Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ПРОДАЄТЬСЯ ВСЕ

У тюремній адміністрації прийнято називати хабар за дострокове звільнення гуманітарною допомогою. Подібна «допомога» у нас настільки популярна, що майже 9 злочинців з 10 виходять на волю набагато раніше покладеного терміну. Хабар може полягати не тільки в грошовій оплаті — тут підійдуть і будматеріали для ремонту тюремних приміщень.

«Це небезпечно навіть не стільки тим, що людина виявляється на волі, скільки тим, що підривається інститут покарання за злочин. Ті, хто скоює невеликі злочини, відбувають повний термін, а ті, кому ще [у зв’язку з тяжкістю покарання] сидіти і сидіти, виходять на свободу», – заявив правозахисник донецького Меморіалу Олександр Букалов.

Якщо вірити статистиці, щорічно зі всіх в’язниць України умовно-достроково звільняються близько 30 тисяч чоловік – п’ята частина всіх засуджених на початок цього року. При цьому ніхто не заперечує, що більшість звільнилася раніше завдяки корупції.

Кримінальний Кодекс України дає можливість на УДО, але не всім увязненим: є тяжкі злочини, що позбавляють злочинця даного привілею. Можливість вийти з в’язниці раніше так само треба запрацювати хорошою поведінкою, працьовитістю на суспільно-корисних роботах. Визначають ступінь працьовитості ув’язненого в адміністрації колонії, причому робиться це на око. Даний факт дає родючий грунт для проростання корупції.

Згідно із законом тільки півтерміну, наприклад, може відсидіти що відбувають покарання за незначні злочини, за які передбачено до трьох років позбавлення волі. Засуджені за тяжкі злочини (розкрадання в крупних розмірах, вбивство по необережності) на термін від п’яти до десяти років можуть вийти на свободу після проходження двох третин терміну.

У в’язницях так само практикується здирство хабара з боку тюремників. Наприклад, до що успішно йде до УДО ув’язненому спеціально застосовуються штучні стягнення і штрафи — чим їх більше, тим вірогідність освоботиться достроково менше, звідси охочому скоріше на свободу вже не достатньо зразкової поведінки і працьовитість, тут все вирішить хабар.

«А знімають ці самі стягнення, штучно створені або справжнісінькі, вже за гроші», – продовжує заступник розділу правління Центру захисту прав людини Свобода Андрій Діденко. На волі він сам всього три місяці, а до цього він провів в колонії вісім років – повний термін. «Все суцільно пов’язано на хабарах. Абсолютно все. За гроші можна придбати наркотики, [заборонені за правилами] мобільні телефони. Маючи велику кількість стягнень, їх можна сплатити великою сумою. Гасяться стягнення, за гроші все можна зняти », – заявив він.

А в цей час керівники колоніями навідріз відмовляються вірити в це беззаконня, мол не було такого і бути не може! Виконуючий обов’язки начальника Бучанськой колонії під Києвом Олексій Іванюк стверджує, що ніяких поборів при достроковому звільненні адміністрація ніколи не влаштовує. За його словами увязнені дають колонії все по власне бажанню, що не може не розчулювати. «З фінансами зараз скрізь несолодко. Якщо людина сама висловлює бажання щось передати сюди, ми не відмовляємося. Насильно навіщо примушувати?» І відрізує: «Гроші адміністрація не бере», – заявив він.

Менталітет нашої людини, звиклої до того, що легально грошей не заробити, змінити буде важко. Корупція була і буде. І як їй не бути, коли цього року держава на 50% понизила фінансування в’язниць, наприклад. «Колонії не справляються з тим, щоб містити себе в нормальних умовах», – пояснює Андрушко. Тому для увязнених «добродійний внесок» у виді, наприклад, будматеріалів – реальна можливість заробити очки для дострокового виходу на волю.

За матеріалами Кореспондента

вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com