аварія достатнім поштовхом для всеукраїнської комунальної реформи?
 
Віктор Ющенко заявив, що глибока реформа житлово-комунального господарства має розпочатися вже цього року - мовляв, є “конкретний план модернізації цього сектору”. Спочатку ліквідують монополії в комунальному секторі: господарства боротимуться за свого споживача, тоді зникнуть довгі черги і неякісна допомога ЖЕКів. Другий крок – упорядкування тарифної політики, коли зростання вартості комунальних послуг супроводжується погіршенням якості. Третім кроком реформи буде енергозбереження, а четвертим – будівництво якісного й доступного житла. Президент зазначив, що така реформа “не стане шоковою терапією” та не призведе до різкого підвищення розцінок на комунальні послуги.

Дозволю собі нагадати: торік Президент вже порушував питання про впровадження комунальної реформи. З 1 вересня 2005 року держава скасовувала всі пільги на оплату комунальних послуг, замінивши їх на адресну матеріальну допомогу. Однак “соціальні турботи” депутатів поставили хрест на проекті. Коштів, за рахунок яких має здійснюватися реформа, немає у Держбюджеті на 2006 рік.
Противники змін застерігають: без своєчасної оплати комунальних послуг реформа приречена. Утім, як стверджують комунальники, українці тепер набагато ретельніше сплачують за комунальні послуги. Торік за останні півроку рівень розрахунків сягнув світової норми - 98,5%. Інший аргумент “проти” – реформа призведе до підвищення платежів для населення. Щоправда, саме нинішні пільгові комунальні тарифи і є головним коренем корупції.
 
При цьому вітчизняним обленерго та водоканалам, які вже давно приватизовані, набагато вигідніше мати справу зі старою нереформованою системою, що споживає ресурси без міри. Розумний підхід до комунальної реформи стане для українців не “шоковою терапією”, а навпаки - позбавить непотрібних виплат. Та щоб комунальні зміни таки були, урядовцям потрібно все прорахувати. Які кошти підуть на реформування житлово-комунального господарства, скільки грошей заощадять? Інакше депутати знову рекламуватимуть свої політичні сили та, “рятуючи” громадян від надвисоких тарифів, відкладуть реформу на невизначений термін.
 
…В Алчевську довелося почути просто таки анекдотичну історію. Прихильники нинішньої влади у ході агітаційної акції понав’язували на гілках дерев помаранчеві стрічки. Опоненти з біло-синіх діяли таким самим чином, але вирішили поліпшити ефект за рахунок противників: чіпляти свої стрічки вони не стали - подумали, що значно простіше за допомогою аерозольних фарбників надати потрібний колір тим, що є. Так і зробили. Разом з гілками…
 
Валерій Грінченко
Київ – Алчевськ - Київ
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com