Всеукраїнський загальнополітичний освітянський тижневик
Персонал Плюс - всеукраїнський тижневик

ПЛЯМИ НА ВЛАДНИХ РЕПУТАЦІЯХ

У коментарях щодо рішення НКРЕ про підвищення тарифів на газ і електроенергію для населення з 1 травня нинішнього року зазначається, що ці зміни є лише першим етапом у рамках переходу до економічно обгрунтованого рівня тарифів. Подальше підвищення здійснюватиметься не щокварталу, як планувалося раніше, а двічі на рік, тобто приблизно кожні півроку.

ТАКІ РЕАЛІЇ

Наступне підвищення тарифів на 25% заплановано на 1 вересня цього року. З 1 травня 2007 року вони знову зростуть на 25%. А далі — з 1 вересня 2007 — року тарифи підвищаться на ті самі 25%, аби на травень 2008 року вийти майже на економічно обгрунтований рівень з різницею в 3—5%.

Підвищення тарифів уже прокоментував звільнений Верховною Радою з посади виконувача обов’язків міністра палива й енергетики Іван Плачков. Він вважає, що рішення Національної комісії з регулювання електроенергетики підвищити ціни на газ для населення з травня відповідає інтересам низькооплачуваних верств населення.

Таким чином, з 1 травня роздрібні ціни для населення підвищено з 17,5 коп. за 1 кубічний метр до 22 коп. за наявності газового лічильника, із 19 до 24 коп. за 1 кубічний метр за відсутності газового лічильника. Середній граничний рівень ціни на газ для підприємств, які поставляють його населенню, підвищено з 185 до 231 грн за 1 тис. куб. м з урахуванням ПДВ і тарифів на постачання і транспортування газу. Граничний рівень гуртової ціни на природний газ, який використовується для потреб бюджетних організацій, підвищено до 360 грн за 1 тис. куб. м, а рівень гуртових цін на природний газ для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей і котельних суб’єктів господарювання, зокрема блокових (модульних) котельних, також підвищено на 25%. Вартість імпортованого природного газу для платників податку на додану вартість підвищено з 263,40 до 329,10 грн за 1 тис. куб. м, імпортованого природного газу для неплатників податку на додану вартість — з 304,50 до 383, 4 грн. за 1 тис. куб. м і природного газу власного видобутку — з 304,50 до 383,4 грн. за 1 тис. куб. м.

«АВТОРІВ» - НА КІН!

Російські «Известия» оприлюднили імена ймовірних засновників компанії РосУкрЕнерго, яка не великою мірою вплинула на цінову політику щодо нових тарифів. Саме ця структура постачає весь імпортний газ в Україну. Видання стверджує, за нею стоять двоє українських громадян. У пресі припускають, що вони близькі до відомого кримінального авторитета, який ховається від американського правосуддя.

Видання стверджує, що половиною акцій зареєстрованої в Швейцарії фірми володіють двоє українських громадян — Дмитро Фірташ та Іван Фурсін. Першого в пресі називають людиною, близькою до розшукуваного Сполученими Штатами кримінального авторитета Сєви Могилевича. Фірташу також приписують контроль над баскетбольним клубом «Київ» та двома українськими телеканалами. Фурсін балотувався в парламент за списком «Народного блоку Литвина». Свої висновки газета підтверджує звітом авторитетної міжнародної аудиторської компанії «Прайс-ВотерГауз — Купперз».

В Україні повідомлення «Известий» поки що не набуло широкого розголосу. Його затьмарили інші події — відзначення річниці Чорнобильської катастрофи та останнє засідання парламенту. Хоча раніше в пресі активно обговорювали — хто ж контролює компанію, яка постачає в Україну весь імпортний газ. У Нафтогазі кажуть, що не збираються ініціювати перегляд домовленостей з РосУкрЕнерго. Керівник компанії Олексій Івченко впевнений, що контракт вигідний Україні: «Ми зберегли газотранспортну систему, — наполягає він, — і маємо найкращу на сьогодні ціну. Якщо не завадять неадекватні політики чи урядовці цьому процесу, то такою ціна буде протягом п’яти років. Я відповідаю за те, що підписував. А якщо хтось втрутиться в цей процес і порушить ті домовленості й договори, які ми підписали, тоді він хай і відповідає».

Утім, Івченко ще раніше висловлював готовність переглянути угоди, якщо з’ясується, що РосУкрЕнерго контролюється криміналітетом: «Підтвердяться ці факти, ми будемо вирішувати — працювати чи не працювати з цією компанією», — зазначив Iвченко».

Натомість експерт з енергетики Володимир Саприкін вважає: якщо інформація стосовно засновників швейцарської компанії офіційно підтвердиться, Україні загрожує скандал. Президенту доведеться відправити у відставку урядовців, які підписували газові контракти. Ці люди мали знати, з ким мають справу, вважає Саприкін. Він гадає, що за фактом можуть порушити кримінальну справу, а також те, що ініціатива оприлюднити інформацію про власників половини РосУкрЕнерго може виходити від Газпрому — адже саме цій монополії належать «Известия». Саприкін вважає, що публікацією росіяни намагаються перекласти провину за запровадження непрозорих схем постачання газу на українську владу. Цей скандал буде плямою на репутації Президента. Йому доведеться виправдовуватися перед громадянами. Адже раніше він стверджував, що в РосУкрЕнерго немає українських інтересів. Відтак українській владі доведеться йти на перегляд газових контрактів.

Є й інша загроза розірвання домовленостей. Дніпропетровський комбінат імені Дзержинського вимагає скасувати контракти Нафтогазу та РосУкрЕнерго в українському суді. Слухання мали початися саме 26 квітня. однак з невідомих причин розгляд справи перенесли на місяць.

Відомо, що Фірташ у приятельських стосунках з колишнім першим помічником Президента України Віктора Ющенка, членом президії партії «Наша Україна» Олександром Третьяковим і ексглавою «Нафтогазу України» Юрієм Бойком. Преса повідомляє, що Фірташ зумів зблизитися з українським Президентом, коли забезпечив переліт до Києва на інавгурацію Ющенка його американських родичів чи то з Філадельфії, чи то з Флориди. їхня подорож обійшлася у 270 тисяч доларів.

Крім того, напередодні Нового року, у розпал газової війни Віктор Ющенко прийняв у Києві посланця Могилевича Дмитра Фірташа.

Вважають, що Фірташ входить до кола, близького до акордеоніста Яна Табачника разомз Ринатом Ахметовим, Иосифом Кобзоном і Семеном Могилевичем.

Валерій ГРІНЧЕНКО
вгору

© «ПЕРСОНАЛ ПЛЮС». Усі права застережено.

Передрук матеріалів тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання. Погляди авторів можуть незбігатися з позицією редакції

З усіх питань звертайтеся, будь ласка, gazetapplus@gmail.com